Jump to content
Българският форум за музиканти

От Bolt-on към Set-neck


Recommended Posts

Минах днес през Бриколажа, питах за ПВА лепило на Хенкел - нямали.

Отидох до Практикер и купих Henkel Moment Wood Standart.

На връщане пак за нещо се отбих до Бриколажа и какво са видя - имат от същото, даже по евтино, ама не знаят, че го имат. Изтърваха клиента, а ми загубиха и времето.

 

Тази вечер запретнах ръкави и почнах ремонтчето.

В началото изглеждаше така:

 

1.jpg

 

Очертах по грифа границата с тялото, свалих струните, развих болтовете и грифът се отдели. Направи ми впечатление, че сглобката беше доста стегната.

 

2.jpg

 

С шкурката, която намерих из нас, почистих лака от грифа в зоната на застъпване (и лепилото е в снимката):

 

3.jpg

 

Почистих и леглото в тялото, но покрай ентусиазма пропуснах да снимам.

С хартиена самозалепваща лента облепих грифа покрай описания контур, а тялото - до ръба на леглото.

След това срязах накрайника на лепилото и намазах тънко повърхнините за лепене. Лепилото се оказа като нашето Ц200, но сигурно е по-здраво. Не че и ние нямаме лепила по-здрави от Ц200, ама майсторите така казаха.

 

Съединих тялото с грифа, завих болтовете с винтоверта, после ги дозатегнах, сложих две дъски и две стеги и ето какво се получи:

 

4.jpg

 

Сега лепилото втвърдява, а утре след обяд или когато ми дойде вдъхновението ще сваля стегите.

 

Какво пропуснах?

Да снимам тялото преди и след шлайфането. Ще се наложи да си го представяте.

Да запиша контролен семпъл преди лепенето и да го сравня с този след ремонта. Тъкмо няма да търся разликите.

Да засека колко време продължи ремонта, но е към час без подготовката.

Може и още нещо да съм пропуснал, но не се сещам. Вие ще кажете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само не разбрах после болтовете ще се махат ли и с какво ще се запълнят дупките?И другото е интересно ми е дали лепилото ще издържи на опъна на струните ако са по-дебелички?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В моят случай няма да се махат, защото нямам плочка, която да ми пречи, а и няма да правя промяна по геометрията на тялото, та да се налага да се променя нещо около болтовете.

 

Колко "държи" слепката зависи от площта на лепилната повърхност, правилното срещане на повърхнините - без луфтове и неравности, качеството на лепилото. В моята ситуация, ако се налагаше, бих рискувал да мина без болтове, а и не ползвам дебели струни.

 

Дали ще ти стане добре слепването зависи преди всичко от това как е подготвено леглото на грифа при производството. Ако е някаква мърлява работа с неравности, подпъхване на чужди тела за обиране на луфтовете по-добре не разчитай.

 

И да не си помислите, че започнах да говоря като специалист след първата слепена китара да уточня, че съм си правил китара преди години и с част от операциите съм се сблъсквал сам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лепилото стегна.

Сложих нови струни и китарата стана една звънлива - не ти е работа. Дали от залепения гриф или от новите струни - не мога да кажа.

 

Проблем се яви с чистенето на лепилото - не било толкова лесно, въпреки мерките.

Веднага след слепването с нещо мокро може да се поотсрани лепилото, но и това си иска майсторлък.

Както и да е - начесах си крастата, поупражнявах се, вероятно ще намеря и смисъл.

 

Дано ви е било интересно!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да и на мен ми е чудно.Дали има повече състейн или изобщо някаква промяна,освен че по трудно може да махнеш грифа от китарата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както споделих по-горе китарата стана по-звънлива, но част от заслугата е на новите струни. Забележки към състейна не съм имал.

 

КД, новата снимка ще е като старата с лека следа от лепило по ръба. Лепилото не стана прозрачно, а имах такива очаквания. Ако имаш някаква идея за пълно почистване - сподели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.