Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработване на китара


Recommended Posts

След като съсипах дървен материал, за 2 тела, реших да се откажа, защото установих , че не си струва. А Докато се науча сигурно ще изхъбя още дърво за 2-3 тела и то ще ми излезе ..... доста солено. И като пресметнах, колко ще ми излязат и електронните компоненти .... реших че е по-добре да си купя направо готов Айбанец.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 57
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Като цяло точно това е идеята на масовото производство - да се направи даден продукт по-бързо, по-лесно, по-добре и по-евтино, отколкото би си го направил сам. Винаги ми е било странно защо някой почва да си прави китара, като си мисли, че ще мине тънко. Ми една китара от магазина струва 300 лв...мислиш ли, че твоята може да излезе по-малко? Само чарковете и консумативите са 70% от цената. Дори и да стане ще е много далече като изработка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разгеле!

Само че жалко за материала. Това се опитвахме да ти обясним доста хора от самото начало, ама ти понеже не се отказа решихме, че все пак ще има нова китара из форума. Пък то - нъцки!

Шегата настрани, Добре си решил, вземи си нещо новичко, свири си на него, старай се да научиш максимално много за китарите и ако някой ден все още имаш желание, направи си китарка. Без достатъчно знания обаче това занятие е като стрелба с вързани очи. Относно материал за китаростроене - виж примерно тази тема

Успех за в бъдеще!

Димитър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След като съсипах дървен материал, за 2 тела, реших да се откажа, защото установих , че не си струва. А Докато се науча сигурно ще изхъбя още дърво за 2-3 тела и то ще ми излезе ..... доста солено. И като пресметнах, колко ще ми излязат и електронните компоненти .... реших че е по-добре да си купя направо готов Айбанец.

Кога свари да го "изхЪбиш" материала?

И как реши че е е изхабен? Да не си го запалил?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз това се зачудих - материал за 2-3 китари.То в България Махагон не може да се намери дори с заплаха от куршум.За други дървета може и да е по лесно.но пак си е зор а ти успя 2 да потрошиш.Как ги намери тия материали така бързо или това са съчинения по картинка.Но все пак решението ти е правилно.От твоите напъни можеше да стане някоя беля.Я някой да си изгуби ръка я пръст.С дърводелските машини базик не бива.Няма дърводелец с общ брой пръсти = 10.Така че на бегом в магазина и зимай там една китарка да си свириш:rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо, дървото не е махагон, а орех мисля че, не знам защото един приятел на дядо ми го даде, в замяна на някаква услуга, която дядо ми му бил свършил. И според моите виждания, плоскостта беше голяма, преди да я отрежа ест. :hysterical: А прецених, че съсипах дървото, веднага щом отрязах няколко извивки не както трябва и баща ми каза че не могат да се оправят (и аз така мисля). Затова реших, че е по-добре да си купя направо китара, а като науча след години повече за китарите, ако имам още мерак за китара с екзотична форма - да си направя тогава.

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди да режеш мери.

Преди да мериш направи проект. Начертай го, обсъди го с някой, дето разбира.

Инак 3 пъти режеш и все късо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То реално погледнато наистина си е така.Само да земем инструментите без материалите за една китара.Примерно Бормашина = 60 лв горе долу свестна Оберфреза =150 лв горе долу пак:)Зеге и то някаде 60-70 лв и какво стана 270-80 лв до тук.Остават една камара други нещица които не ги вкарахме в метката.Лакове,шкурки,лепила,грундове и много други такива дреболии на пръв поглед ама без тях не може.Грубо обаче с тях мисля че ще закръглим някаде около 300 лв.Обаче тук не сме сложили материалите за тяло,гриф ако си го правиш сам(което граничи с фантастиката).Прагчета,ключове,адаптери,нът,бридж(може нещо да забравя) и като прибавим и тях сметката ти отиде на към 500 лв по най груби изчисления.Така че се позамисли малко и си направи аритметиката дали си заслужава.

 

Цените, които цитираш за минимални и важат само за закупуването на доста боклучава техника. Отделно, ако консумативите трябва да са добри, те струват доста. 40-50лв. за свестен фрезер не е нетипично. Идеята на направа на китара не е да излезе много евтино. Идеята е, да си направиш китара.

Иначе всички знаят, че някоя цепеница на старо струва 150 лв. От друга страна, инструментите не вършат работа само за една китара.

Ако човек има цялото време на света, може да мине с една бормашина със стойка, триони, дебели и равни стъкла с шкурка, рашпили, шкурки, цигли, длета... едно време все със оберфрези са работили.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно си прав Евтиме.Тези цени са напосоки.Естествено качествените инструменти струват доста по-скъпо.Ровичкал съм се по форуми за оберфрезите и там показват разни такива на космически цени.Но пък за непретенциозни проекти и по-ефтините варианти стават си мисля.В край на краищата си прав че ако човек има време и търпение не е нужно даже и да има такива.Нима на времето великите майстори на цигулки са имали оберфрези и зегета.Както виждаме в днешно време техните инструменти са ненадминати и някои от тайните им още не са разгадани.Така че от човека си зависи естествено или както е казано ,,инструмента не прави майстора,,.Добрия майстор може и без него!! Достатъчно е едно длето трион и шкурка и умения разбира се:thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.