Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с тона


Recommended Posts

При някои китари известно време след настройка е възможно леко падане на тона, но в моят случай се получава обратното, всички струни постепенно се покачват със половин тон. Искам преди всичко да уточня че китарата е със нови тунери. Аз лично мисля че проблемът ми е свързан с факта, че headstock-ът ми е със сравнително нестандартна inverted форма и упражнява голямо напрежение върху nut-а. Първоначално китарата имаше един голям spacer но ефективно само променяшр ъгъла на само една от струните а натискаше всички други надолу, в последствие го премахнах и постигнах същият ефект със един винт но без натиска надолу и струните преминават по направо. (Проблемът съществуваше и преди и след подмяната.) Въпросът ми е възможно ли е със някакви правилно разположени spacer-и да се елиминира проблемът или ъгълът е просто прекалено голям. (Или греша като цяло за причината естествено..)

headstock.jpg

btw извинявам се за title-а не измислих как да обясня проблема със малко думи..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не споменаваш нищо за това дали китарата има някаква механика.Или изобщо как са закрепени струните от страната на тялото.Може дори и снимки да качиш

Редактирано от Necrophagist
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Откога е този проблем?

Моето предположение е, че сега времето постепенно се захлажда и

грифът се поогъва/поопъва, малко по малко...

Наблюдавай го :)

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ограничиш чуждиците малко, няма да ти се разсърдя :).

Според мен, проблемът е в начина, по който са подведени струните между ключа и грифа(под плоското нещо към горното магаренце).

Не мисля, че така може да се постигне задоволителен резилтат - там дизайнерът на китарата е решил да се развихри, забравяйки някои основни принципи.

Мисля, че може да се оправи, но оправянето може и да не стане със стандартни части и да се наложи изработка на по-специализирани.

 

Като за начало, какво се случва, ако демонтираш черното нещо, притискащо струните, или пък ако много обилно го смажеш отдолу?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Под spacer имах предвид точно черното нещо. Проблемът си остава и без него, но оставих един винт за 6та струна защото когато опитах без абсолютно нищо напрежението беше толкова голямо, че пръсна нът-а и го счупи на 2 места.

Btw мерси за отговорите

Редактирано от Talic_Zealot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И една от моите китарки се беше вдигнала с половин тон след няколкодневно бездействие. Засега не се притеснявам, но и тя няма такава екзотична глава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic-001: Мене едно нещо ми прави впечатление! Онуй нещо (черното след нъта посока главата) така криви струните, че забелязах износване на нъта! Не знам за чий ... е сложено там, и не знам защо струните са навити в тази посока!

 

Пробвал ли си да навиеш струните в другата посока? 5-та 6-та ми се струва, че "почти" се допират по снимката!

Редактирано от Георги Тотев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аааам.. прочети поста ми пак.. (черното нещо==spacer) А за струните, навиването в обратна посока би означавало още по остър ъгъл, което задълбочава проблема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Откога е този проблем?

Моето предположение е, че сега времето постепенно се захлажда и

грифът се поогъва/поопъва, малко по малко...

Наблюдавай го :offtopic-001:

 

 

И аз мисля като колегата.

Строя на струнните инструменти в това число и китарите много се влияе от влажност,температура на околната

среда.А също и от работата на климатик.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абре до колко знам "spacer"-a требе да раздалечава струните на достатъчно минимално разстояние една от друга. Тука виждам как 6-та и 5-та струна се опират една в друга след "нъта" и то точно в "spacer"-a и в главите на ключовете! Поне на 6-та в ключа на 5-та се вижда и с просто око. Пробвал ли си я без "spacer". А и не знам дали съм сляп, ама 3-та, 2-ра и 1-ва нещо ми липсват!

 

Поздрави!

Герги

Редактирано от Георги Тотев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

такава екзотична глава.

Аз бих я нарекъл : глава- недоразумение :thumbs_up:

 

 

 

ПП.Баз да имам намерение да обиждам собственика на китарата или пък този, който я е проектирал, но очевидно има нещо сбъркано.

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със сигурност дизайнера на китарата не е бил запознат с основното правило при китари без заключване, което много често се спазва - струните да се кривят минимално при нъта. Допускам, че това може да е първопричина за проблема, макар да не съм сигурен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Говорите за проблем който реално не съществува. Напълно нормално е тонът на струните да пада и да се покачва.

 

Ако те притеснява, че тонът ще се покачи толкова много, че някой ден струните ще се скъсат, значи не обръщаш много внимание на самото свирене, а повече на ненужни детайли. Достатъчно е когато свириш да си настроиш китарата както правят всички. Останалото е писане по форуми и чешене на езици... уупс пръсти по клавиатурата :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.