Jump to content
Българският форум за музиканти

Импровизация


Recommended Posts

Четейки поредната дебела книга открих следните мисли които бих желал да споделя с вас:

 

 

"Improvisation means real time composing.....

Improvisation means composing new ideas....".

 

Music bases on harmony.

 

Melody and improvisation base on chords and scales.

 

Accompaniment base on chords and scales too.

 

Chords base on scales.

 

Scales base on physic, mathematical principles and music traditions.

 

Music traditions base on human perception, technology, economy, history, religion.

 

You need to know the following items to improvise and compose in a right and nice way:

first you have to know all major and minor scales and relative keys and all chords in every keys. Then you must

play all chord inversions and the building melody techniques.

 

You have to practice so much so you can play right melodic lines with swing and without thinking about scales,

rules, keys...

 

Phrasing is the following step.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 36
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Много теми станаха по темата...

 

Част от "многото" са следващите две, коита са подходящи за този пост (особено втората - там има по-съществени мисли):

 

Математика/Импровизация, Кое е по-съществено?

 

Джаз импровизация., Как си я представяте?

 

 

П.П.:

Давам линковете, не като "препоръка" да се премести написаното там, а просто защото не ми се пише за пореден път какво мисля, а във втората тема горе-долу съм го обяснил :yes:

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вярно, че много сте изписали през последните няколко години.

 

Може би трябваше "темата" да не се казва импровизация а по скоро - мисли и идеи за импровизацията. Или пък защо искате да импровизирате (но това си е за говорилнята). Или пък "Дайте да дадем" (но пък ние не обичаме да даваме) значи по скоро "Вземете да вземем" (но пък тука положението ще стане - ти ша ми кажеш ко да зема и въобще всеки който иска да дава на аванта (безплатно) работата му е съмнителна).

 

Прочетох и двете теми. Има доста обективни и не чак толкова такива коментари (по моето скромно субективно мнение). Разбрах , че всички знаят всичко, а тези които твърдят че нищо не знаят - знаят най - много.

 

:offtopic-001: Установих , че ще е по-обективно да си говорим за цвят на китари. Моите са червени, а вашите? :offtopic-001:

Редактирано от Tozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

субективно мнение). Разбрах , че всички знаят всичко, а тези които твърдят че нищо не знаят - знаят най - много.

 

:offtopic-001: Установих , че ще е по-обективно да си говорим за цвят на китари. Моите са червени, а вашите? :offtopic-001:

 

Само кажи къде са тези, които твърдят, че нищо не знаят! Аз гледам, бая глупости съм изписал от висотата на некомпетентността си. :greenball: Моля да ме извините със задна дата за някои неоснователно предявени претенции!

 

Червени китари, разбира се! Най-старата ми останала жива е червена! Имаше и таква полска група. :music336::music336::music336:;)

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разсъжденията са ок.

 

Но излиза, че за да импровизираш

трябва да знаеш всички тези неща:

"all major and minor scales and relative keys and all chords in every keys...

 

Което според мен и за мен не е на 100% вярно...

Много зависи от музиката, която свириш, целите, които си поставяш...

 

В смисъл: може цял живот да си свириш в три-четири, айде пет тоналности,

да си много щастлив и всичко да ти е шест :offtopic-001:

Примери много.

 

Да не говорим, че може да правиш музика и без да импровизираш грам.

Редактирано от antonium
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.... to improvise and compose in a right and nice way:...

 

Това означава да си владееш инструмента и музикалната материя. Безкомпромисно и без да си намираш оправдания и извинения - което повечето хора правят за да оправдаят собствения си мързел когат стане малко по-трудно.

Става въпрос за майсторско изпълнение а не за посредственост. Майстори като Стравински, Бах, Моцарт, Джон Колтрейн, Джон Маклафлин, Стив Вай. Един от примерите за хора които през цялата си кариера свирят три тона в три тоналности е Би Би Кинг, който обаче си знае много добре инструмента (гами акорди и т.н.) но решава да се изразява музикално именно по начина по който го прави. Други пример за безкомпромистност и пълен професионализъм са Майкъл Джексън, Принс, Пако де Лусия. Всички те са представители на различни музикални жанрове.

 

Музика може да се прави и без импровизация. Музика може да се прави и без да се свири. Свиренето не винаги е музика. Да се импровизира е натурална даденост на чувека - налага ни се всеки ден да го правим в ежедневието си дори да не го осъзнаваме.

 

Един мой много уважаван ментор (който по стечение на съдбата се оказва последният барабанист избран от Арт Блеки за негов заместник) коментираше свиренето си на тромпет (да барабанист свири на тромпет) по следният начин:

 

"Едно нещо е да си човек който пие бира и съвсем друго е да си бираджия!"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като пуснах темата просто исках да споделя тези сентенции които според мен са есенцията на модерната музика. Написани са отностно джаз и блус импровизация. Смятам че се отнасят за по-голяма част от музиката и музикантите като цяло.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може цял живот да си свириш в три-четири, айде пет тоналности, да си много щастлив и всичко да ти е шест :offtopic-001:

 

Както са казали хората:

Ignorance is bliss.

:offtopic-001:

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Improvisation means real time composing.....

Improvisation means composing new ideas...."

мхм...

 

готино е това със споделянето на прочетени неща и мнение по прочетеното

Случвало ми се е да се чувствам доста шизофренишки, особено ако чета силни(крайни) изказвания: мога да видя гледните точки и на едната, и на другата страна; понякога си мисля, че и двете са в сила, но в различна среда и различно време от живота на всеки....(?!)

наскоро препрочитах бележките към една школа на Джейми Ейбърсолд за това как когато импровизираме егото ни кара вместо да повтаряме фрази, да се стремим винаги да свирим нещо различно, да не би някой да каже, че имитираме някого или че сме безидейни некадърници... :greenangel:

 

ето и от мен един цитат по темата от същата книжка:

Everyone has the ability to improvise-from the youngest child to the senior citizen.You have to have the desire and set aside time to work at it until moving your fingers becomes automatic and the distance between your mind and fingers grows smaller and smaller to where you think an idea and your fingers are already playing it. It's not magic.If it is, magic equals hard work and perserverance. When asked , "What is the greatest obstacle to enlightenment?" the Buddha replied: "Laziness".

 

едно от крайните мнения по темата за импровизацията, които помня беше изказване, че импровизацията никога не е чиста импровизация, освен ако музикантът не страда от амнезия...

тъй като всички свирим неща, които сме чували/прочели от някой друг...

сещам се сега и за едно интервю на Джордж Харисън, който споделяше, че от 20 години не е слушал радио, не е ходил на концерти и не слуша чужда музика-за да не се влияе от други хора....

 

хора и странности всякакви...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което липсва според мен е, че е изпуснат факта, че зад композирането на нови идеи, се крие АДСКИ много изучен материал.

И да - импровизацията не е изцяло спонтанна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Готина тема! :thumbs_up: Ще ви пусна една муха за размисъл:

 

Преди време в един сайт с композиторска насоченост, където макар и рядко се навърта някой и друг джазмен, имаше тема, че импровизацията (която всъщност е форма на композиция) не можело да бъде "по-добра" (?) от конвенционалната композиция, където всичко е отработено и обмислено в детайли. Вие сте... :wallbash:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Ивелин

Това, което липсва според мен е, че е изпуснат факта, че зад композирането на нови идеи, се крие АДСКИ много изучен материал.
Ив, това мисля го уточнихме; с какво е необходимо да се знае започва самата тема

 

@Стоун мухи мухиииии :wallbash:

аз ги оставям на котката да си играе :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е лесен казус. Слушайте Кийт Джарет, Брад Мелдау, Майкъл Брекър....... Импровизациите им са по - добри от доста писани композиции. Имах щастието да ги гледам на живо - изживяването беше нещо средно между абсолютно невероятно и адски скучно (на направиха нито една грешка, нито 1 нота дето не е на мястото си, нито един разклатен ритъм....). Класата на такива музиканти просто е плашеща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам същите наблюдения за Джон Колтрейн - колкото по-бързи са му фразите, толкова по-гениални неща има в тях (а би трябвало да е правопропорционално...ех!)

Но тези са единици, а като цяло, да - на повечето музиканти (слаби, средни, че и накои добри) импровизациите са им по-добри, когато са обмислени предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.