Jump to content
Българският форум за музиканти

Китарен ефект - Кой?


warriorsheep

Recommended Posts

Здравейте, от скоро свиря на електрическа китара. Свиря главно рок и хард рок, но не бих имал против и някои метал парчета. Тъй като осъзнах, че без да си купя дисторжън няма да го бъде, реиших да се поразтърся малко. След като потърсич обаче видях колко много и различни дисторжън, корус, овердрайв и други ефекти има. Имам два въпроса, първият е какво точно е това :

http://www.musicworld.bg/bg/c_529/i_19171/...tal_Module.html и това http://www.musicworld.bg/bg/c_529/i_19176/...rto_Module.html и каква е разликата им с това - http://www.musicworld.bg/bg/c_529/i_23126/...NGER_SM400.html ?

Съжалявам, ако въпросът ми е глупав, но наистина незная кого да попитам, а колкото повече чета толкова повече се обърквам, надявах се тук да можете да ми помогнете.

Другият ми въпрос е за тези "корус" ефекти, какво по точно правят, до колкото знам са за по бавни песни, балади и прочие и дали корус ефектите и тези двете тук са едно и също нещо : http://www.musicworld.bg/bg/c_530/i_19622/...nge_Module.html и http://www.musicworld.bg/bg/c_530/i_19623/...ine_Module.html ?

Ще съм изключително благодарен на всеки, който отдели 1 минутка да напише 2 думи.

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитваш се да извървиш пътя към хубавия китарен усилвател по по-дълъг маршрут.

На първо (и не само) време едно моделиращо кубе с вградени симулации и ефекти ще ти свърши чудна работа за най-малко пари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитваш се да извървиш пътя към хубавия китарен усилвател по по-дълъг маршрут.

На първо (и не само) време едно моделиращо кубе с вградени симулации и ефекти ще ти свърши чудна работа за най-малко пари.

 

Имам доста силна аудио система, и един ето такъв пулт http://bg.wikizic.org/Behringer-MX1602A/gallery-1.htm , искаше ми се да избегна копуването на кубе защото не са малко пари, а ми се стори добра идея да купя ефектите по отделно, тъй като цената им не е толкова висока.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ми се някой да ми каже дали това, което съм показал с линковете е правилното нещо, за мен и ако не е да ми дадете някои насоки и съвети за закупуването на ефекти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aудио системите не са предназначени за свирене на китара поради ред причини.

За да можеш да звучиш добре, включен в хай-фи система, ти трябва не само дисторшън, но и добра симулация на китрен кабинет.

Дисторшъ, пуснат направо към хай-фи система, би звучал смешно.

Отделно, включен в хай-фи система, можеш да свириш вкъщи, или на места, където данданията не е голяма.

Китарните усилватели са доста пробивни(а ламповите китарни усилватели още повече), а техните говорители са специални и нямат нищо общо с хай-фи говорителите.

 

Китарният звук се формира от:

(0. Китарист и китара)

1.Предусилвателя(бил той педалче преди крайното стъпало или самия вграден в усилвателя китарен предусилвател).

2. Крайно стъпало на усилвателя - също оцветява звука по хареактерен начин и има немалко влияние върху диманиката на свирене.

3. Кабинет - кабинетът играе огромна роля за формирането на звука на един китрен усилвател. Същият, включен в различен кабинет, може да звучи като различен усилвател.

 

Та само с т.1, както сам разбираш, не правиш много.

 

Ламповите усилватели звучат много добре, но обикновено, за постигане на характерния звук, е необходимо или да се усилят неприемливо много за вкъщи, или е необходимо да се ползва пауър атенюатор, който при усилен усилвател, да вкарва само малка част от енергията в говорителя, че да е приемливо тихо.

 

Педалчетата обикновено са предназначени да се включват в китарни усилватели. Сами по себе си, те не са китарни усилватели.

Най-често педалчета си купуват хората, които имат усилватели, за да постигнат малко или много, различен звук.

Някои педалчета служат просто да понапомпат драйва на усилвателя, други сами по себе си са китарни предусилватели с характерен звук.

 

По-сложните и скъпи моделиращи процесори, звучат добре включени директно в PA/hi-fi система, но са подходящи за места, където не се вдига много дандания, понеже биха се поизгубили в общия саунд.

 

Мисля, че иедеалният компромисен вариант, ако все пак мислиш да свириш и по репетиционни/на живо с нещото, е да си вземеш около 50W моделиращ усилвател. Друг компромисен вариант би бил нещо лампово с малка мощност около 5-10W.

Хубаво е кабинетът да е поне с един 12-инчов говорител, 2х12'' също е добро решение. 4х12 е екстра, но вече не е много домашна хава :rulez:.

Може би 1х12'' е най-доброто решение за усилвател, който ще се разнася.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Всичко това е вярно.Примерно има лампови усилватели - 5в, което звучи доста, доста - чиито цени са около 250лв + някое преампче и кабинет 1по12 и си готов с доста изпипан звук и с техника, която , ако растеш след време не би продавал, защото ще ти е излишна.И всияко това в рамките на 500лв, а може и моделиращ амп, макар че аз не ги харесвам.Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aудио системите не са предназначени за свирене на китара поради ред причини.

За да можеш да звучиш добре, включен в хай-фи система, ти трябва не само дисторшън, но и добра симулация на китрен кабинет.

Дисторшъ, пуснат направо към хай-фи система, би звучал смешно.

Отделно, включен в хай-фи система, можеш да свириш вкъщи, или на места, където данданията не е голяма.

Китарните усилватели са доста пробивни(а ламповите китарни усилватели още повече), а техните говорители са специални и нямат нищо общо с хай-фи говорителите.

 

Китарният звук се формира от:

(0. Китарист и китара)

1.Предусилвателя(бил той педалче преди крайното стъпало или самия вграден в усилвателя китарен предусилвател).

2. Крайно стъпало на усилвателя - също оцветява звука по хареактерен начин и има немалко влияние върху диманиката на свирене.

3. Кабинет - кабинетът играе огромна роля за формирането на звука на един китрен усилвател. Същият, включен в различен кабинет, може да звучи като различен усилвател.

 

Та само с т.1, както сам разбираш, не правиш много.

 

Ламповите усилватели звучат много добре, но обикновено, за постигане на характерния звук, е необходимо или да се усилят неприемливо много за вкъщи, или е необходимо да се ползва пауър атенюатор, който при усилен усилвател, да вкарва само малка част от енергията в говорителя, че да е приемливо тихо.

 

Педалчетата обикновено са предназначени да се включват в китарни усилватели. Сами по себе си, те не са китарни усилватели.

Най-често педалчета си купуват хората, които имат усилватели, за да постигнат малко или много, различен звук.

Някои педалчета служат просто да понапомпат драйва на усилвателя, други сами по себе си са китарни предусилватели с характерен звук.

 

По-сложните и скъпи моделиращи процесори, звучат добре включени директно в PA/hi-fi система, но са подходящи за места, където не се вдига много дандания, понеже биха се поизгубили в общия саунд.

 

Мисля, че иедеалният компромисен вариант, ако все пак мислиш да свириш и по репетиционни/на живо с нещото, е да си вземеш около 50W моделиращ усилвател. Друг компромисен вариант би бил нещо лампово с малка мощност около 5-10W.

Хубаво е кабинетът да е поне с един 12-инчов говорител, 2х12'' също е добро решение. 4х12 е екстра, но вече не е много домашна хава :rulez:.

Може би 1х12'' е най-доброто решение за усилвател, който ще се разнася.

 

 

Добре де това значи ли, че задължително трябва да си купя кубе? В къщи разполагам с 2 такива http://yfrog.com/j6lgim0148j

и пулта за който споменах по рано. Пултът не може ли да играе ролята на усилвател, имам впредвид при положение, че увеличава силата на звука, а педалчетата да са ми ефектите. Разбрах, че най добре е да се вземе моделиращ усливател, но в момента не разполагам с пари за това, така че търсех друг начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече ти казах,че китарният усилвател няма много общо с тези, които са предназначени за слушане на музика. При колоните/говорителите, разликите са още по-големи.

 

Ако просто искаш нещо, през което да си свириш вкъщи пробвай с:

-хубав моделираш процесор

или

-хубава звукова карта с малка латенция и хардуерна ASIO поддръжка и софтуер от сорта на Guitar Rig4, Revalver2/3, Overloud, Amplitube 2 и др., които имитират лампови китарни усилватели.

 

Ако просто искаш да ползваш педалче дисторшън, трябва след него да сложиш и педалче - спийкър симулатор.

След това вече можеш да си редиш ефекти като ехо, реверб и т.н. в зависимост от случая.

Но варианта с педалчетата, в немалко от случаите, ще отстъпва по качество на горните два варианта, в твоя случай.

 

Тези варианти биха ти послужили добре и в обстановка тип пиано бар/ресторант, където най-често се свири на стайни нива, но в голяма шумотивица стил репетиционна, ще се изгубиш в треснята.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

AMT & Digitech дистер/овърдрайв настъпикутийките са с вградена спийкър симулация.

И могат да свършат работа и може а ги пускаш директно към берингер пулта и системата, която имаш и звукът ще бъде хубав.

 

Това е най-евтината ти алтернатива.

 

ПС -За digitech - трябва да се провери в упътването на съответният ефект със или без симулация е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей. Според мен най-евтиния и оптимален вариант е да си купиш един DI box с вградена speaker симулация (препоръчвам ти активния Behringer Ultra-G100 Di box тъй като го използвам и съм доста доволен от него). От една страна чрез него ще можеш да се вклучиш в твоята аудио система, тъй като той има доста добра speaker симулация ще можеш да навържеш спокойно от тези "ритни кутийки", а и от друга страна (което според мен ще е най-добре за първо време) ще можеш да използваш пълноценно software-а изброен по-горе, тъй като самото устройство ще ти помогне да включиш китарата деректно във входа за микрофон на компютръра ти без да губиш част от високите и ниските чистоти, което би се получило ако свържеш китарата директно без Di бокс. Тъй като явно не си много наясно с нещата по този начин ще можеш да изпробваш доста китарни ефекти и да прецениш за напред какво би ти било нужно. Според мен не е нужно веднага да си купуваш хубава звукова карта чрез която да използваш гореизброените програми, тъй като хората са написали специален ASIO4ALL драйвер позволяващ хората като мен с обикновенни звукови карти (дори вградени на дънната платка) да свирят през тези програми с прилично малка латенсия на звука. Освен ако компютъра ти не е поостарял не ти е нужно да си купуваш скъпа звукова карта. Дори би могъл да си изпробваш звуковата карта без да си купуваш ди бокс, за да разбереш дали не е поостаряла. Просто си истегли иинсталирай ASIO4ALL драйвър и една от гореизброените програми и тествай как е латенсията при теб. След това можеш да си купиш Di бокс ако това решение ти допадне.

Тук можеш да прочетеш какво е по-точно Di box

Също ти препоръчвам да прочетеш и тази тема - Как да направя тъй, че компютъра ми да се превърне в мощен процесор, и да мога волно да си свирукам?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами ако си вземе процесорче. Нещо от рода на V-amp 2 и отпред едно камионче.....?

 

 

Даже и камионче няма да му трябва. Не е истината, но първо не разбрах целта: -да си свири в къщи, - да свири в група или какво.

За първото мисля че едно вампирче е перфектно- с донагласяне според вкуса е ОК.

Забелязах че нов Vamp-3 е около 160лв., а втора ръка във форума 2-та е 100-120лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки иска първоначално да мине "тънко" - "аз ще си взема само едно камионче , че е евтино " и тка се наблъсква с излишна техника, която след време само ще му се пречка или ще продаде на двойно по-ниска цена и ще е на минус.... ами ако отначало си беше взел нещо качествено - казах качествено, а не марково?

Аз лично съм дал хиляди за апаратура и сега свиря на лампов усилвател... ами ако от началото си го бях купил, колко ли щях да си спестя?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен не е нужно веднага да си купуваш хубава звукова карта чрез която да използваш гореизброените програми, тъй като хората са написали специален ASIO4ALL драйвер позволяващ хората като мен с обикновенни звукови карти (дори вградени на дънната платка) да свирят през тези програми с прилично малка латенсия на звука.

 

Но за съжаление, не и с прилично качество и прилично малко шум, в повечето случаи. Спрете, моля ви, да тиражирате тая песен. Евтините звукови карти нямат инструментален вход, само линеен и микрофонен. Микрофонният не е подходящ, а за да не се губи половината от тона на китарата в линейния, трябва да се ползва с предусилвател. Когато китарата се включва в линейния вход, трявба това да става през предусилвател. Единствено когато китарата е с активна електроника и 25К потенциометри, тогава може и да не се наложи използването на предусилвател. Директното включване на пасивна китара в линеен вход прави звука от китарата доста глух. Освен това, евтините карти са доста шумни, а има доста прилични такива за не чак толкова много пари.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.