Jump to content
Българският форум за музиканти

На горещият стол - ...taka li e? - a taka.


Recommended Posts

60. Лека кола караш ли?

 

Да.

61. Кое им е най-хубавото на хората като цяло и въобще има ли такова нещо?

Ако под "хора" се имат предвид и мъжете, и жените, най-хубавото е във втората половина и това са задниците и циците (в този ред).

 

Тъй като не даваш доуточняващи подробности по въпроса за най-невероятното нещо, реших да го разгледам от научна гледна точка и да оставим сбъдването на мечти, любови, изненади и неочаквани крайности, понеже вярвам в тези работи и за мен не са "невероятни", а да разгледам случките с малко вероятно развитие, което се е случило и да отговоря, в крайна сметка.

Та, малко вреоятно беше, че качих Мусала през зимата по дънки, рокерия, символични ръкавици и кубинки по време на особено много силен вятър (не съм попадал на по-силен), студ, преспи и мъгла, с видимост няколко метра и се завърнах жив и здрав!

 

Оцеляването след пресичане на Царигардско шосе със затворени очи е по-малко вероятно (познавах такъв човек).

 

П.П.:

Ти пък не ми разказа що попита за мацката, с китарата на гарата?

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 57
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Това за показалеца съм го чел и друг път...но няма да питам за него, защото не го смятам за правилно и приятно.

 

62. Има ли нещо по-специфично, върху което работиш в момента - от сорта на "двойния палец".

63. Можеш ли да обобщиш (да речем 3) правила или най-важни неща за начинаещият басист? А 3 правила за напредналия?

64. Същото, но по отношение на музиканта като мозък и музиканта като инструменталист. Това само в напреднал план - да речем барабанист, който технически и мисловно е на добро ниво, но все още е далеч спрямо теб.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже си един от много уважаваните от мен форумни герои, и понеже ми е сред любимите теми - много жалко, че трябва да ги намеся, понеже го правя много често, но видях, че са ти сред вдъхновителите - един разбиращ от музика басист, харесва ли Металика и според него надценени ли са?

 

И интересуваш ли се от спорт?

 

Левски или ЦСКА?

 

За или против метъл етикета (кожени якета и т.н.)?

 

--------------------

 

Много интересен този стол, що не съм го забелязал...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Алкохолът - от/до :hysterical: Средство за смекчаване товара от проблемите, наслада от вкуса, настроение, какво? :rolleyes:

Полиинструменталист или "специализиран" виртуоз на един интрумент трябва да бъде музикантът?

Класическа музика?

Има ли нещо над снобарията в модерния джаз като цяло (не отделни индивиди)?

Любима книга, автор, често ли четеш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Sasho_Crasho

 

Това за показалеца съм го чел и друг път...но няма да питам за него, защото не го смятам за правилно и приятно.

 

Няма да ми е неприятно да отговоря, дори смятам, че ще интересно, освен ако нямаш предвид, че ще е неприятно за четене?

 

 

62. Има ли нещо по-специфично, върху което работиш в момента - от сорта на "двойния палец".

 

Да започна от "двойния палец" - така и не го разбрах. Пробвал съм няколко пъти, но с "единичен" се оказва, че съм по-бърз, убедителен и динамичен, а освен това предпочитам подхода на Стенли Кларк (пред "двойния палец") - силна и рязка атака с пръстите, които дърпат струните, но надолу (към грифа).

В момента работя най-вече върху това, да не звуча фалшиво на фретлеса и то особено на тънките струни при високите позиции. Опитвам се (но за това ще трябва много време) да "заковавам" тона (като Стенли Кларк на контрабаса) - т.е. без вибратота и украшения, сякаш басът не е фретлес. Вероятно още доста години ще ми трябват.

Относно съвсем конкретни техники - няколко са. Едната я видях в един стар урок на Stuart Hamm и става въпрос за много бързи слап-триолки - дърпаш с показалец, удряш всички струни по грифа с лявата ръка (изпънати пръсти), така че да се получи силен перкусионен звук и после удар спалец върху чист тон. Това ай и Бил Дикенс го прави, но неговото е много бързо и не мога да преценя...

Другото върху, което работя е собствено производство в половината си част. Дясната ръка използва нокътя на показалеца като перце (палецът и средният го придържат - Лари Греъм за подробности), а лявата използва нокътя на палеца като ботълнек, но силно притиснат към грифа. Това го използвам само за високите позиции на тънката, Фа-струна. Звукът е невероятен и е все едно свириш на китара с ботълнек и перце, но нищо общо, в крайна сметка :D

 

 

63. Можеш ли да обобщиш (да речем 3) правила или най-важни неща за начинаещият басист? А 3 правила за напредналия?

 

Ще изходя от основните, най-чести "грешки", които съм забелязал.

 

За начинаещи:

1.: Да свирят с метроном и да не бързат да бързат (с темпото). Метрономът трябва да се забавя докато даденото нещо се изсвири абсолютно чисто.

Ще добавя и работа върху ритмиката - т.е. дясната ръка. Преди години един стар музикант ми обясняваше, че било много по-важно кога ще дръпнеш струната, отколкото коя струна ще дръпнеш. Аз не се наемам с такова силно изказване, но ми харесва като изходна позиция ;)

 

2.: Тишината също е музика и не случайно си има специални знаци за нотирането и.

Голяма грешка е "пресвирването" и "бомбардирането" с безчет ноти за "нула" време.

Не трябва да забравяме, че басът е бас.

Добавям и още нещо, което съм казвал и друг път - басът обединява хармонията, мелодията и ритъма. Чак когато се вникне в тези три (четири!) неща, може да започне мисленето върху баса, така че хем да не пречи, хем да казва нещо, хем без него парчето да губи много. Може да е един тон, но да е верният, на вярното място (справка - Лари Греъм - евридей пипъл), а може и да са много и разбъркани, но пак да са на правилното място (справка - Франсис Роко Престиа - Соу мъч ойл он дъ граунд).

 

3.: Да работят върху тоноизвличането. Това най-вече означава да се свири с не-включен бас.

 

 

Нещата на пръв поглед изглеждат особено, много елементарни, но не са и може би има по-точни съвети за съвсем начинаещи, но е хубаво ако се почне от рано да се работи върху отношеинето.

 

 

За напреднали:

 

1.: Да си припомнят от време, на време дали не са забравили да свирят в бавно темпо.

 

2.: Да не спират да се учат и да откриват нови неща.

 

3.: Да не се затварят за идеите на по-младите (не толкова "знаещите") басисти. ВИнаги има какво да научиш. Виктор Уутън казваше нещо по случая, от типа на "Ако дадете баса на едно бебе, то ще изкара звуци от него, които аз никога не бих успял да повторя/измисля" (Цитатът не е точен, понеже не ми се рови в ДВД-та в момента, но който разбрал - разбрал).

Много често съм виждал големи (или най-малкото - признати) музиканти, но абсолютни коне с капаци и си проповядват и държат на някакви си свои разбирания, а света се развива, децата свирят...

 

 

64. Същото, но по отношение на музиканта като мозък и музиканта като инструменталист. Това само в напреднал план - да речем барабанист, който технически и мисловно е на добро ниво, но все още е далеч спрямо теб.

 

Това далеч "спрямо теб" не го разбрах - зад или пред мен.

Въпреки, че не сравнявам музиканти, в даден стил лесно се вижда кой е по-напред технически и мисловно, все пак.

На особено много напредналите музиканти бих препоръчал всичките, 6 точки по-горе, както и понякога да си позволяват да забравят това, което знаят.

 

 

Yo The Real

 

65. Eдин разбиращ от музика басист, харесва ли Металика и според него надценени ли са?

 

Ще отговоря за себе си, а разбиращите басисти ще ги питам като ги видя :D

Металика много са ми повлияли по всякакъв начин, но това беше защото прослушах тежка музика с тях. '88 си го въртях по цял ден, след като го купих (касета - пускаш, свършва, обръщаш, пак пускаш) и после дълго време се лишавах от закуски, докато си изкупя всичко тяхно, каквото намерих.

 

Помня, когато излезе LOAD, че трима съученици събирахме пари да си купим оригиналната касета и отидохме у нас (понеже само аз имах нещо, различно от китайски касетофон). Пуснахме го, казахме си, че тове не е истина, после го повторихме няколко пъти, изслушахме първата страна почти в мълчание, на втората вече си говорехме високо, а като свърши албумът повече не сме го обсъждали. С Reload нещо подобно, но вече бях готов.

След това спрях да ги слушам- албума със симфониите го чух докато пътувахме за едно свирене на Предела и това беше. После издадоха нещо, дето беше хаотичен сбор от стандартни клишета, но не открих нито идея, нито дух, нито нищо в тях. Скоро опитах да чуя онзи албум, с гадния мастер, дето всичкип есни са на Мах, без никаква динамика и само превъртах парчетата.

Старите неща си ги пускам сравнително редовно, новите не ми понасят и не ме интересуват.

Металика отдавна са просто продукт и нищо друго, в което няма лошо, но поне да си поддържаха нивото и да не мажеха по концерти като второкласници (всъщност, май последните по-чисто ще им изсвирят нещата).

Относно "надценеността" - тези неща ги излмислят музикалните критици, а както знаем, в голямата си част, това са нереализирани/"неуспели"/провалили се/бивши/и т.н. музиканти и слабо ме вълнува какво пишат и мислят, освен в особени случаите, когато го правят редките личности в техните редици (но не защото нямам мнение).

 

 

66. Интересуваш ли се от спорт?

 

Като спортуващ:

В 6-ти клас си чупих ръката по време на зимен мач, игран на тъмно. в 7-и клас си изкълчих средият пръст по време на баскетбол...

Тренирах волейбол в 3-ти, 4-ти клас, но това беше понеже гимнастичките минаваха през нашата зала за да стигнат до тяхната, а аз харесвах каки.

Обичам да плувам, но изпитвам краен ужас от изкуствените басейни (закрити и открити) отсносно всички химии и болести, с които са пълни. Никой не може да ме накара да вляза вече в такова нещо.

Ходил съм и на фитнес и разни други дисциплини, но в училището ми беше задължително.

Ски - карам от предучилищна възраст, но за съжаление в последните 7-8 години почти не ми се е случвало - не мога да си го позволя (откакто се спусках по разни сноу-борд пътечки и ги счупих два пъти за два дни - вторияп ът, необратичо). Иначе, една Любов ме води понякога :thumbs_up:

Лично аз използвам спорта до толкова, че да не губя тонус и да се поддържам в сравнително адекватна форма, но никога не съм стигал до крайности.

...иначе, любимият ми спорт е петъчното вдигане на тежести по 50 и 100 гр.

 

Като фен май не ме влече почти нищо, освен билярд (даже имам една кака, дето не ме оставя на мира по темата и понякога дори и билярд играем, като стигнем до кръчмата).

 

 

67. Левски или ЦСКА?

Цески!

Не, бе - шегувам се.

До преди 12 години не изпусках мач на ЦСКА в София. После паднахме 8:0 от Литекс и понеже на един приятел, дядо му работеше в БФС, разбрах точно кои 5 футболисти от нашите са се продали. Имам и роднини, които са били около тези работи, но преди години (преди 89-та) и те са разправяли подобни неща (но за всички отбори).

Като идеалист и романтик, не успях да го понеса и спрях да се интересувам. Даже и националният отбор не ме интересува. Футбол в България отдавна не се играе, но пък си имаме готини манекени.

 

 

68. За или против метъл етикета (кожени якета и т.н.)?

 

Лично аз, сравнително редовно си го спазвам още от ученик в началното и често разни хора не ми вярват, че свиря и джаз или рокенрол, примерно. Резликата в момента от тогава е, че вече нося и моряшки фланелки :D

Кубинките и мешката - вече колко години, е-а ли го...

От друга страна, познавам, много по-брутални фенове, които по нищо не се познават, че са грайндъри или детаджии, примерно.

На който, както му е удобно, на мен ми харесва.

 

 

bmmusic

 

69. Melvin Davis or Derrick Murdock

3:0 за Дерик

Първо, Мелвин, освен, много се обяснява за разни духовни и т.н. работи, които неоткривам в свиренето му. ...а и говори за разни камиончета в ютюб.

Второ Дерик е започнал горе0долу когато и аз и голяма част от нещата ни като вдъхновение съвпадат.

Трето, най-важното - откривам музика и идея в свиренето на Дерик, докато Мелвин ми е доста сух (понякога това е качество, в случая не го виждам като такова).

 

Иначе, признавам си - не познавах тези герои преди да попиташ и ще си позволя отново да задам въпрос в темата, дето се очаква само да отговарям - има ли нещо, което би ми било полезно/интересно да зная за тях?

 

 

 

П.П.:

Видях, че докато отговарям, са се появили още въпроси и понеже отговорите им не са за "Да или Не", сигурно чак следобеда ще намеря време за тях :rolleyes:

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А от толкова каки, мастики, ракии, морета и т.н. как намираш време за баса?

 

Интересно ми е също и как може да се кефиш да свириш брутален дет/грайнд (било то и по изключение), пък в същото време да се радваш най-много на разни хард рок, джаз и какви ли не други крайно далечни стилове?

 

Не мислиш ли, че горното е вид "музикална помиярщина"? (да ме извиняваш за грбия израз, но целта не е да обидя никого :thumbs_up: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

като че ли всичко женско около тебе свири и пее :thumbs_up: избираш ли жените и по музикален признак?

как и с каква мисъл попадна във форума? (между другото линкът в темата за трю бейз ъф стил е увяхнал, ако пазиш записа, ще го качиш ли някъде?)

немски се видя, че говориш :) а руски знаеш ли?

(смислените въпроси, дето се бях сещал, заминаха в канала)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Babyface Bob

70. Алкохолът - вдъхновение или рок н' ролл поза?

 

Нито едното.

Вдъхновението - истинската лудост за мен се състои в това да "полудяваш", без употребата на каквито и да е стимуланти (имам предвид вкарването на външни химии в тялото, а не къси полички, например :punk_guitar:)

Алкохолът и рокенролът - не върви да свириш рокенрол, без да си изпил поне една бира. Иначе не е рокенрол. Обаче и изцепки в стил Джим Морисън и повръщане на сцената отдавна не са "модерни".

 

 

fusion

 

71. Алкохолът - от/до Средство за смекчаване товара от проблемите, наслада от вкуса, настроение, какво?

 

От, до - наслада. Който не умее да пие, да не пие.

Тимо Толки ми каза нещо много интересно в бекстейджа (той се е лекувал в клиника и отдавна не е близвал капка) след концерта (!), виждайки ме с бира в ръка - "Навремето си мислех, че като съм пиян свиря невероятно добре, после видях, че не съм бил прав."

Ще огранича отговора до алкохола и сцената, понеже форумът е музикантски, а не лична драма, надявам се, да не си разочарован (ако си и нямаш срам, питай пак) ;) Има групи, с които просто не мога да си позволя дори една бира преди участие, а с други не е адекватно да излизам, без да съм изпил поне една. Това е.

Относно само-контрола, ще разкажа една история от преди няколко години. Трябваше да свирим с една странна формация на морето и съответно бяхме пътували през нощта, после аз цял ден продължих да пия, а участието ни беше много късно. Малко преди да дойде нашия ред, казах на певицата, че отивам до хотелската стая (понеже пейките отдавна бяха заети) да дремна за 40 мин и да ме събуди преди излизането. Така и стана. На другия ден ми се видгна някакъв скандал, как аз съм можел да си позволявам да пия и т.н. Добре, че имаше записи и видяхме, че грешките (ритмични, схематични и т.н.), бяха от всичко друго, но не и от баса - дори на места им подсказвах какво се случва и какво ще се случи (формацията беше без барабанист), а на други замазвах техните (грешки). Както и да е - останалите не го понесоха (това, че бяха седяли трезви цял ден и се "насраха" после, а аз се направих на мъртвец и свирих перфектно) и това ни беше последния концерт.

Та, да знаете от Батко - който не може да пие, да не пие :)

 

72. Полиинструменталист или "специализиран" виртуоз на един интрумент трябва да бъде музикантът?

 

Както му е удобно - примери бол, някои по-успешни.

Лично аз, дори не успявам да намеря достатъчно време само за бас, камо ли за още нещо (не, че нямам огромното желание).

 

73. Класическа музика?

 

Готино е да се казва, че слушаш, но честно казано отдавна не съм си пускал.

В момента готвя един Бах за бас, но съм все още само в началото.

Накратко, положението е като при литературата (вж. по-долу) - предимно с научна цел, с редки изключения, в специални настроения.

 

74. Има ли нещо над снобарията в модерния джаз като цяло (не отделни индивиди)?

 

Защо реши, че зная? :D

Не ми е хрумвало да мисля по този въпрос, а и смятам, че не съм достатъчно запознат, но се случва нещо да ми грабне вниманието.

Основен проблем (и тук) е, че вече почти никой няма какво да каже и въпреки, че според някои определения джазът се изразява именно в това, не да казваш нещо, а начина по който ще го кажеш, дори и в това не виждам оригиналност.

Накратко - никаква идея си нямам.

 

75. Любима книга, автор, често ли четеш?

 

Вече не - обикновено като ми подарят някоя, иначе си падам по "тежката" литература. Достоевски, например (въпреки, че аз винаги съм разпускал с него).

Чета предимно научна литература и хороскопите, вицовете и какво пише под голата мадама във вестника.

В свободното време слушам музика или свиря, а даже понякога и двете.

 

 

GRiND BaSTaRD

 

 

76.А от толкова каки, мастики, ракии, морета и т.н. как намираш време за баса?

 

По-малко сън е решението.

 

 

77. Интересно ми е също и как може да се кефиш да свириш брутален дет/грайнд (било то и по изключение), пък в същото време да се радваш най-много на разни хард рок, джаз и какви ли не други крайно далечни стилове?

Не мислиш ли, че горното е вид "музикална помиярщина"? (да ме извиняваш за грбия израз, но целта не е да обидя никого )

 

Така се казва - "помиярщина", а навремето са му викали "Cat" (англ.), въпреки, че се е отнасяло предимно за джаза.

Както вече написах, егоист съм и навсякъде виждам (и взимам) по нещо, което липсва в останалите стилове. Развивам се като басист по този начин, на първо място и на второ - помага ми да не свиря глупости - примерно, като Джако Пасториъс в хеви метъл банда или Лес Клейпуул в рокенрол такава ;)

 

 

Fallenblood

78.като че ли всичко женско около тебе свири и пее избираш ли жените и по музикален признак?

 

Ми, не - достатъчно е само да свири :D (Правенето на салата винаги е плюс, обаче.)

(А и съм чувал, че не било много полезно хора на изкуството в една област да се събират...)

 

Една интересна история:

Преди доста време, с една колежка басистка (позволявам си да разкажа, понеже първо беше отдавна и второ, познавам поне 6 басистки, а тези, които не познавам са доста повече, пък никой не знае, кои точно познавам, така че, всякакви допускания за коя става въпрос биха били силен признак за слабоумие), след като си легнахме, започнахме да си говорим за басове. Това беше първата ни среща де. На сутринта, с кафето, всеки хвана по един бас и започна да показва на другия разни техники и похвати.

Тогава не вярвах, че това ми се случва - сега още не вярвам :punk_guitar:

 

 

79. как и с каква мисъл попадна във форума?

 

Търсих разни интересни места из нета и една приятелка ми препоръча няколко, като едното беше въпросния форум, който описа с думите - "Музиканти, без работа". Ето още една причина относно ник-нейма ми.

 

 

80. Между другото линкът в темата за трю бейз ъф стил е увяхнал, ако пазиш записа, ще го качиш ли някъде?

 

Скоро и аз го търсих, понеже имах разни идеи (включващи качването му) но отдавна не е и на харда. Надявам се да изкочи от архивите.

 

 

81. Немски се видя, че говориш а руски знаеш ли?

 

Учил съм единствено в средното образование, но руския и химията бяха единствените предмети по които преписвах и не, не го владея, ама хич, но това не ми пречи да го говоря (просто слагам разни падежи тук-там и то става много добре). Тренирам го с една стара Любов, която го знае, колкото мен, за ужас на майка и (която е учителка по руски).

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Fractal, не се притеснявай да се представиш поименно публично. Това не е наказуемо. :offtopic-001:

 

Един-два въпроса от мен:

 

Любими нерок композитори и музиканти?

Имаш ли си любим период от развитието на музиката и защо точно той?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.