Jump to content
Българският форум за музиканти

Artificial Harmonic


SlipFly

Recommended Posts

здрасти

от доста време се чудя дали да пусна такава тема

и най-накрая се реших

значи става въпрос artificial harmonic искам някой да ми каже как да го

направя тоя "трик" търсих из нета ама нещо не се справих:))

ако някой може да обясни ще е супер:P)Щото сега се опитвам да извиря See Through на Staind :))

 

Благодяра

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

търсих из нета ама нещо не се справих:P)

А из форума търси ли :) Щото имаше някъде.

Както и да е, хавата се прави като удариш с перцето и съвсем леко закачиш струната за части от секундата с палеца. Трябва да хванеш перцето по към върха му, с който удряш струните. Все едно правиш натуралните флажолети на 12 позиция примерно, само че с перо, не с пръсти. Трябва да знаеш и къде да удариш де :) Сядаш си на задника и търсиш. Примерно около 24 позиция, около 27 където би трябвало да е, 28, 29.. Имаше някаква диаграмка из нета но не мога да се сетя къде беше. За тия хармоници помага да звучат добре повечко гейн.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за дясната ръка май го разбрах...

а лявата как да свиея нотата почетох че трябвало да добава малко вибрато?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лявата ръка държи съвсем нормално, ако искаш добавяш вибрато, бендваш, каквото ти душа сака. Ефекта идва от палеца на дясната ръка. горе долугледай да удариш средата на разстоянието между прагчето и бриджа или една четвърт от него (считано откъм бриджа).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля че ако вкараш и малко Chorus става още по-лесно

Не мисля, че хоруса има нещо общо. Може би ги украсява по-скоро.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тоя линк малко странно ми изглежда, дано се отвори. Там сме писали половината форум. Има няколко "фатки"... :godbless:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля че ако вкараш и малко Chorus става още по-лесно

Не мисля, че хоруса има нещо общо. Може би ги украсява по-скоро.

Има, защото chorus вдига високите. Иначе за останалото е много добре обяснено. Като се научиш, пробвай разни хави с тремолото. Ще ти хареса ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, хоруса ни най-малко не вдига високите(освен ако не е някакъв много специален, вдигащ високите хорус). Хоруса е ефект смесващ оригиналния сигнал със негово копие, забързващо и забавящо се във времето със някаква скорост. Особено аналоговите хоруси, които използват закъснителни линии(Bucket Brigade Devices) не само че не повдигат високите, но и ги подтискат, за да избегнат чуваемото биене на управляващия закъснителната линия импулсен сигнал.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, хоруса ни най-малко не вдига високите(освен ако не е някакъв много специален, вдигащ високите хорус). Хоруса е ефект смесващ оригиналния сигнал със негово копие, забързващо и забавящо се във времето със някаква скорост. Особено аналоговите хоруси, които използват закъснителни линии(Bucket Brigade Devices) не само че не повдигат високите, но и ги подтискат, за да избегнат чуваемото биене на управляващия закъснителната линия импулсен сигнал.

Възможно е.

Не знам, просто грешно впечатление имам, явно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж и Стив Морс как ги прави изкуствените флажолети... тоя пич е изсвирил единственото рифче, дето съм го чувал и ИДЕЯ си нямам как става... ама да не се отплесвам... :(

 

та Стив Морс свири изкуствени флажолетчета с показалеца на дясната ръка - перото го държи с палец и среден пръст. Така може да се пипне струната съвсем лекичко на точното място, ефектът е, че си звучи като чиста проба натурален флажолет. Малко трябва да се свиква с техниката, но е доста плавна... Не става за мьетъл, де... Малко прекалено чисти излизат <_<

 

За метълни флажолети аз поне си ползвам палеца с 2-3 мм стърчащо от пръстите перо и палецът ми направо си върви по струните, не е изобщо под ъгъл... Помага, ако не удариш струната с плоската част на перото, а леко под ъгъл, така че да се плъзне малко странично по струната.

 

мое да звучи нескромно, ама много ги целя. :( Даже на моменти злоупотребявам прекалено с изкуствени флажолети и вибрато. ще ви постна някой запис, като съм си вкъщи, ако ви дреме... (sure, right... :D ).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж и Стив Морс как ги прави изкуствените флажолети... тоя пич е изсвирил единственото рифче, дето съм го чувал и ИДЕЯ си нямам как става... ама да не се отплесвам... :(

 

та Стив Морс свири изкуствени флажолетчета с показалеца на дясната ръка - перото го държи с палец и среден пръст. Така може да се пипне струната съвсем лекичко на точното място, ефектът е, че си звучи като чиста проба натурален флажолет. Малко трябва да се свиква с техниката, но е доста плавна... Не става за мьетъл, де... Малко прекалено чисти излизат <_>

 

За метълни флажолети аз поне си ползвам палеца с 2-3 мм стърчащо от пръстите перо и палецът ми направо си върви по струните, не е изобщо под ъгъл... Помага, ако не удариш струната с плоската част на перото, а леко под ъгъл, така че да се плъзне малко странично по струната.

 

мое да звучи нескромно, ама много ги целя. :( Даже на моменти злоупотребявам прекалено с изкуствени флажолети и вибрато. ще ви постна някой запис, като съм си вкъщи, ако ви дреме... (sure, right... :D ).

Стийв Морс флажолетите,които описваш са всъщност естествени.Постановката,която използва при звукоизвличането им е заета от класическата китара.А инче той и изкуствени флажолети ползва/прави по нормалния си начин.

 

 

Владо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не точно обяснение, колкото лично виждане към техниката.

 

Хващаш перото, така че максимално малко да се показва от връхчето, хващаш си някое прагче и струна (забелязал съм че на 2, 3 и 4-та ми е най-лесно) и докосваш с палец струната. Докато палеца ти е на струната я удряш с перцето и почти в същия момент си махаш палеца. На мен на всяка позиция по струната ми изкарва флажолети, но с различна... ъмм... май се казваше хармоника... не съм сигурен... та търси къде точно из струната се намира звука който ти трябва... и това в общи линии. Комбинацията от кубе и дист много улеснява флажолетите, но дори и само дист (хубав де... MetalZone-а ти ще върши работа)... Еми тва май вече беше сичко <_< Дерзай и успех :(

Редактирано от tecs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми на мене флажолетите, дето не са на прагче 12, 7, 5 и там по-рунтавите и трудни за изкарване около 4, 3 етц, всичките все изкуствени мислех че са... <_< :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.