Jump to content
Българският форум за музиканти

Проект комбо за китара


Recommended Posts

Тя е! Имам я, ама отлежава.

 

Днес монтирах двата трафа, входа за 220 волта, предпазителя и мрежовия ключ. Проверих - всичко работи. Монтирах и цоклите. Шасито доби килограми :). Утре, ако има време, ще прекарам отопленията, анодните напрежения и при повече късмет може да светне и крайната лампа. Този проект ще е SE, като ще има вариации за разширение само откък предусилвателя.

 

Важното е да не се бърза!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 184
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Днес си взех трафа, който е с със следните параметри - първа намотка за подгряване на лампите 1.2А, 5.5-6V, 8W; втора намотка 0.1А, 180-200V, 20W; обща мощност на трафа 30W. Зада ми го навият ми взеха 20 лв. Ако някой се интересува къде да пита на лично.

Измерихме го и при работа с товар даде следните резултати - 6.1V на първата намотка и 211V на втората. Преди малко приключих със свързването, остана да добава предпазител и един кондензатор преди трафа и приключвам с електротехническата част на проекта. Лично на мен ми хареса как звучи, снимки ще кача утре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така:

1.Ако е пуш-пул , не го карай с една лампа само!Възтанови оригиналната схема.

2.Трафа е било добре да е с по-точни параметри на отоплението поне, макар че може да се каже, че е в граници.Когато го поръча не зададе ли точни параметри?

3.Прочети точка едно идействай по нея!!!Не става дума за лачене или хваление или каквото и да било.С една лампа-сингъл ендед, с четен брой - пуш-пул.ЗАКОН!Ако те интересува защо, прочети принципа им на работа, който е различен.Все едно да налееш на бензинов двигател дизел... ако е запазен и топъл, ще работи, но как ще работи и колко дълго....

 

Моля, изпълни тези неща, определи дали трафа(изходен) е от мелодия наистина(пуш-пул) и измери след това волтажите.С удоволствие ще помогна след това.

:)

 

п.с.^ малко да, но може да се биасне, а отоплението поначало е в горе-долу допустими граници.Преди бях направил малкото ми ампче да е с отопление на 5.5в, но попрочетох доста неща за cold emission и реших да махна изправянето и сменя трафа с цел повдигане.Т.е. за мен по-важно е отоплението да е комфортно на шишетата, а за анодното, режимите се донагласят.

Редактирано от liquid_death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

EL84:

Uf=6.3V, If =0,76A

2xEL84+2xECC83 > If= 2x0.76+2x0,3 = 2.12A

Това е минималният брой лампи за конфигурацията на Симфонията с предусилвател за китара. Дори без предусилвател консумацията е превишена с много. Само отоплението иска 14 вата. При изходна мощност от 8 вата консумацията по анодно захранване ще е около 25-27 вата. А когато се отиде в Lead/Drive консумацията ще се качи още.

С други думи, трафът наистина не е правилен. С още по-други думи, за толкова пари, толкова.

 

Що се отнася до изходящия трансформатор, той няма междина в магнитната сърцевина (нали е за пуш-пул) и при само една лампа ще се насища много бързо, защото ще се намагнитва от постоянната съставна на анодния ток. Няма да има компенсация от втората лампа, анодният ток ще превишава допустимите стойности и... и от всяка гледна точка решението е неприемливо.

 

Още нещо, във връзка с предишни постове. Щом темата е в публичното пространство, не може да се коментира, че е без значение какво е направено. Хората четат и остават заблудени, още повече тези, които не могат да преценят сами. Утре някой ще излезе с цитат, какво е чел във музикантския форум и срамът ще е за форума...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изобщо не го пускай този траф.Ще се претовари и ще отиде в небитието.

А може да има и фойерверки.

Намери си друг трансформатор .

Назад в темата предлагаха някакво шаси на символична цена.

Но най добре от Симфония или Концерт.

Обади се ако искаш на 0888356130 Николай.При него има доста стари апарати и може да ти намери.

И не се инати.Оправи си схемата(пуш пул)както много пъти вече те посъветваха.

Редактирано от lyubohar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е статия за Симфония 10, в която на последната страница има данните за захранващив трансформатор. Сечението на магнитопровода му е поне 12 кв.см, което отговаря на около 150 вата мощност на трафа.

 

Твоето трафче може евентуално да засвири със SE усилвател с макс. 2 лампи.

 

Не е ли време за смяна на заглавието? Тук никой не прави лампово комбо от Мелодия 10. Не че не става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боже, как не съм загледал мощностите заради късния час :wallbash:

 

^Наистина, с тоя траф най много 1xEL84 + 1xecc83.

Обаче, ако се замислим, колегата така го кара сега, което обяснява защо няма проблеми :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Parni_valjak съгласен съм, че при Uf=6.3V, If =0,76A

2xEL84+2xECC83 > If= 2x0.76+2x0,3 = 2.12A консумацията е превишена, но в моя случай EL84 e един брой.

Liquid_death Поръчах си трафа със точни стойности именно затова написах какво съм измерил при работа с товар.

Lyubohar Не само, че го пуснах, но и цял час свирих. И не само нямаше фоерверки, но и трафа не се беше нагрял.

L.K. нямам нищо против смяната на заглавоето,но няма как да го сменя аз. Дали е Симфония 10 ? Не изяснихме ли този въпрос?

Оносно възстановаването на старата схема - поради ред причини няма и да се опитам да я възстановя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, като ще е SE, поне си намери един сингъл ендед изходен траф.Примерно от Акорд.Ще струва 5-10лв и ще е по мярка.Пък после ще попроменим малко това онова :wallbash:

Редактирано от liquid_death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заглавието трябва да го смени админа евентуално.

 

По моя проект няма напредък. Служебните задачки ме ангажираха напълно.

Утре май ще се сдобия с нещо вехто, лампово и голямо за части. Ще се похваля ако стане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След цял ден свирене усилвателя все още е работи. Тъй като още в самото начало на темата споменах, че не възнамерявам да правя предусилвател или драйв канал на усилвателя използвам Metal Crusher за тази цел. Лично на мен звукът ми харесва, но въпреки това ще послушам съвета на Liquid_death и при първа възможност ще сменя изходния траф със SE.

L.K. ако се сдобиеш с въпросното лампово вехто нещо и то разполага със SE траф би ли ми го продал ?

Ето няколко снимки:

Снимка 1

Снимка 2

Снимка 3

Остана още едно парче платка да наврЪ вътре, а именно частта с предпазителите преди и след трафа, както и един кондензатор със стойнос 0.068 uF-250V. След това го затварям и започвам работа по дървената кутия. За момента усилвателя е вързан за един 8 инчов 8 омов говорител в последствие ще е с един 12 инчов 4 омов говорител.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей, ама ти тези омове за нищо ги нямаш:hysterical: !

 

"Нещото" ще е с РР крайно стъпало, но ще те имам предвид ако изпадне нещо. Остави един телефон за връзка на ЛС.

След като имаш РР платка и изходен тр-р не е ли по-добре да си намериш захранващ траф с необходимото напрежение и мощност?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм математик, но според формулата която Parni_valjak е показал 1EL84+1ECC83 биха имали консумкация 1.2A или точно толкова колкото дава сегашният ми захранващ траф. Не виждам причина да го сменям при положение, че не възнамерявам да нанасям корекции по схемата на усилвателя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте един приятел има възможност да изработва шасита за усилватели, но до момента не е изработвал такива затова предложи следната оферта - да му предоставя шаблон за да бъде изработена мостра за проба. Мострата ще бъде безплатна и ако отговаря на изискванията на ползвателите, тогава да бъде определна цена и срок за изработване. Материала е ламарина 0.5-0.8мм. Това не е реклама, предложение стори ми се полезно да го споделя след прочетеното няколко коментара по-нагоре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.