Jump to content
Българският форум за музиканти

Hughes & Kettner Metal Master - Speaker Out Watts?


Recommended Posts

Здравейте!

 

Имам гореспоменатия ефект Hughes&Kettner Metal Master. Тая машинка вади страшен звук и адски ме кефи. Това, което също адски ме кефи е, че освен всички симулации, входове и изходи - има 1-2 ватов (ако не се лъжа) амп и Speaker Out - т.е. мога да включа външен говорител. Не съм сигурен обаче, колко точно вата е усилвателя за външен говорител и точно това ми е въпроса към спецовете: какъв говорител да купя, какъв омаж, мощност - така, че да пасне максимално на характеристиките на изхода за такъв. Искам да си направя малко кабинетче за репетиции пред компютъра.

 

Благодаря предварително за помощта!

 

Данчо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

4,5 вата е.

Омажа трябва да го пише отзад на панела.

Тъй като крайното стъпалце е транзисторно, омажа освен равен, може да бъде и по-голям.(май спомена ме лъже)

Да, но сега като чета излиза, че и крайното е лампово.Тогава най-добре разбери колко ома е . И намери говорител със същия омаж.

 

Имал съм такъв, но не помня омажа. Не мисля, че кой знае колко велик звук излиза от неговото стъпало,

но мисля, че е бил предназначен за домашни репетиции. А като се включи към нещо по-мощно и си става сериозна машина.

 

Може да включиш и хай-фай говорител, или ПА говорител.Точно за каквото ти трябва.

И с включен кабинет симулатор според менюала.

Според мен търси над 6 ватов говорител. Да има малко толеранс.

По добре си изтегли от сайта на фирмата

манюъла или пиши да ти го пратя на мейл.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

крайното стъпало е транзисторно. 4.5в Предполагам на 4 ома.

крънч мастъра и криим машиина са с лампово крайно.

 

 

Хвърли един поглед и на ръководството:

http://87.106.71.220/oma/huke/manual/metalgsm.pdf

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво на Ники. Така се изясниха неща и обърквабето ми.

Метъл Мастера с трани крайно, другите два с лампово.

Ако срещнете някъде блус мастер - едно към едно е с Крънч мастера, просто Блус мастера е търговско наименование за американският пазар.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам как правите сметките, но схемата която успях да открия (25.01.1990) е с крайни транзистори BC237/238, и +-22 волта. Максималният ток за тези транзистори е 100-тина мА. При 4 ома те ще се изпарят моментално. Или схемата е грешна, или ватовете не са тези. А говорителя съвсем не може да е 4 ома...

За да не се надвишава допустимия ток, товарното съпротивление трябва да е 220 ома. За да има при това захранване 4-5 вата, транзисторите трябва да са други. Нещо не е нормално. Дори да е ограничен сигнала на входа на транзисторите, те няма да издържат по мощност - те са по 100-200миливата иизобщо не са предназначени за крайно стъпало.

Ts7Tnu9-1b62dc799e828fb923369c9f8452046e-resize.jpg

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, може пак от ХиК да си дават мощност по техни си сметки.

Валяк ти си специалист по електроника, ти ще кажеш.

Сам знаеш, че почти всички фирми дават повече ватове от реалните, които ти мериш по лабораторни сметки и както трябва.

И Меса, Маршал, Крейт и тн, знаеш че дават повече ватове. И винаги се закръгля нагоре.

Кой търговец ще напише, че ампа му е 91 вата, примерно? Праскат 100 и готово.

Горе долу всички играчи играят по тази схема. Пък и музиканта различно усеща, 30, 50 и 100 ватовите ампове, дори да са условни тези ватове.

ЗА ХиК се сещам - атакс 40 и атакс 50 , вторият го дават 50 вата, но е абсолютно индентичен като схема с 40-ката.

Само кутията се различава, а пък като измериш може да е 34 или 35 вата примерно....

Но пак няма проблем, защото например Фендер принстън 112 ,който също го дават 40 вата пак свири индентично

като мощност с атакас 40.

 

Кокретната машинка съм я пробвал вързана директно към китарен говорител и свири тихо, но достатъчно силно, като за в домашна обстановка. Дали е точно 4,5 вата няма как да знам.

То по-важно е Данчо да знае омовоете. Ако може да огледа преампа и да каже не пише ли нещо на горният капак.

 

Данчо може и да пише на мейла на ХиК, от там би трябвало да му отговорят какъв говорител да върже, също.

 

Сега погледна схемата -транзисторите са BC236/237.

може би си взел 6-цата за 8-ца. Ако сметнеш с тях, какво се получава? Нямам таблици.

може би е същото,просто забелязах.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото по-високомен говорител, толкова по сигурно

16 или 8 ома би свършил работа евентуално. Притеснява ме да не гръмне, ако наистина е с тези транзистори. Не е въпросът дали има захранване, което да осигури мощност - това по всяка вероятност го има. Може да са написали грешни транзистори, не съм отварял такъв и не мога да кажа как стоят нещата.

Сега се замислям да не са сбъркали и да са написали BC вместо BD 237/BD238. Тогава нещата може криво ляво да излезнат. Макар, че схемата трудно ще даде чист звук в този вариант.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все пак не разбрах - колко ома говорител да бучна ?

 

Ако това помага - имам смътен спомен (срещал съм някъде в нета), че ампа е 1-2 вата. Но все пак разчитах на вашия професионален поглед върху схемата и адекватен съвет.

 

До го снимам ли отвътре и да постна снимка да го огледате ?

 

P.S.: Сега намерих това в нета:

Uses (2) 12ax7 tubes to generate the tone, and puts out 4 watts. It is an actual GUITAR AMP/AMPLIFIER HEAD!!! It can be plugged into a speaker cabinet, or direct into a recording system, as it contains the classic H&K Red Box cabinet emulator BUILT-IN! Can also be used as an effect with a guitar amp/combo. Front panel has: Gain 1, Gain 2, Treble, Middle, Bass

 

As a guitar amp, I run directly into a 1x10 or 1x12 cabinet and its plenty loud for at home jamming. If you need it quieter and at full tilt, use the cabinet simulator to bring down the output and it sounds awesome. I haven't used it for recording or as a preamp into a power / guitar amp, just as a practice amp.

 

For 4 watts or so, it kicks butt. Power amp is solid state but still retains all the drive and warmth of the tube (2 - 12ax7) section .

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

16 или 8 ома би свършил работа евентуално.

Всичко над 10 вата става. Хората явно го ползват с различни кабинети - дори 4х12", с огглед на конкретен звук. Може да се пробва с всичко налично и да се подбере най-удачния в звуково отношение вариант.

Както споменах, неволно или нарочно... са объркали обозначенията по схемата. За да дава 4-5 вата транзисторите са по всяка вероятност BD237/238. Те могат да осигурят посочените ватове, захранването е достатъчно за постигане на мощност дори от 9-10вата при 4 ома. При 8 ома ще е горе долу толкова колкото пишат - 4-5 вата. За да е гарантирана безпроблемна работа на високоговорителя е добре да е поне 2 пъти по-мощен. Затова пиша, че над 10 вата, 8 ома би свършил работа, а може да се ползва всичко с по-висока мощност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Валяк - благодаря за изяснението. Идеални за тази цел са Фендер-ските 6"/15W говорители. На една крачка съм да си поръчам такъв и да спретна къстъм амп (то някой от вас ще го прави де :greenball: ).

Имам още един въпрос - (щом мощността идва от тези гореспоменати транзистори) - може ли да се увеличи мощността до 15-20 вата примерно, чрез директна подмяна на транзисторите. Или операцията е много по-сложна ?

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам H&K Cream Machine, не съм го включвал към говорител досега , а съм ползвал вградената му спийкър симулация.

От предишният собственик (Bir4o), знам, че говорителят трябва да е 8 ома.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, тя спийкър симулацията е ясна. Но аз искам да си слова преампа на масата до лаптопа и да жуля :greenball: Просто искам да ми е като малък практис-амп. Фендер Чамп са с 6.5" говорител.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Имам още един въпрос - (щом мощността идва от тези гореспоменати транзистори) - може ли да се увеличи мощността до 15-20 вата примерно, чрез директна подмяна на транзисторите. Или операцията е много по-сложна ?

Мощността не "идва" от транзисторите, а преминава през тях, грубо казано. Мощността се осигурява от захранването (трансформатор, изправители, електролитни кондензатори).

Не може да се "дърпа" повече отколкото е предвидено, защото може и да се запали...

Отговорът е: не може да се увеличи, и операцията е наистина сложна. Дори може да се окаже невъзможна, без оглед на налетите финансии.

Що се отнася до избрания от теб Fender високоговорител, не мисля че е добър избор. Първо е 4 омов, второ е с гънка за HI-FI говорител. Не казвам, че не може да ти хареса по някакви причини, но бъди внимателен ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам H&K Cream Machine, не съм го включвал към говорител досега , а съм ползвал вградената му спийкър симулация.

От предишният собственик (Bir4o), знам, че говорителят трябва да е 8 ома.

 

Там е друго има изходен трансформатор ....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.