Jump to content
Българският форум за музиканти

Колко меки струни на акустична китара?


Мартин Р

Recommended Posts

Здравейте,

 

Имам следното питане. Колко най-меки струни могат да се сложат на акустична китара? Разбрах, че най-тънките са само за електрически. Чудя се дали да пробвам едни 9-ки на акустична.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има няколко контра въпроса:

1) в какъв строй мислиш да свириш ???

2) колко натегнати очакваш да са?(колкото по- натегнати, толкова по- добър акустичен звук)

 

не очаквай в EADGbe да имаш хубав звук с 9ки(дори 10ки)... както казах, колкото по- дебели, толкова по- хубаво, най- добре 12+

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип най-тънките струни за акустичка са 10-47. Доста хора обаче слагат 9-42 сет за електрическа. Звукът е по-различен, но не по-гаден. Чувал съм и аз. Пробвай, нищо не губиш. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Aми според мен е по-гаден, макар че в повечето случаи и аз гледам меко да го определя като по-различен, особено със струни за електрическа китара :)

Аз използвам 12-54, просто защото тази китара, която най-често използвам трудно ще издържи в стандартен строй 13-56. На една друга ще и метна такива за DADGAD и останалите изродии.

 

Звукът на тънките струни просто не ми харесва и туй то. Освен че седят хлабаво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има няколко контра въпроса:

1) в какъв строй мислиш да свириш ???

2) колко натегнати очакваш да са?(колкото по- натегнати, толкова по- добър акустичен звук)

 

не очаквай в EADGbe да имаш хубав звук с 9ки(дори 10ки)... както казах, колкото по- дебели, толкова по- хубаво, най- добре 12+

 

Благодаря за отговорите

 

Може би трябваше да започна от това, че съм начинаещ. Пръстите ми още не са свикнали със натегнати струни и като се упражнявам продължително после два дни не мога да хвана китарата. Освен това на моята струните стоят малко височко, въпреки че вече изпилих малко моста. Ако под строй се има предвид настройка, то тогава стандартната. Колко натегнати? Колкото по-малко по-добре за момента :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

прав е сънчо... вземи си струни за акустична, възможно най-тънките много трудно се намират 9ки не е невъзможно, но ТРУДНО.

едно време имаше дадарио 85/15 9ки, ама не съм ги пробвал :) ако толкова е зор да са тънки и да са 9ки акустични -> комплект 9ки за 12струнна (ърниБол например)....

 

другото нещо което можеш да направиш .. 10/47 и си ги настройваш по- нисичко( в РЕ например), докато не дрънчи много и са ти достатъчно МЕКИ...

щом имаш смелост да си пилиш моста направи го достатъчно нисък... и си погледни(или дай на някой по- компетентен) да ти оправи тръстРод-а

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да сложиш и .008 за електрическа на кухарка, не е проблем. Просто ще звучи като хуй.

 

Иначе ако искаш акустична китара на пипане да е като електрическа - трудна работа. Поне аз с такова впечатление оставам от зададения от теб въпрос. Моите пет стотинки - пробвай с десятки, и постепенно увеличавай. Към 12-ките става приятният звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.