Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем при слагане на струни


rinti

Recommended Posts

Значи, дойде време и аз да си сменя струните. И нали днес отидох и си купих, ама не погледнах дължината(то май няма и на опаковката) И сега откривам че са с около 8см по дълги от старите. То няма лошо ама нали попринцип струната завършва по-тънка от колкото е нормалната и дебелина. Ама тея струни са по-дълги и се получава това, че ако искам да я навия, трябва да навивам нормалната(по-дебелата част) а незнам това добре ли е? И ако не е, какво да правя- да ги връщам, или има някаква хитринка?

Редактирано от rinti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен се случи същото преди няма и седмица. Реших проблема кардинално - срязах част от новите струни, така че да пасват на грифа. Само да те предупредя да внимаваш много като режеш, че аз уж мерих и въпреки това ми-то ми се държи буквално на косъм, не знам как успях, но съм срязал по-сериозно, отколкото ми се щеше... Иначе със звука нямам проблем, въпреки, че са захванати откъм по-дебелата си част (тънката замина). Успехи :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О боже...

 

Както и да е, ето как се слагат сруни просто и ясно обяснено...

 

... да навивате цялата сруна първо е грозно второ е ненужно усилие и трето има по-голяма вероятност да ви се разстройва баса, така че гледайте.

 

 

правят се по 2 намотки на струна повече не са нужни и няма проблем да навиваш дебелата част. Ако ключовете са без жлеб и дупчица в средата е малко по-сложно, но такива ключове не съм виждал на бас никога.

Редактирано от Coprophagus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знам как се слагат, просто питах дали има проблем ако се навива дебелата част, защото съм чувал че не е хубаво. А и 4-та едвам влиза с дебелата част.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами всичко мина успешно. Поне(засега) няма проблем, че са навити с по-дебелата част. Иначе звънливия тон на новите струни е неописуем...

Редактирано от rinti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги режи струните.

И на 2та ми баса тази операция е необходима, а съм пробвал с различни струни. Гледам като опъна струната над ключа да има не повече от 10см, и това е много, над ключа. Режа с клещи и навивам. Принципно колкото по-малко обороти има, толкова по-малко се разстройва - правило което е познато повече на китарджиите ;)

 

Това, че струната се удебелява да не те плаши.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Блогодаря! Иначе сам се убедих в това че по-лесно се разтройват ако са повече навити. Първия път ги навих 5-6-7 пъти ;) и на слеващия ден 2-3 тона по надолу отколкото го бях настроил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Блогодаря! Иначе сам се убедих в това че по-лесно се разтройват ако са повече навити. Първия път ги навих 5-6-7 пъти :) и на слеващия ден 2-3 тона по надолу отколкото го бях настроил.

 

...и тогава взимаш една кръстата отвертка и затягаш винтовете на всеки ключ !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато струните са с повече намотки, дори и да блокираш ключовете, разстройването идва от нестегнатостта им (на намотките), освен ако не обираш напрежението, като дърпаш всяка струна навън по време на настройването. (стана ли ясно...)

 

Моите са с намотка и половина, правя доста бендове, често сменям и строй и нямам драми.

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В смисъл като почнат да се катерят на втори пласт ли?

Или дори когато са 5 броя една под друга в посока надолу грижливо сложени...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изобщо не говорим за намотки една върху друга.

Грижливото слагане е различно при всеки - ако са опъвани по време на слагането (настройваш, дърпаш яко струната, тя слиза, примерно кварта надолу, пак настройваш и така няколко пъти, докато спре да отпуска), не е чак такъв проблем, но аз просто не разчитам на този вариант.

 

По темата, че струните са дебели и дълги - реже се колкото е необходимо и се развива външната намотка до където трябва, ако има нужда - аз така правя :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Докато намотаваш струната на ключа с едната ръка опъваш струната за да се намотае стегнато.

Дори и това да не е така в ще се разтройва до един момент, докато намотките се стегнат.

 

няма проблем да намотаваш на дебелото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.