Jump to content
Българският форум за музиканти

Acoustic Chambers


EAmechaniX

Recommended Posts

Аз лично харесвам звука на китарите с акустични камери, новата ми (в подписа) също е такава

A би ли показал къде са им акустичните отвори? (на акустичните камери)

... a иначе вероятно не успях да позная кое е Гибито, защото саунда от натегнатия тръс-род не ми е по вкуса

и това ме е объркало. Просто нямам друго обяснение...

пп Снощи докато се депресирвах ми хрумна.

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 56
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Взех, че познах бе. :)

Точно това, аз не харесвам мазен звук, обичам плътен и наситен, но не прекалено набиващ се, именно затова втората китара ми хареса повече и ми беше по-логично да е Гибсън, първата просто ми звучеше доста глухичко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A ти би ли ми показал къде са акустичните отвори на снеър дръма примерно :) или на банджото? Иначе на Гибсъна ми, тръс рода не е по натегнат от нормалното, имам навика да ги натягам малко повече най вече на Фендер производните китари. Предполагам, че не си познал саунда най вече защото няма общо с този , който си правиш и очакваш да чуеш от Гибсън, а и моето свирене предполагам няма общо с твоето. Разбира се не съм сигурен, ти си знаеш най добре :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За банджото не знам, ама тия акустични камери, за които говориш не са ли CHAMBERED?

Ако е такова, то това не се ли прави за олекотяване на тялото, или аз съм в грешка нещо?Колкото до банджото, то има кожи, които трептят.

К'во общо има с акустичните камери? Например тези:

farida_sa16_mps.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето какво пишат Гибсън по въпроса

 

.....So, in addition to relieving the stress on a player’s back and shoulder, these lighter Gibson guitars also enhance the tone palette in a manner unique only to these guitars. The results are comfortable, lightweight guitars that are acoustically louder, with increased sustain and resonance......

 

Както става видно при сравнение между издълбани и плътни китари, разликите са далеч не само в килограмите. Между другото тялото изглежда така отвътре Feature-Chambered-Body.jpg

Кухините са сериозни и дават съвсем чуваемо отражение върху саунда, при това такива китари свирят осезаемо по силно на изключено от плътните такива, което говори за някакви акустични свойства на тялото

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

'Chamber' означава (и) камера/кухина.

 

Когато една кухина има акустично въздействие/съдействие/взаимодействие/влияние (резонансни явления с амплитудно-честотни и фазови въздействия), тя се нарича акустична.

 

Влиянието/работата на акустичните обеми може да се контролира/настройва по няколко начина единият от които е да се проектират/предвидят корекции в площите на излъчващите повърхности, на камерите (обикновено се постига с разни изрезки, които оформят отвори - т.н. дупки).

 

Дупките в никакъв случай не са задължителен елемент, който би определил наличието на акустична камера. Примери - бол.

 

Отворите/кухините при ел. китри, които целят (само) олекотяване, обикновено се запълват с по-лек материал, който осигурява възможно най-минимална промяна на акустичните дадености, на конструкцията.

 

 

.... при банджото трепти кожата, а при китарата дървото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз харесах първоначално повече първата и имах съмнения , че тя е Корта, звучи по-ясно и конкретно( и остро).

Втората е по-мътна и матова ( и мазна).

В семплите на клийн и с по-малко гейн, Корта като че ли по-ми допада, с повече гейн - Гибсъна.

Кольо, прати шутаута на Корт, може да им станеш рекламно лице. :)

 

 

Явно доста народ не са свирили без драйв от дълго време - та да се захласнат по тоя Корт...

Такива китари с лопата да ги ринеш - но истината е че в определени честоти където се чува ЛПто - Корта просто мълчи като пукал :)

Но за тези които слушат метъл, явно китарите с high output адаптери са нещо като еталонна класика за звук :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Абсолютно съм съгласен с всяка една дума написана от Гибсън и от теб в последствие, но никъде

не срещнах наименованието acoustic chambers.

T.e. chambered body означава тяло на камери а не акустични камери.

Иначе тя като е куха отвътре, много ясно че ще звучи различно от китара която не е.

Според мен това се прави само и единствено с цел олекотяване и няма нищо общо с търсена акустика.

 

Един лек превод:

 

Като допълнение за намалянето на стреса/натоварването на рамената и гърба на музиканта,

Тези, ПО-ЛЕКИТЕ Гибсън китари също така и увеличават тоновата палитра по уникален начин само за тези китари

Крайният резултат е :

Удобен, лек, акустично по силен, със повишен състейн и резонанс.

Т.е. това не им дава прозвището акустични камери въпреки, че имат И акустичен резултат. :)

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
.... Т.е. това не им дава прозвището акустични камери въпреки, че имат И акустичен резултат. :)

 

Упс!

Да де :) искам да кажа, че ..

Ако (причината) търсеният резултат да е олекотяване, то акустичният резултат е едно от следствията.

Но ако се търси резултат акустика, се правят отвори. Тая камера на рисунката е за олекотяване а не за акустицизиране на Гибито. Това че има някакъв ефект последствие, той е повече от ясен.

Взаимовръзката между hollow body и chambered китарите:

Защо при едните се говори за акустика а при другите за олекотяване?

 

Не казвам че съм 100% прав - просто така мисля или се опитвам поне... :)

 

пп Към админите:

Може (ако искате) да отделите офтопика в отделна тема.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, не са акустични камери, а обикновени такива с влияние върху акустиката :) Не обръщам особено внимание на чак такива тънкости, мерси за поправката :)

 

Между другото, ако напишем в Гугъл Les Paul acoustic chambers, излизат бая резултати и дискусии по въпроса какво правят съответните, та май не само аз ги наричам така :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Но ако се търси резултат акустика, се правят отвори. Тая камера на рисунката е за олекотяване а не за акустицизиране на Гибито....

 

Е айде стига де!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е на мен ми излиза :greenangel:

 

Но иначе нещо не мога да се отърва от чувството, че с нещо те дразня и се заяждаш с почти всичко, което напиша и то от доста време насам (разбира се мога и да бъркам). Моля те ако е така (макар че нямам обяснение защо), кажи направо за да избягвам да коментирам постовете ти, за да избягваме излишен спам :) . Не искам да създавам никакви конфликтни ситуации без нужда, та били те и виртуални :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.