Jump to content
Българският форум за музиканти

Проект комбо за китара


Recommended Posts

Може и да не е повредено.Има дълбока обратна връзка ,освен това може и да не е усилвано много.

По принцип пробива изх.трансформатор от свръхнапреженията в първичната намотка,възможно е и лампата да не е читава.Други повреди също не са изключени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 184
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Докато си чакам шасито и няколко елемента да пристигнат. Реших да поумувам относно кутията на комбото. Докато свирех днес установих, че винаги съм се дразнел от това, че докато свиря прав звукът от кубето на практика идва в краката не в ушите ми. Затова стигнах до следното решение . На лампите пречи ли им нещо да работят в това положение? А самите плоскости (когато ги избера от какво да са) ще си ги поръчам в пракиткер или някъде другаде да ми ги нарежат, вярно така ще се оскъпи целият проект, но като става въпрос за нещо прецизно бързо се изнервям и вероятноста да го направя гадно се увеличава, затова този път предпочитам да дам малко повече пари и да стане както трябва. Тук е момента за съвети и предложения относно материали и форми ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не започвай кутията още.

Направи си усилвателя.

Увери се,че си го издокарал добре.

След това си проектирай кутията по него,а също се съобрази с говорителя.

Да не правиш нещо 2 пъти.

Вероятно лампите ще висят.

Предвиди скобички да ги крепят.Не,че е лесно да паднат,но за всеки случай.

Кубето би трябвало да е отворено,че лампите много греят,особено ако са висящи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За сега е само идея чак след като сглобя усилвателя тогава ще почна кутията, лампите ще са нагоре не да долу и съм предвидил че ще греят яко затова ще има и достатъчно пространство, не нека стане самият усилвател и тогава ще споделя цялостната визия на комбото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като ще правиш шаси, няма да си ограничен от готово такова. Можеш да го направиш така, че лампите да са във вертикално положение, когато кутията е наклонена. Когато се пренася, ще са наклонени на 15-30 градуса, което няма да е проблем.

Не са редки усилвателите, които са разделени на предусилвател и крайно стъпало. Крайното стъпало е на дъното на кутията, а предусилвателя - на лицевата или горна стена.

В неработно състояние позицията на лампата не е важна, но когато работи, трябва да е вертикална. Някои лампи позволяват легнало положение, но трябва да се ориентират правилно, за да не увисват решетките. Тези изисквания се посочват от производителите в справочните данни.

Освен това поставянето на лампите в близост до силна звукова вълна може да осигури микрофониране. Ако е възможно, да се ползва преграда между акустичната и електронна част.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е много удобно лампите да са нагоре.Ако ще правиш глава е добре.

Ако потенциометрите са закрепени в шасито то тогава идват много надолу

и кутията ще стане висока заради говорителя,а от там идеята за наклона малко се обезмисля.

Плюс това трябва да режеш отвор отгоре за охлаждаща решетка.

Огледай няколко лампови кубета.Ще видиш къде се намират потенциометрите и ще се ориентираш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Решетката съм я предвидил, всичко на всичко на предният панел ще има 1 потенциометър за усилване, 1 букса за китарата и 1 ключ възможно е да има индикаторна лапа (диод), но това е всично.

Щом позицията на лампите в работно положение важна залсужава си да се помисли по обстойно върху формата на кутията и шаситео. Относно преграда смятам часта с говорителя да е отделена от тази на усилвателя посредство... дъска ;) или шперпат, който на практика ще се използва и за поставка на самото шаси. Говорителя ми се иска да е Селешън 12-ка 30-60 вата, какъвто намеря.

Пред усилвателя ще е пак лампов, но няма да е правен от мен :D за сега съм се спрял на едно определено камйонче, но има време нека стане първо усилвателя. Но отново проблем - проби трафа. Имам му точните характеристики и мисля да си поръчам нов, да имате предложения от къде? Аз се сещам за сега само 1 място, а именно на Пиротска в единия от безистените.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Страрателно си водя записки :)

Belgarad, потърси старо радио Акорд или Мелодия :ok: . Намират се по 20-30 лева ако търсиш. Разпитай познати и роднини - все ще изскочи нещо.

Покрай твоя проблем ми възниква въпрос към Парни Валяк: Възможно ли е да се защити изходния траф от пренапрежения с някаква проста схема - например ценери?

 

Пристигнаха ми керамичните цокли и реглетите. Обемен монтаж не съм правил от 5-ти клас, може би :unsure: .

Засега още проектирам шасито. Трябва да стане шаси за глава, а не комбо. Размерът е 25х15х4см. Ще е с 5 потенциометъра, предвидил съм място за 4 лампи, като за начало ще започна с две. Ще експериментирам и с кенотронно изправяне. Може и индикаторна лампа да сложа за разкош.

 

Иска ми се да пообсъдим малко възможните схеми. Според админите и участващите в дискусията как ще е по добре - в тази тема или в отделна?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В неработно състояние позицията на лампата не е важна, но когато работи, трябва да е вертикална
Защо?

Старите Фендер(туинревърб) усилватели си спомням че имат отстрани едни метални "крака/подпори" за да може да се накланя назад и да не ти "бие в краката"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Hillbilly:

Там се накланят на 15-30 градуса максимум, което е допустимо. Ако обаче лампите легнат хоризонтално, решетките им, вследствие на повишената темперетура се отпускат. Разстоянията са малки и се изменят характеристиките на лампите. След това от гравитацията провисват и се допират до най-близките електроди и... правят дупка в джоба :unsure: .

Затова в легнало положение, тези лампи за които това е допустимо от гледна точка на тяхната конструкция, трябва да са монтират в конкретно положение, за да се намали възможността, която описах горе. Освен това, е ограничена мощността до която им е позволено да работят.Така например EL34, които могат в двойка да отдадат до 100w, в легнало положение се препоръчва да не надвишават 35w... (така вътрешната температура не достига критични стойности и се намалява риска от дефектиране.)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Парни Валяк, на тази схема двата диода в анодите на крайните лампи дали предпазват от самоиндуктирани пренапрежения в първичната намотка на изходния тр-р?

 

blues_jr.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.