Jump to content
Българският форум за музиканти

Ribbon микрофон


synchu

Recommended Posts

Дет се вика да пуснем мухата за още един добре забравен стар дивайс.

Та това е един тип микрофони, които от мнозина са считани за микрофони с много естествен и топъл звук.

Микрофонът се състои от много тънка лента обикновено алуминии, обтегната между два магнита, която при натиска образуван от звуковата вълна, прекъсва магнитното поле и индуцира много ниско напрежение, което преминава през трансформатор. Поради много ниското изходно ниво, тези микрофони са силно зависими от добър предусилвател с нисък шум и високо усилване, за да се получи достатъчно силен сигнал.

 

Ето една бърза импровизация с такъв (sorry za player-a ;) ):

http://info.datacom.bg/mwproj/shinybox_trial.mp3

 

В момента има малко производители на такива микрофони - Royer, AEA, Coles, Nady и няколко по неизвестни марки.

 

За повече инфо:

http://www.coutant.org/ribbons.html

:bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а ти да не би да си набарал такъв и ако да - откъде? Nady-тата са направо перфектни, много ги харесах.

Лентовите микрофони улаавят звука най-близко до начина по който човшкото ухо го улавя, затова и вокали записани с лентов микрофон звучат страхотно реалистично и нямат характерното "С" на кондензаторния мик. Акустични китари също. Като Руум микрофони са незаменими...

Абе микрофон без който можеш, но ако го имаш никога няма да се откажеш от него и да го продадеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе като руум мик, за да изкараш нещо от него ще ти трябва преамп с поне +70дБ гейн и възможно най-безшумен :bravo: Не че няма, ама Пендулум скъпишки се връзват ... ;)

 

Но определено си има уникален глас микрофона - на мен лично ми харесва страшно много. Много натурално и естествено звучи.

Кондензаторите поради обстоятелството, че последните 20-ина години музиката е все с някакви леко преувеличени високи за повече презънс и компаниите произвеждат съответно микрофони с "допълнителни високи"...

 

Микрофона е ShinyBox 46. http://www.shinybox.com Йон Улриг (Jon Ulrigg) движи бизнеса и е изключително приятен и много точен човек.

Мик-а звучи по-добре от Нади или поне на мен ми звучи по-добре. И по-хубаво и от АЕА R84, но АЕА R92 е супер просто....

 

 

пп. Изпратих парчето и в gmail.com - label synchu - Ribbon mic ...etc, ако някой се интересува. Сега като го преслушвам то не се е получило лоша импровизация... фюф...може да мине ие за "Авторска музика" даже...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мда... трябваше да спомена че имам предвид руум мик за барабани :)

Освен това съм слушам рибони с миления медия, пендулум не съм чувал все още :)

Та как може човек да се сдобие с такъв шайнибокс?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мда... трябваше да спомена че имам предвид руум мик за барабани :)

Освен това съм слушам рибони с миления медия, пендулум не съм чувал все още :)

Та как може човек да се сдобие с такъв шайнибокс?

С тъпани може като руум мик :) особено при агресивен тъпа...пардон барабанист :) Некой даже ги използват като мик за каса (легнал вътре с лентата нагоре, че иначе от два удара ше се скапе)...

 

И с Миления обичаме мдам ...хехехе :)

 

Пиши един мейл на Jon Ulrigg най-добре...за опциите за плащане и т.н. Човека отговаря много бързо (имай предвид разликата във времето разбира се) и е мноо точен.... Транспорта е 35$.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като добавка само - изходното ниво на тоз микрофон е доста високо като рибон...

В случая мик преампа си е преампа на пулта.

 

Саундкрафт си е Саундкрафт - мик. преампа на макс и трябва да се измъчиш, за да доловиш шум - демек както си трябва....и което трудно може да се очаква от такова миниатюрно, относително бюджетно пултче.

 

Бтв. да не пропусна още веднъж да се благодаря на Разбойника :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, моля, пак заповядай :) Гледай ти личната ми неприязън към Behringer до какви приятни резултати доведе . . . . :)

 

Записът ми хареса доста - наистина "натурално" звучене! Така като гледам, скоро ще трябва до отвориш студиото и за външни посетители, защото със сигурност не съм единствения който слюноотделя като ти слуша записите :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

За кратко време откривам втора,приятна,стара тема,за която не съм знаел!

 

Royer са направо "задължителни" за сериозните студиа, a наличие на Coles и AEA в листа,говорят за целенасочена претенциозност.

 

Beyer също са доказан производител на лентови модели.Аз лично имам един M500 и ми е сред фаворирите за записване на HiHat.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

R121 ми е в листа с желанията и планираните "подаръци-на-себе-си", но ще видим, кога ще стигна до него ;)

Като се заговори за Байердинамик - TG88 и 69 също са ми в този лист ... ;)

 

Но и този мик - компоненти - мейд ин Чайна и асемблд ин ЮС никак не е лошо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.