Jump to content
Българският форум за музиканти

Височина на струните


Recommended Posts

някой с опит в това може ли да сподели как се прави цялата процедура стъпка по стъпка, какви рискове се крият тук там и т.н.

 

става дума за китара с флойд роуз

 

скоро пипнах един ФАКТОР-лес пол с много ниски струни и ми се иска сега да си смъкна и моите така. моята китара е джаксън дк2м , а настройките и са заводски.

 

ако се получат добри отговори и темата стане интересна може някой да я цъкне към важните теми

 

или пък ако такъв сетъп на китара излиза 20-30лв насочете ме към някой варненски лютиер

Редактирано от rocker_vn
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо се гледа дали е прав грифа, после се смъква бриджа, после се прави интонация ако е нужно.

Материали има много в ютюб.

 

Риска за китарата е равно пропрционален на сръчност и акъл.

Попринцип не е препоръчително да се прави сетъп от човек който не е правил такова нещо досега и определено ще си струват тия 20-30лв от колкото нов гриф/тръсрод или нещо от рода. :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При сетъпа има както много възможности, така и някои ограничения.

 

1. Струните на китарата не могат да се смъкват до безкрайност без значение колко е хубава китарата, в един момент ниския екшън започва да не допуска добра динамика на свирене, защото всяко малко по-силно подръпване на струната води до звънене.

 

2. Има значение колко е прав(извит) грифа. По принцип при идеално прав гриф, често първите позиции позвънкват. Колко точно да е извит грифа, обаче, зависи както от вкуса и маниера на свирене на китариста, така и от особеностите на самия инструмент. Освен това, различно натегнатият шиш води до някои малки разлики в звученето на инструмента.

 

3. За да може да се постигне нисък екшън(което е особено важно за хората - шредъри, които ползват много драйв, хората, които обичат да забиват блус, обикновено не обичат твърде нисък екшън) трябва грифа да е в идеално състояние - да няма усукване или локални кривини на фингърборда, както и прагчетата да са еднакво високи навсякъде, също и да не са амортизирани. Колкото по-нисък екшън гони човек, толкова по-често трябва да си прави левелинг(изглаждане на прагчетата) и сетъп на китарата.

 

4. Колкото и сетъп човек да си прави на китарата, при някои (и при почти всички евтини) инструменти, екшън под 1.3-1.5мм на 12-то прагче без звънене и ядене на състейн е почти непостижимо начинание.

 

5. Ниският екшън не може да бъде самоцел. Когато човек прави сетъп, трябва да се погрижи инструмента не само да свири удобно, но и вярно.

За съжаление, последното често не е постижимо само с нагласяне на октавите на бриджа. Често се налага пипане на нъта горе, а при китарите с флойд роуз, които имат заключване горе, това е по-тежка задача, понеже там нъта не може да се дълбае, а за да се наглася височината му, трябва или да се изкопае малко под него(когато е високо) или да се подлага с тънки подложки(когато е ниско).

 

Сам виждаш, че едва ли би могло да се напише ръководство(освен ако не е съизмеримо с книга), което да важи за всеки инструмент и да отговаря на всеки вкус.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично мисля, че Про- сериите на Джаксън имат изключителен гриф, безупречен фретинг и добър заводски сетъп.

Преди време имах "РР3 Роудс" който само от настройката на флойда позволяваше изключително нисък екшън без звънене на струните.

Към автора - сигурен ли си че само с настройка ( сваляне на струните) от флойда не можеш да получиш желания нисък екшън?

 

Разбира се може и аз да съм случил на китара навремето и при теб да има нужда от допълнителен сетъп.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

ами те не са високи толкова по принцип. а и снощи навих болтовете на флойда малко и сега е по малко от 2 мм но е повече от 1,5 при 12-то прагче, но горния болт (при 6-та струна) неможе да се навива повече. и на двата им навих по 1 оборот.

искам да пробвам като са свалени както трябва дали няма да ми е по удобно да свиря солата (бързина и т.н.) , инъче аз мисля че свиря динамично и в началото ще ми звънтят докато свикна, но искам да пробвам за да разбера кое е по добро за мен.

предполагам че трябва да може да стане тая магия щом е станала при китара фактор...

Редактирано от rocker_vn
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не върти винтовете с натегнати струни, защото после може яката да прее`еш стъдовете и флойда да разтройва след това!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ненко, до колкото си спомням, китарата ти е със съвсем нормален екшън. Ако все пак искаш още по-ниски струни, вариантът ти е да затегнеш тръстроуда ( четвърт оборот някъде) :thumbs_up:

Редактирано от aitapeapea
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Не върти винтовете с натегнати струни, защото после може яката да прее`еш стъдовете и флойда да разтройва след това!!!

 

хм,свърши вече,въртях :thumbs_up: за щастие няма никакви изменения,току що се накъсах да ръчкам с ръчката колкото мога и не е мръднала настройката.

 

Марто прав си, но исках да пробвам. мисля че това което се е получило след снощното въртене ме устройва за сега и няма да я свалям повече, даже може след някой друг ден да я вдигна с една идея нагоре че ми бръмчат струните на моменти (снощи сложих и чисто нови еликсир-ки и може за това да звънят)

Редактирано от rocker_vn
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Аз лично мисля, че Про- сериите на Джаксън имат изключителен гриф, безупречен фретинг и добър заводски сетъп.

Преди време имах "РР3 Роудс" който само от настройката на флойда позволяваше изключително нисък екшън без звънене на струните.

Имам смесени чувства. при някои от тях, наистина сетъпа е добър, при други нещата не са били никак добре(някои позиции по-високи, поради което доста всети при левелинга и малко трапецовидни, високо поставен заключващ нът и т.н.). Явно при почти всяко серийно производство седят така нещата.

 

Но на практика, когато говорим за нисък екшън, трябва да уточняваме. Няма как китарата да е 1мм на 17-то прагче, да е супер-мека, грифа да е почти напълно прав и да не звъни, при свирене с голяма динамика. Просто няма как това да стане и в този смисъл екстремизмът в тази посока е самоцел.

Дори при идеалният инструмент, винаги има компромис между мекотата на струните и максималната сила на свирене, преди да се раззвъни струната, както и компромис между екшъна и звъненето. Ако една китара е с изключително нисък екшън и почти не звъни при доста сериозна динамика на свирене, това обикновено означава, че е много твърда и т.н.. трябва да се търси компромис.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Може и така да е. Нямам никакъв опит и съм нямал досег с ниските JS серии на марката.

Но RR3 който имах наистина беше доста забележителен екземпляр. Може и аз да съм имал късмет, а и не беше купувана от БГ ако това има значение.

В момента имам много по-висок клас китара и смея да твърдя че специално фретборда и позициите не са по-добре от въпросния Джаксън.

 

А що се отнася до комфорт и динамика на свирене - всеки си е индивидуален случай. Автора изрично цели супер нисък екшън, може би за някои бързи пасажи за неговия си стил на свирене.

 

Аз последно не разбрах - rocker_vn - след бутането на тръс рода и последните бъзикни колко е акцията на 1ва и 6та струни на 14 позиция в милиметри?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Има един начин за бърза проверка на кривината на грифа, който аз ползвам от много време и поне за бас върши работа.

 

Трябва източник на светлина отгоре, т.е. лампа на тавана. Най-добре става вечер, без включени други източници на осветление. Обръщате китарата хоризонтално (равнината на струните е успоредна на тавана) и заставате под лампата, допирате глава в струнника и под много малък ъгъл гледате грифа. Това, което Ви интересува е сянката на струните върху грифа. Понеже самата струна е права, при прав гриф нейната сянка също ще е идеално права. Ако грифът е закривен, сянката ще следва кривината на грифа. Това много лесно се вижда, дори при леко огънати грифове.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.