Jump to content
Българският форум за музиканти

Разгадаване на изходите на 5 степенен суитч от Кремона


Recommended Posts

Използвам темата със същия казус. Искам да заменя 5 степенен ротационен превключвател кремонски с ключе с пет степени за страт. Имам един Volume и 1 Tone потенциометър. Китарата е с три единични адаптера. Смятам да работя по тази схема http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=3s_1v_1t_5w

Казуса до някъде е следния:

Понеже стария превключвател е ротационен и е закрепен с гайка, за да монтирам новия  http://www.ebay.co.uk/itm/5-Way-Selector-Switch-4-colours-of-Tip-to-fit-Strat-Stratocaster-type-guitars-/190866619663?pt=UK_Guitar_Accessories&var=&hash=item2c70897d0f     ще трябва да конфигурирам нов отвор във формата на правоъгълник, китарата няма пикгард, може да остане видим и част от кръглия отвор от стария превключвател, което не знам до колко ще е красиво. Та на прав път ли съм общо взето ми беше въпроса и има ли други варианти? :)

 

 

Аз ти предлагам вместо да си играеш да режеш , да слагаш пикгарди и тнт да си купиш един ключ

 

http://www.ebay.co.uk/itm/3-Way-Guitar-Selector-Pickup-Toggle-Switch-Guitar-Parts-For-Les-Paul-Gold-/160682103378?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item2569665252

 

 

само ще  махнеш единия и ще сложиш другия няма смисъл да си усложняваш  живота  :wallbash:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята е добра, но мен ми трябва петпозиционен ключ за страт и на резба /всек пак адаптерите са 3 бр, сингли и вариантите за превключване са 5 /  :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

...петпозиционен ключ за страт и на резба...

Ако можеш да изясниш какво имаш предвид?

1.Пак ротационен превключвател, но на 5 позиции, за да емулира стратокастерски превключвател, или

2.нещо като оригинален стратокастерски превключвател, но закрепващ се с гайка?

Първият вариант не е проблем с галетен превключвател 2х5 .

Вторият не го виждам да съществува.

Удобството на работа е това, което е наложило конструкцията на "китарджийския " . С ротационния вариант няма да е толкова удобно превключването при свирене.

Може би копче с малко по-дълга ръчка би подобрило удобството при свирене.

Пояснявам: на обикновенно кръгло копче се поставя 3-4 сантиметра Ф3mm стоманено (или от дурал) парче с резба в единия край и топче (примерно) във външния. Това парче се завива радиално, малко под наклон, за да стърчи за удобно в копчето. 

За това трябват умения и оборудване, но хубавите неща не стават от самосебе си.

noflip е качил снимка с подобно решение:

http://forum.muzikant.org/topic/66974-разгадаване-на-изходите-на-5-степенен-суитч-от-кр/?p=482488

 

Свързването не се различава от стратокастерския превключвател, който също е 2х5 конфигурация.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Обмислям и двата изброени варианта.

Вариант едно е конструктивно най-лесен, не е необходимо да се изрязва допълнително корпуса на китарата, така че клоня към него. Копче с малка ръчка имам и ще използвам от вече повредения ключ. Тук разгледах варианти на галетен превключвател , този http://elimex.bg/product/18532/galeten-prevkl-1-sektsia-pgs318b.html да ли е 2х5 , защото никъде не прочетох, а и не съм специалист в областта на електрониката :)

И още нещо важно, с този галетен превключвател, може ли да се направи така, че свързването на средния адаптер да е противофазно, тъй като искам да се елиминира брума при комбинация бридж и мидъл, и нек и мидъл :)

Редактирано от maxim09
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

6375621W.jpg

 

Това е галентния превклочвател който ще ти свърши работа - ключа е 12 позиционен, с шайбата която виждаш на снимката под ключа можеш да го ограничиш на колкото позиции ти трябват. Монтирал съм такива на Кремони и Орфеи.

ключа позволява да ползваш 6 позиции

1 нек    2 нек+ мидъл    3 мидъл     4 мидъл+бридж      5 бридж      6 нек+ мидъл .

Ако те интересува ще ти драсна схемата на свързване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Това е схемата на свързване, с шестте положения на ключа.

 

6377466b.jpg

Редактирано от никони
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В крайна сметка китарата остана без конструктивни изменения и със стария галетен превключвател. Не е за вярване, но имам отново всички 5 комбинации на адаптерите. Благодаря на всички отзовали се за помощта и дадените съвети и напътствия. :metalist::virtuoz:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

А някой знае ли как на стратокастер да ОТПУСНА селектора. Имам впредвид по-лесно да се превключва от нек на бридж. Не искам да се сменя всеки път като го бутна без да искам, а когато сменям да е по-леко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-подходящо е, да си изработиш нова "плочка" за електрониката, снабдена със ключ за стратокастер, или 2 или 3(on-on-on)-позиционен превключвател(уголемен вариант на "це-ка ключе"). Последното върши работа, ако имаш предвид най-често ползваните комбинации. Може да ползваш и такъв ключ от китара тип "гибсън".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз да ти кажа :D не съм много наясно със изработването на плочки, електроники и т.н. Искам да го отпусна така да кажа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми сложи на тая такъв ключ:

 

20079675046292.jpg

 

Първо виж. кой ще е достатъчно къс, за да не се опира в дъното на кухината.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема е че аз дори не мога да свържа(заваря или незнам как се казва) просто мислех че има някаква техника за разхлабване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.