Jump to content
Българският форум за музиканти

Бързо вибрато


muzicantini

Recommended Posts

Ае... чудя се от известно време едно нещо. Нещо не ми се получава бързото вибрато. Имам предвид тонът много остро да трепти. При Енгъс Йънг е много характерно и не само при не го де, но за него се сещам. Като правя вибрато с бенд, не успявам толкова остро, правя го бавно и плавно, което не е лошо, но понякога просто има нужда от едно остро, "нервно" вибрато, което не ми се получава.

 

Как аджеба се прави това нещо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Нещо такова ли искаш Вибрато - Видео демо Всичко правя от лакътя без да подпирам палеца никъде отзад. Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Това е Клептънското,Ангъс не свири така -той нали за него пита..

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да за нещо като това, което показа Лими, питам (като звук, а пък дали ще ползвам палец, ще видим). Мерси, ще ги пробвам утре, че китарите ми не са у нас.

 

А относно вибратото с показалец само, пак ли от китката и лакътя се прави?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хвани си лявата ръката с другата там, където обикновено седи часовника, и се опитай да си завъртиш китката.

Не става, нали? Ще въртиш от лакътя.

При Клептън има бързо леко трептене - дълга фраза с по-висока честота на повторение с по-ниска амплитуда. Лими ти го е показал.

На Ангъс, Пейдж и други стари рокаджии блусари вибратото е с по-голяма амплитуда, но по къса фраза, 3-4 разклащания горе-долу.. Често е преди и ли след хамър-он или пул-оф. На кухарка по-трудно става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ае... чудя се от известно време едно нещо. Нещо не ми се получава бързото вибрато. Имам предвид тонът много остро да трепти. При Енгъс Йънг е много характерно и не само при не го де, но за него се сещам. Като правя вибрато с бенд, не успявам толкова остро, правя го бавно и плавно, което не е лошо, но понякога просто има нужда от едно остро, "нервно" вибрато, което не ми се получава.

 

Как аджеба се прави това нещо?

 

Само от китката!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как бендваш? Ако го правиш само с пръсти - ясно откъде е проблема. Това бързо вибрато от китката/лакътя се получава с техниката на бенд (малко или повече). Просто го правиш кратко и бързо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Хъм... абе... нещо не ми се получава вибрато с показалец. Сега открих, че като свиря с показалец просто леко си свивам пръста, но по приницп не излиза добре. Останалите операции с китката нямам проблем, но като изсвиря даден тон с показалец нищо не ми идва да правя освен цигулково вибрато (тоест по протежение на струната), което не върши работа. Гледах уж, че при вибрато с показалец бендът е надолу, ама аз ли нещо изтървам, че на ръката подобни движения са й напълно чужди???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо реши, че е надолу, аз и нагоре бендвам/правя вибрато с показалец. Правя същото движение като при бенд, просто използвам само един пръст. Въртиш цялата ръка (от лакътя надолу) и сякаш т'ва му е цаката.

 

Може да не ти е достатъчно силен пръста - можеш ли да правиш бенд с показалец?

Редактирано от Nordon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вибрато с пръсти може да се направи по три начина:

1. Като мини бендинг. Това е най-близко до рокаджийските приоми за свирене на китара.

2. С клатене на пръста по посока на струната. Това е приом от фретлес инструментите, включително класическите цигулка, чело, контрабас.

3. С промяна на натиска. Доста непопулярно в китарното свирене, но който е минал през класически инструмент го ползва успешно.

 

Очаквам Кольо К. и другите образовани музиканти да изяснят по-точно методологията на тези похвати.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.