Jump to content
Българският форум за музиканти

Разгадаване на изходите на 5 степенен суитч от Кремона


Recommended Posts

поправям кремонката на един приятел и нямам на идея как да свържа този конкретен суитч:

 

SN854032.jpg

 

 

играл съм си доста с електрониката на страт-тип китари, но със стандартния за стратовете суитч с ръчка, който е с 8 пин-а.

предполагам тук има доста хора, които са ремонтирали Кремони и все някой е попадал на този тип превключвател. ако да, моля дайте някаква схема или поне обяснение кое краче за какво отгоеаря. ако желаете после мога да кача още снимки на суитч-а.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти май правилно си го вързал.Горе където са споени трите пина трябва да е средния адаптер мисля.Нек-а би трябвало да ти е синята жица.Другия е бридж адаптера.Само не знам тия двете неща дето са като каубойски шапки дали не трябва да запоиш жица между тях и оттам към волюм потенциометъра.Абе съберете се двама-трима и почвайте тестове.Все някога ще стане.И после бира.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това което се чудиш как да свържеш е стандартен универсален галетен превключвател родно производство.

С подчертаните думи искам да кажа че се е използвал и още се използва навсякъде из родната соц. техника (от металорежещи машини до музикални инструменти).

За да се ползва за конкретното му предназначение са запоени тези ''мостчета'' от едножилния проводник.

Начините по които превключвателя може да се върже са десетки в зависимост от това какво трябва да превключва.

Така с гледане нищо не може да се каже. :greenangel:

Ако имаш мултицет може да провериш веригите, но според мен ако ще го заменяш със стандартен 5-позиционен суич то просто няма смисъл да го мериш. Намери си стандартна схема за страт китара и действай, а този превключвател направо в кофата. :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

проблема идва от това, че китарата не е с пикгард и няма съответния продълговат отвор за стандартен превключвател:

 

SN854030.jpg

 

ако можете да предложите суич, който да се върти успоредно на китарата, а не перпендикупярно и да минава през дупка като за потенциометър, веднага го слагам.

 

а това е схемата, която се опитвам да постигна:

 

3s_1v_1t_5w.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

човек, знам за тези превключватели и те не случайно се продават в сайтовете с такива схеми, защото не са толкова свободно разпространени. плюс това, както казах, аз поправям чужда китара и пича едвам ще го накрам нови струни да си купи след поправката, камо ли да си поръчва от нета суитчове. това е кремона бе хора :greenball:. та нали ако ми попадне тоя суитч отива моментално на моя страт и си правя fat-o-caster :cheers2: .

 

трябва ми някой който да ме светне как да вържа конкретно този бълграския суитч. мисля, че по-добър форум в света не мога да избера за тая цел. ако тук няма хора, които да са поправяли кремони и да са се сблъсквали с него, то не знам къде може да има..

 

:greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я вземи един уред най-добре и за 10 мин ще си начертаеж схемката.

Не е изобщо сложно.

Имах го същия и имаше два общи извода но дали бяха срещуположно не мога да се сетя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да ти кажа, но щом си се заел с преокабеляване, както каза pioneer 306c, вземи един мултицет и премери веригата. По-лесно от това едва ли ще намериш. Става дума точно за 1 минута работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

жалко. много искрено се надявах да мина без мултицет. моя е счупен и няма откъде да взема назаем само за тази операция. явно трябва нов да купувам. знаех си, че тая кремона ще ми излезне през портмонето....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е-е-е, не драматизирай чак пък толкова... Един практичен мултицет е 5 - 6 лв. Има такива в магазините тип "За 1 левче". :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

много искрено се надявах да мина без мултицет....

 

Ако можеше тия неща да минават без инструменти и нужната апаратура, електрониката щеше да бъде много по-евтин бизнес :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...

Използвам темата със същия казус. Искам да заменя 5 степенен ротационен превключвател кремонски с ключе с пет степени за страт. Имам един Volume и 1 Tone потенциометър. Китарата е с три единични адаптера. Смятам да работя по тази схема http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=3s_1v_1t_5w

Казуса до някъде е следния:

Понеже стария превключвател е ротационен и е закрепен с гайка, за да монтирам новия  http://www.ebay.co.uk/itm/5-Way-Selector-Switch-4-colours-of-Tip-to-fit-Strat-Stratocaster-type-guitars-/190866619663?pt=UK_Guitar_Accessories&var=&hash=item2c70897d0f     ще трябва да конфигурирам нов отвор във формата на правоъгълник, китарата няма пикгард, може да остане видим и част от кръглия отвор от стария превключвател, което не знам до колко ще е красиво. Та на прав път ли съм общо взето ми беше въпроса и има ли други варианти? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих направил нещо като малък пикгард на мястото около ключа.
Хем няма да има следи от предишния отвор, хем 5-степения ще се закрепи по-лесно, хем ще изглежда готино ако е от хромирана нерЪждавейка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Благодаря за съвета, да няма друг начин освен малък пикгард, само не ми се намира под ръка, ще видя какво точно ще изпозвам имам парчета пластмаса. 

И още нещо връзването на средния адаптер по така дадената схема

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=3s_1v_1t_5w

дали е противофазно, тъй като искам да се елиминира брума при комбинация бридж и мидъл, и нек и мидъл.

Редактирано от maxim09
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.