Jump to content
Българският форум за музиканти

Блус импровизация


Ivan Pirishanchin

Recommended Posts

Здравейте!

 

Напоследък се хващам в ютуба и си пускам бекинг тракове в блус скалата. Импровизациите ми са крайно елементарни разбира се, но подобно свирене ми допада много повече от това да дърпам таблатури и да копирам едно към едно.

 

Проблема е, че нещата, които звучат в главата ми не мога да ги репродуцирам на грифа на китарата. Интересуват ме всякакви неща свързани със това как да импровизирам по зададена скала. Затова призовавам всички, които са били на мойто дередже и са открили някакви основни крайъгълни камъни да споделят тука накратко, ако може разбира се...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мараба. Аз съм на абсолютно твоето дередже. Фащам един бекинг трак и си играя по "Minor pentatonic scale" (сори не го знам на БГ как е). Импровизация, както ти каза това не може да се нарече но звучи добре, щото подвижността и синхрона между пръстите на ръцете ми е зловеща.

Дано съм дал няква идея...

А иначе намерих из E-Mule-то един зип с разни Guitar Pro файлове, които не съм разцъквал много, да призная, но в някои от тях има разни "Common Blues Licks". Които може да са ти интересни, мога да го споделя някъде тука, хем да чуя и аз някой разбирач дали стават за нещо...

 

Поздрав

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема е, че нещата, които звучат в главата ми не мога да ги репродуцирам на грифа на китарата.

Тананикай си ги с уста и после ги изсвирвай с китарата/пианото/др..

Интересуват ме ... как да импровизирам по зададена скала.

Опитвай се да излизаш от скалата и макар, че ще изсвирваш и доста фалшиви ноти, така ще откриеш/създадеш и доста интересни "находки."

Свири си свободно и прави записи, а после извличай от тях най-сполучливите ликове.

Така правя аз, а някой друг има негов си подход.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема е, че нещата, които звучат в главата ми не мога да ги репродуцирам на грифа на китарата. Интересуват ме всякакви неща свързани със това как да импровизирам по зададена скала. Затова призовавам всички, които са били на мойто дередже и са открили някакви основни крайъгълни камъни да споделят тука накратко, ако може разбира се...

 

Здрасти Иване. Аз съм бил ( и за някои неща още съм, даже и след повече от 20 години търсене) на твоето дередже.

 

Не можеш да изсвириш нещата които са в главата ти защото не познаваш средствата (гамите, акордите) за импровизация и разположението им по грифа. Преди да почнеш да импровизираш с някоя скала трябва да научиш самата скала и разположението и на китарата.

Повечето китаристи започват с минорната пентатоника. Научи минорната пентатоника (какво представлява, как се образува) и всичките и пет обръщения (ако свириш по два тона на струна). Така ще имаш основен тонов материал с който да импровизираш.

Потърси в нета. Ако не намериш нищо (което е малко вероятно) питай пак. Може да пусна една тема в теоритичния отдел теория и импровизация за начинаещи.

 

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много за подкрепата!

 

Тоновете по фредборда ги уча в момента, доста трудно ми се вижда да ги запомня, ползвам препоръчаната в една от темите тук програмка fretpro.

Като цяло обаче сте прави, че теорията ми куца здраво. Ще се наложи да попрочета и да поупражнявам доста неща преди да почна да свиря с ръцете това, което свири вирутоза в главата ми :cheers2:

 

Напълно подкрепям идеята за публикуването на тема за начинаещи като мен, даже бих помогнал със задаване на въпросителни които ме касаят. Има нужда такава информация да бъде синтезирана, защото не си е шега работа научаването и още повече усвояването на тази така желана от всеки материя. ;)

 

На следното клипче:

след първата минута пича почва да движи по грифа някаква форма, която е доста често срещана и не знам как се нарича и как се образува. Някой може ли да помогне?

 

Поздрави!

Редактирано от Ivan Pirishanchin
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Октава, и се свири с палец (Wes Montgomery style)

 

 

Що с палец,не може ли с перце?Е звука е различен ама ако свирим по хеви нещо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много хора казват че блуса йм е елементарен...блуса просто има акцент на друго място от това което си мислите.

Бавен е няма нищо трудно в скалата само че е много трудно да го изсвириш така че да не звучи банално както 99% от всички китаристи.Затова SRV,BB king,Jeff Beck и тн. са велики

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.