Jump to content
Българският форум за музиканти

Халтернативни техники


pacman

Recommended Posts

Гледам, че нашият мил роден басистки форум позамре така, та рекох да пусна тази езико-чешеща (но може би полезна за някои) тема :happy: :

 

Освен стандартното свирене с пръсти(fingerstyle) или перце, кои други 'по-така' техники използУвате (слап, тапинг и т.н.). Само отвреме-навреме ли прибягвате до тях, или са редовна част от вашия арсенал по време на свирене?

Лично аз си карам почти само fingerstyle. Слапът не мога да го докарам от гледна точка на ритмичност, а не съм се и старал толкова упорито да го овладея. :happy: Тапингът ме забавлява доста, но не го възприемам като сериозна техника за бас, може би само за доукрасяване отвреме-навреме :bravo: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 40
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

И аз предимно съм на fingerstyle, но има моменти в които се правя на креативен - гледам да си измислям малко по изчанчена техника с пръстите и то главно, когато става дума да се чуват две струни наведнъж. Последно време съм се заел да слагам баси на едни рифове, та "подусещам", че на някое място ще ми трябва poping, та ще видим какво ще правя като стигна дотам. Пробвам малко и дабъл хенд - но просто като отплесване, в промеждутъците между зубренинята на рифовете - много подходящо за тази техника е една фуга в D минор от Бах (е, няма а транскибирана като за дабъл хенд, трябва да му се мисли), имам я като за GuitarPro и то за бас, а също имам и на видео (там вече си се показва как става). Много ми се ще да увладея слапинга, та трябва да се работи и в тази насока.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

много подходящо за тази техника е една фуга в D минор от Бах (е, няма а транскибирана като за дабъл хенд, трябва да му се мисли)

сега се зарибих и почнах да я вадя <_>

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-редовно свиря с Fingerstylе. Когато песента го изисква(или ми е писнало да се мъча с пръсти) некво слапче праскам. Дабъл хендове най-рядко, обикновено при завършване на някоя песен с туш.

 

Фуга в Ре минор? Това да не една забава на която Стю Хам се забавлявше на лайвовете на Сатриани?

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тая тока, че и фугата покрай токата дет колегата Стю Хам е свири е мъча от доста време с тези дабълхенди.. много тонове бе дейба и класиката... не е кат метъла: куплет, припев :virtuoz:

 

Както и да е .. по темата....

И аз като цяло свиря със стандартната постановка. От време на време поплясквам а и напоследък съм се зарибил с флажолети да вкарвам насам натам....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Фуга в Ре минор? Това да не една забава на която Стю Хам се забавлявше на лайвовете на Сатриани?

MDFk - ей от тука я даунлоднах:

http://213.251.138.125/tab-tab_download-id...ature=40200.htm

за GuitarPro e, и е за бас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а и напоследък съм се зарибил с флажолети да вкарвам насам натам....

да, и аз, откакто гледах един урок на Уутън - показваше на Джако Пасториъс Portrait of Tracy и обясняваше как е стоял до сутринта докато му хване цаката :virtuoz: :green:

 

@fracture -мерси за линка :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То и аз да си призная пък се зарибих с тези флажолети след като прочетох книгата за Джако

Мерси адаш за това парчето на Бах

 

Един е Бах и той умря.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Фуга в Ре минор? Това да не една забава на която Стю Хам се забавлявше на лайвовете на Сатриани?

MDFk - ей от тука я даунлоднах:

http://213.251.138.125/tab-tab_download-id...ature=40200.htm

за GuitarPro e, и е за бас.

@Fracture - и аз благодаря за линка, но....не мога да чета таблатури :), по-скоро никога не съм се учил ...случайно имаш ли мп3ка, в която фугата в Ре минор е изсвирена на бас? :)

БЛагодаря ти отново и предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами мога да експортна в wave и оттам да я направя на mp3, но самия звук ще е доста "синтетичен". Самата програма - GuitarPro си показва и кой тон на коя позиция е, може да се забързва темпото, съответно да се забавя - с нея, по-лесно се заучават разни партии, но както си решиш - няма проблеми да се измайстори mp3-ойката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за готовността за помощ. :unsure:

Нека първо да пробвм да си я намеря сам, пък после ще му мисля. А и никога не е късно да се науча да боря и таблатури:lol:. Просто от ухо ми е по-приятно, най-малкото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Свиря с перо само, ако звукът го налага. По принцип - с пръсти е най-добре. Използвам тапинг и слап, но само ако реша, че пасва на съответната песен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... и аз да се набутам дето не ми е работа. Таа значи свиря с пръсти и използвам перо само ако някъде е много разчупено и бързо - от скоро свиря за т'ва. Пък слапинг-а .... още ляб тряя да се яде. :cheers:

 

П.С.

ако е онази фуга много ша съм доволен :cheers:

Редактирано от hellfire
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.