Jump to content
Българският форум за музиканти

Болка във възглавничките на пръстите


Victoroth

Recommended Posts

Здравейте,

 

Наскоро забелязвам, че когато свиря , възглавничките на пръстите на лявата ръка, там където се натискат струните, започват да ме болят при натиск. Това особенно се получава при bend-ове и slide-ове, и така трябва да минат няколко дни докато ми мине, което е много кофти, защото нивото ми на свирене намаля с близо 40% тъй като осещам болка при натиск.

Не съм начинаещ и пръстите ми вече са хванали мазоли и дето се вика закоравяли са :girl_cray2:, обаче чувствам болка.

 

Възможно ли е да е от прекомерното свирене на ден (6-8 часа) ? Преди съм свирил и по-повече, но не осещах чак толкова болка.

 

Вероятно трябва да се сложи някакво обезболяващо или ?

 

Някой срещал ли е подобен проблем ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки е срещал подобен проблем.

 

Ако нещо по китарата не се е променили (сменени струни, изкривен гриф, висок екшън) си дай малко почивка и после пак натоварване с умерени темпове. Възглавничките ще се втвърдят, пръстите ще заякнат и си готов.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно ли е да е от прекомерното свирене на ден (6-8 часа) ? Преди съм свирил и по-повече, но не осещах чак толкова болка.

Вероятно трябва да се сложи някакво обезболяващо или ?

Някой срещал ли е подобен проблем ?

;) И аз исках да пускам същата тема. Точно от прекомерно свирене е и то на акустична китара(при мен) с твърди струни и висок екшън! И аз в момента имам същите болки, най-вече в показалеца и не само във възглавничката, а и в костта му по дължина, особено при барета. Освен това показалеца започна и да ми се парализира(схваща) краткотрайно за 1-2сек. Миналата година имах същите проблеми, но ги излекувах чрез "Балсам Миралгин" на руската фирма "МИРРА". Сега ще си купя пак същото и започвам лечение и по-малко свирене(временно). Палеца ми също беше заболял, но сега е по-добре(не съвсем). "Мехлема на Диклак" също върши работа, :girl_cray2:но внимавай, че при мен се получи обезчувствяване и леко изтръпване от преупотреба.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китарата ми на която свиря въобще не е с висок екшън, нито акустична.

 

Костта не ме боли въобще , само повърхостта на възглавничката и болката бих я описал по-скоро като щипене , нещо такова.

 

Ще погледна нещата, които ми препоръча :greenball:

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, че не си начинаещ, не значи, че не могат да те болят пръстите. Ако не си свирил известно време става... Мен последно ме боляха като бях минал от девятки на десятки, но ако се свири всеки ден минава, ако може да "стиснеш зъби" и да продължиш да свириш, след няколко дена би трябвало да ти мине.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Омекоти си китарата - по нисък екшън,може и тръс рода да отпуснеш леко,с корекции в настройките 10-ки стават като 9-ки на твърдост,ако не става мини на по-тънки струни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се че нещо е прекомерно щом боли ;) Просто като заболи - спри се. Остави да почине и да се оправи. Аз от китарата слава богу не съм си докарвал проблеми, щото като свиря ми се 'дига IQ-то :) , ама като играех WoW като луд и да видиш как няколко месеца ми бяха безчуствени кутрето и безименния на дясната ръка от натискане на нервите в китката при подпирането... Това беше много, много глупаво от моя страна, не прави глупости като мен. Щом боли - спри се. Успех!

Редактирано от LanceLink
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Също е много важно да се загрее преди по сериозен шред или бързи сола

и/или масивни бенд и вибрато за лявата ръка.

Има някои упражнения за загрявка като това например.

Или при други обстоятелства поне като започнем да свирим

, да използваме по-бавни и мелодични(за предпочитане) блус

пентатоники със повече фокус не върху скороста ,а върху контрола

на лявата ръка и постепенно да минаваме на по висока предавка. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото и да не ви се иска, най-добре е в такива случаи да си дадете малко почивка. А иначе упражненията за разсвирване и раздвижване, както и кратките почивки по време на свирене, значително намаляват вероятността от проблеми със ставите и сухожилията. Аз лично имам лош опит от високи струни, неправилна постановка и свирене без раздвижване. Може да направим тема "Кой как се лекува" :greenangel:.

Шегата на страна, това си е сериозно и когато ви заболи, вземете някакви мерки.

Ето едно полезно клипче с упражнения за отпускане, които може да правите преди или след продължително свирене -

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съветвам всички, които имат подобни болезнени проблеми, неотшумяли за повече от 2 месеца да потърсят лекарска помощ. :icon_shithappens:Не чакайте за да не стане фатално късно! Аз си направих снимки на пръстите и за късмет все още не съм закъснял с лечението. Започвам физиотерапия под лекарски контрол. Ще ви споделя резултатите.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При някои немузиканти се получава от нередовните мъки при жалки опити за "музициране". :) (това от личен опит) ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен се получи заради 15 годишна тотална пауза, след която се побърках от глад за свирене ;) и прекалих. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

 

Наскоро забелязвам, че когато свиря , възглавничките на пръстите на лявата ръка, там където се натискат струните, започват да ме болят при натиск. Това особенно се получава при bend-ове и slide-ове, и така трябва да минат няколко дни докато ми мине, което е много кофти, защото нивото ми на свирене намаля с близо 40% тъй като осещам болка при натиск.

Не съм начинаещ и пръстите ми вече са хванали мазоли и дето се вика закоравяли са :), обаче чувствам болка.

 

Възможно ли е да е от прекомерното свирене на ден (6-8 часа) ? Преди съм свирил и по-повече, но не осещах чак толкова болка.

 

Вероятно трябва да се сложи някакво обезболяващо или ?

 

Някой срещал ли е подобен проблем ?

До колкото мога да кажа от моя опит аз вече свиря 10 години и вече ръцете ми за нищо не стават.....първите 3-4 години свирех по 10-12 часа всеки ден Малмстийн и Макалпайн заради манията която аимах по тях тогава и това ми коства много.След като почнаха да ми се подуват китките от свирене не можех да ги свивам известно време.След като се оправи този проблем до ден днешен ме болят китките и все едно ме бие ток по нервите от лакътя до дланите.За хората дето почват сега най-ценният съвет който мога да йм дам е свирете с мярка има и утре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно от прекомерно свирене е и то на акустична китара(при мен) с твърди струни и висок екшън...

Защо не се погрижиш китарата да не е с прекалено твърди струни и с по-нисък екшън.

Струва ми се по-разумно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:slap: Имам втора китара с тънък гриф, нисък екшън и по-меки струни, но първата ми харесва с малко по-дебел гриф, твърди струни и висок екшън за свирене на мощен и плътен ритъм на открито и без усилвател. За съжаление вече не я пипам, а си свиря на втората. :thx: Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.