Jump to content
Българският форум за музиканти

Marshall Jcm 2000 Tsl 100


Recommended Posts

  • Отговори 36
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ей, знаех си, че точно ти ще реагираш така. Някои хора са толкова предсказуеми...

Теб изобщо не съм мислил да те вкарвам в този знаменател, но отговорността, че си влязъл там, си е твоя.

 

''Само предполагам'' , ''Не ми се вярва'' ''силно нмален пот за усилването'', май ги пиша доста дребно и трудно се четат...

 

Би ли ми отговорил на следните въпроси;

 

Как физически може да се ползва изхода за миксера?(канона)

По колко начина може да се получи това?

Възможно ли е да се включим в миксера, без да закачим колона?(товар)

Онзи бутон, на който пише OUTPUT MUTE , за какво се ползва?

 

Бъди така любезен и отговори на въпросите - благодаря!

Хайде специално за тебе:

1 канона може да се свърже по няколко начина.

- ако входа на миксера е балансиран си се свързва канон канон кабел

- ако входа на миксера е небалансиран може да се разкачи масата на кабела и да се свържат само топлия и студения сигнал - топлия на + студения на минус другия вариант е да се закачи топлия на плюс а минуса да е от оплетката

 

Начините ги изброих.

 

Задължително е усилвателя да е със закачен товар - независимо че е закачен към миксер товар трябва да има !

 

Мют бутона е за да не се чува нищо от говорителя по време на записи , но колоната е закачена пак!

 

Механик аз не ти давам акъл как да поправяш коли (макар че го мога) но ти ми даваш акъл как работят тея усилватели а те работят така:

 

Изходния трансформатор има първична и вторична намотка.

 

Първичната има извод посредата къдетo се подава анодното напрежение, двата края са закачени за анодите на крайните лампи.

След включване на стенд бай имаме постоянно анодно напрежение , крайните лампи стоят запушени заради отрицателното преднапрежение което им се подава на входната решетка (биас).

 

При подаване на минимален сигнал на входната решетка лампите с еотпушват и при тва положение протича значителен ток през трансформатора.

Ако няма закачен товар на вторичната - изгарят лампи и самия трансформатор.

 

Ако искаш отвори и прочети какво пише в юзър менюала -

 

Warning ! Under no conditions operate your TSL amplifier without a loudspeaker type load connected...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За какво се ползва бутона V.P.R.?

 

Още доста отдавна хората са открили че мастър волюм може да се сложи между фейз инвъртъра и крайните лампи а не както е прието за стандарт преди фейз инвъртара.

 

Тва е един стерео потенциометър. В случая този бутон предполагам е фиксиран такъв ! През делител се редюсва сигнала за да не може да се подава над определена амплитуда на крайните лампи и следователно те не могат да развият еди каква си мощност.

Редактирано от metalhammer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така, ще се направя, че съм разбрал какво си написал и продължаваме нататък...

Все пак целта е да се разберат за какво са тези женски жакове. А те все пак са там.

При намалени потенциометри, никой не може да ме убеди, че ще изгори каквото и да е,

а пробата може да се извърши така или иначе с включен кабел към колоната. Така или иначе, никъде

в предположенията си, не съм споменавал, че кабела от крайното стъпало трябва да бъде изваден и така да се направят пробите. Не виждам за какво се спори тогава.

 

Сигурен съм в едно!

Когато купувах главата, продавача ми обясни, че тя може да се ползва без кабинет!!!!

След като излиза, че не трябва да се включва, независимо от ситуациите без кабел към товара, това ме навежда

на мисълта, че точно затова са изведени тези изводи.

 

Думите на продавача бяха: ''С тази глава можеш да свириш без кабинета, просто грабваш главата и отиваш в репетиционата. Т.е. само като ефект, подобно на камиоче или преамп.

После обясняваше как точно се ползва тази й функция, но тъй като тогава аз не зацепвах нищо от усилватели и

китари, не успях да си обясня и за какво става въпрос.

Когато си правих Гарланд главата при Галин, поисках точно такава функция за да не мъкна кабинета по репетиции, както и изход за компютър. Условието бе, мастър контрола да бъде намален на минимум. Така и стана.

 

Сега....

Ако главата беше в мен, аз бих процедирал така:

Главата е включена по обичайния начин заедно с колона.

Намалявам потовте за усилване и включвам захранването, без да пипам standbay. Отпред включвам китарата а 'онези' жакове ги приемам за момент за изходи и съответно свързвам кабел от единия изход до усилвател с кабинет,

кубе или мисер. Ако не тръгне, ще включа standbay и лекичко ще започна да увеличавам контрола на канала който ще ползвам. И т.н...

Бутона за мютване задължително ще бъде включен.

 

''Механик аз не ти давам акъл как да поправяш коли (макар че го мога) но ти ми даваш акъл как работят тея усилватели '' Значи, много те моля, не ми приписвай действия, които не съм извършил.

 

 

Тъй като въпросът на питащия перифразиран звучи нещо като ;

Можете ли да предположите за какво служат тези жакове? - това и правя.

Ясно е, че собственикът на главата ако имаше толкова голям зор, досега да беше я занесъл да я погледне някой.

Щом не го е направил, значи пита от чисто любопитство и силно се съмнявам да му е тумнало да свири по този начин.

Просто познавам човека и знам как използва тази глава и за какво...

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега, ако си ме чел внимателно, то сам би могъл да се досетиш, че монтирането на тези жакове и изкуствен

товар (предполагам) резистор, автоматично сваля кабела от крайното стъпало без проблеми, и главата спокойно може,

да се ползва самостоятелно като преамп. Това, че в оригиналната схема няма такава функция, не означава, че

точно тази глава няма.

Затова и писах;

Не ми се спори с хора, които... бла-бла...

 

Достатъчно съм умен, за да направя разлика между онези, които разбират и онези които плямпат.

Ти не си от вторите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@emilcvetkov.1968, ако беше свалил панела и снимал- веднага щеше да се разбере за какво става дума, а не да се стига до подобни изпълнения ... Хем щеше вече да знаеш за себе си, хем хората щяха да разберат, хем нямаше да има нужда да влизат в теоретични спорове.

 

Айде снимай и пускай!

 

П.С. Като гледам колко левашки са сложени тези жакове на тази иначе прекрасна глава, имам съмнение да са слагани от истински професионалист ... Но то професионализма всеки различно го разбира ... В интерес на истината - досега не съм срещал лампова глава, която да може да се ползва без товар (изобщо не твърдя, че няма, но аз не съм срещал) ...

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Данчо, може би никой не се е сетил да го направи, а схематично това е възможно и то много лесно :D

Ето един малък пропуск на ламповата схемотехника. В този форум го откриваме чак след има няма повече от 100 години от създаването на лампите. ;)

 

 

ПС: Момчета, нЕма нужда да се карате за глупости.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип, ако все пак има сигнал към крайното стъпало, опасността от невръзване на товар е, че енергията, съществъваща под форма на магнитно поле в трансформатора, няма къде да отиде(няма товар) и при определени обстоятелства е възможно да се получи огромно напрежение на анодите на крайните лампи, да се получи разряд през самите лампи, с което да заминат както крайните лампи, така и по-голямата част от предусилвателя.

Затова, товара не само не трябва да е по-малък, но трябва да не е и по-голям от товара, избран от селектора.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ники, това беше грубо. :D

Нямам претенциите да разбирам от схемотехника и електроника,

а познанията ми по тях са по-малки от 0, както нямам претенциите такова

нещо да бъде изпълнено точно по този начин. Но съм сигурен, че е възможно, и не за друго,

ами преди две години когато тунинговахме главата Garland, Галин (gregg) го направи и от опит

знам, че тази функция работи без проблеми.

Също така ПРЕДПОЛАГАМ, че на тази глава и е въздействано по подобен начин, ако изобщо

има тази функция. Няма как да съм 100% сигурен, при положение, че никога не съм я пробвал.

Но така или иначе когато аз купувах главата от собственика й от Плевен, си спомням, че ми обясняваше

за тази й функция и ако той ме е излъгал, значи че аз в момента ви лъжа като циганин. Както и да е...

Опитвам се да насоча вниманието на питащия към някои неща, защото на няколко пъти

говорихме по телефона точно за тези жакове и аз не можах да му отговоря нищо, защото

почти нищо не си спомням по този въпрос. Аз го посъветвах да попита вас, защото знам, че

по подходящи хора няма, както и да снима главата за да ви я покаже. Затова е тази тема.

Първото нещо, което му казах е, че трябва да се отвори главата и да се снима.

Същото нещо му написах и в първия си пост в тази тема и не случайно този съвет е на първо място.

Всичко останало са ИЗЦЯЛО МОИ ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ. По-късно (днес) се сетих, че

би могло да е това, за което ми е говорил човека от Плевен. Ако изобщо е истина де - просто няма

как да знам, но съм наясно, че такова нещо е възможно.

Как точно ще бъде изпълнено това обаче, вие може да кажете, но не казвайте, че е невъзможно и

че е чак толкова сложно.

 

За тази глава говорех - тя може да работи без говорител като преамп.

804184942.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип няма проблеми една лампова глава да се направи да работи само като преамп без да има включен говорител, но въпросът е дали във въпросната глава е приложен някой от няколкото начина да се направи това. Затова е най-добре собственика да снима какво става вътре и тогава пак можем да коментираме.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виждам ,че без да искам разбуних духовете.Утре ще сваля задния панел и ще я снимам.Но мисля че няма да мине само със сваляне на решетката.Ако трябва някакво по-детайлно разглобяване не ми се ще да пипам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да само с решетката няма да стане. Ще трябва да извадиш шасито на усилвателя от кутията.

Преди това е хубаво да извадиш крайните лампи и да разкачиш евентуално конекторите на реверба.

От долната страна има няколко винтчета, които трябва да се развият и може да издърпаш шасито от кутията.

За твоя безопасност ще е добре да не го разглабяш веднага, ако е работил малко преди да се захванеш с това, защото електролитните кондензатори са заредени, а лампите още парят.

За да разредиш кондензаторите е добре първо да го изключиш от ключа POWER и да удариш няколко акорда ;)

 

Айде, че отдавна ги чакаме тия снимки :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.