Jump to content
Българският форум за музиканти

Търся дърво, ПОМОЩ!


Recommended Posts

Здравейте!Чудех се дали някои знае от каде мога да намеря елха,палесандър или махагон? Търсих из интернето, но неуспях да намеря освен внос от Америка или друго място на другия край на света.Също така предполагам, че ще е голям проблем тък като искам китарата да е е neck-thru ( тялото и нек-а да се цяло парче) и се съмянвам, че ще е лесно да се намерят такива големи дъски :D а и цена май май няма изобщо да е ниска.. както и да е!Няма проблем и да са по малки парчетата, и bolt-on съм навит да си направя, но нямам просто никакава идея от къде мога да се сдобия с дърво.Ще съм много благодарен, ако някй може да ми помогне!

P.S. Ам.. чудех се дали е възможно да се намери и малко парче абанос, колкото за фретборд :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Само за протокола, елша не е елха. Елшата не е иглолистно дърво.

Както и се пише палИсандър.

Има фирми в БГ, които се занимват с търговия с дървесина.

Можеш да ги намериш в интернет.

Никой, обаче, няма да ти продаде нарязани талпи. Ще вземеш големи, които ще трябва да си режеш и изравняваш сам.

Фингърборди мисля, че ще трябвая да поръчаш от чужбинско.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!Чудех се дали някои знае от каде мога да намеря елха,палесандър или махагон? Търсих из интернето, но неуспях да намеря освен внос от Америка или друго място на другия край на света.Също така предполагам, че ще е голям проблем тък като искам китарата да е е neck-thru ( тялото и нек-а да се цяло парче) и се съмянвам, че ще е лесно да се намерят такива големи дъски :D а и цена май май няма изобщо да е ниска.. както и да е!Няма проблем и да са по малки парчетата, и bolt-on съм навит да си направя, но нямам просто никакава идея от къде мога да се сдобия с дърво.Ще съм много благодарен, ако някй може да ми помогне!

P.S. Ам.. чудех се дали е възможно да се намери и малко парче абанос, колкото за фретборд :D

 

При нектру китарите тялото и грифа не са от едно цяло "парче" дърво :thumbs_up: Просто конструкцията така се нарича.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето тук http://www.jaf-bulgaria.com/jaf/kontakti/ има това което ти трябва но цените са солени доста продават но искай да ти измерят влажноста все пак хубаво е да е от 8-9%.Имат всякакви дървета имаха и бубинга нещо което не бях виждал необработено/лакирано/. Но за китара не ти трябва много голямо количество.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Лошото е, че по-малко от една талпа не може да се вземе, а намирането на талпа е технически трудно в стек от талпи, да не говорим, че понякога не дават човек да се катери и да търси. Талпите обикновено са дългички и искат специален транспорт(3-4-5 метра дълги). Не ги режат на място, а и ако си харесате талпа, често не можета да я вземете веднага, защото никой няма да си играе да размества талпите, за да извади вашата.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

с други думи приготви си вазелинче, ако ще се занимаваш с БГ фирма за дървесина. това беше първото нещо което пробвах и почти веднага реших да издебна някоя "паднала" череша или орех и да го оставя да се суши годинка, вместо да се занимавам с Ганьо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

;)

Мерси, неочаквах толкова бърз отговор.Доста ми помогнахте!И да ;) съжелявам за неточностите в обеснеието на нек-тру :recourse: а и редовно пиша с краката..както и да е де.

Значи ако съм разбрал првилно, или ще се оръся или трябва да си режа дърво?И орех ли трудно се намира ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

с други думи приготви си вазелинче, ако ще се занимаваш с БГ фирма за дървесина. това беше първото нещо което пробвах и почти веднага реших да издебна някоя "паднала" череша или орех и да го оставя да се суши годинка, вместо да се занимавам с Ганьо.

 

Не, просто търговията е на едро и като такава си има своята специфика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

с други думи приготви си вазелинче, ако ще се занимаваш с БГ фирма за дървесина. това беше първото нещо което пробвах и почти веднага реших да издебна някоя "паднала" череша или орех и да го оставя да се суши годинка, вместо да се занимавам с Ганьо.

 

Глупости говориш ! Първо - Яф (JAF) са австрийска фирма, доста сериозна в европейски мащаб. Тукашните и служители са доста услужливи (поне тия, които бяха в софийския клон, преди да се забият в онова село) - аз като ходя за фурнир, свалят тая пачка, която искам, дори и да е под 3 метра други ! За талпите - също - гледаш, избираш, ходят ти по гъза, все едно наистина си особено важен клиент. А това, че продават минимално по една талпа, си е фирмена политика, и начин на работа на голям склад (ако си ходил, щеше да знаеш, че е голям). Това да ти не е сирене, да ти резнат 200-те грама ?

 

А с една година сушене (къде - в хола ?) няма да стигнеш сухостта на дървесина за инструмент. На Яф дърветата първо са сушени в камера, както си трябва, до нормално ниска "дърводелска" влажност, а и като са поседели към година по складове - определено са по-добрият избор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги ли дървесината трябва да е сушена в специална камера? В смисъл такава стояла под навес, но все пак на "отворено" по-скоро годна или негодна ще е като влажност?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В камерата се поддържа еднаква (що-годе) висока температура, ниска влажност и има добра вентирация. Така дървото постига достатъчно ниска влажност за месец-два, вместо за година-две. При това, разбичения материал се реди с малки напречни дъсчици под дъските, така че м/у две дъски да има разстояние, да дишат, обръщат се през някакво време и така се предотвратява измятането. Нали се сещаш, в процеса на изсъхване се изпарява водата от дървесината, и тя се свива. Ама водата не е равномерно разпределена, и свиването не е еднакво в различните части на дъската -т.е. тя се извива (измята). Това измятане като го обереш после на шрайхмуса, и изстъргваш доста от дебелината на дъската. Отделно гравитацията винаги действа, искаш или не, и съхнещото дърво се извива надолу върху напречните дъсчици, така че трябва да се обръщат. Горните дъски обират изпаряващата се влага на долните, и затова при реденето директно се обръща реда им в купчината. Работил съм като дърводелец, правил съм го.

Общо взето - под навес не става, дори и да не го вали дъжд,, влагата в атмосферата зимата си е висока. Отделно - студ, измръзване... Не е оферта. Поне на тавана на къщата, че да се топли от нагрятата стая отдолу. И трябва да се пренарежда през ~месец, да не се изкривяват дъските, а ти я се сетиш, я - не. Отделно ще ти трябват 2-3 години сушене по тоя начин, а хората са го измисли - 2 месеца в камерата и е готово за обработка ! Винаги е по- добрия начин, особено при производствени количества !

Редактирано от Demiurg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скоро ми се наложи да си купя талпи за направата на покрив на вилата. Та въпроса ми е не може ли от местата за купуване на дървен материал за промишлени цели да се подбере подходяща талпа или повечко? От подходящо дърво? Пичовете там където ходих режеха в необходимия размер за да ти е лесно да си ги отнесеш. Вероятно ще се наложи да по изсъхнат някоя и друга година докато се стигне до направата на инструмент ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та значи никъде няма да ти дадат да си режеш от талпата дори и в най-смешния склад за иглолистна дървесина питахте за екзотична дървесина... само там има за сега има и още една фирма ''Соларис" но те се занимават с фурнир и не продават талпи.

А относно сушенето има си процедура на сушене и ако искате да работите веднага е здължително да мине през сушилня.Първо дървото е хигроскопичен материал и поема влага и се изравнява с вланоста на помещението в което държите НЕОБРАБОТЕНИЯ материал, така че е хубаво да се подържа 8% влажност на въздуха а това се постига в специално пригодено за целта помещение.Второ материала трябва да съхне равномерно за да не се получват деформаций и други дефекти като пукнатини.Задължително се премахва сърцевината.Хубаво е слепването да се прави с тангенциално разкроени парчета за да се избегне вторична деформация при обработката след това. За лепене препоръчвам ПВА лепила и двукомпонентните също стават но нямат еластичност което ги прави здрави но чупливи ако мога така да се изразя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Demiurg, мерси за изчерпателния отговор :)

Иначе аз не съм тръгнал да суша нещо под навес (опазил ме Господ :cheers2: ) просто ми се намира доста материал в описаното състояние, който е стоял над 10 години там и искам да знам дали може да стане китара от него или не :greenball:

Основното, което ме интересуваше беше дали при атмосферна влажност може да се изсуши дърво достатъчно до годно за направа на инструмент.

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.