Jump to content
Българският форум за музиканти

Относно разновидностите rosewood...


Recommended Posts

Определено намесата ми в този "частен" спор, не искам да бъде тълкувана като вземане на страна към когото и да е от участниците в спора. Искам само да спомена пример, който също би бил дискутиран, и който евентулано би бил счетен за валиден или невалиден, съпоставяйки го с друга информация, предоставена от интернет или където и да било.

Прилагам копие от писмото, които получих от woodmaterial supplyer от Индонезия. Отговор на въпрос зададен от мен и отговор директно идващ от източник на дървесина наречена Indian Rosewood.

 

*****************

Kostadin,

 

There is no difference between Indian Rosewood and Sonokeling Rosewood. They are from the same species DALBERGIA LATIFOLIA. People in Indonesia called it Sonokeling Rosewood, Indonesian Name; because the trees grow in Indonesia, and people in India called it Indian Rosewood because the trees grow in India. Therefore, Sonokeling Rosewood or Indian Rosewood is the same.

 

*****************

 

Въпреки написаното по-горе от въпросният господин от Индонезия, аз лично намирам съществени разлики м/у Indian Rosewood и Sonekeling Rosewood (макар, този вид палисандър да не е споменат от вас в предни постове). Идеята ми е, че има изключително много информация за дървесните видове (като наименование и като разновидности), за да се стигне до някакво ясно заключение - кое наименование е верно и кое не. Разликите в дървесината се виждат и най-вече се усещат, едва когато започне да се работи с нея. Индонезийците не намират разлики м/у двата вида Rosewood, обаче пък аз намирам, както и Индийците и Испанците. Май всичко пак опира до наложилите се местни наименования на дървесината, като за пример ще се върна към темата за Клена и Явора.

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 32
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

^ Не мисля, че в посочения случай има някакво противоречие, или неяснота! Напълно нормално е Dalbergia latifolia (която сме споменавали) да расте на различни места в Азия и това да са едни и същи дървета (от един вид), както и твърди доставчикът. Също така е нормално различните условия на средата да водят и до развитие на различен баланс, на техническите качества на дървесината - т.е, да се установят разлики при работа. Това може да се наблюдава не само при вид разпространен в различни ширини и височини, но и при растения развиващи се в съседство (но пак при различни условия - влажност; осветеност; гъстота; паразити ....).

Относно популярните наименования - спомена се, че там няма еднозначност, а само по-изразени, или по-малки известност и разпространеност.

 

П.с. Не мисля, че е налице някакъв "частен спор". Има факти (обективни обстоятелства, които не се повлияват/не зависят/не се променят от мнениято за тях и отношението към тях) и тяхното (на фактите) цитиране, или интерпретиране от участници в дискусия!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ми е дали някога в БГ се е използвал brasillian rosewood (dalbergia nigra) в производството на инструменти - от някоя от фабриките или самостоятелните лютиери?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mалкото "противоречие", което ми направи впечатление е това, че цитирайки ботаническото име на дадена дървесина или общо приетият й жаргон, и автоматичното й прилагане към дадена употреба, без да се споменат характерните специфики, които спомена по-горе, е малко двусмислено.

Имам предвид DALBERGIA LATIFOLIA е дървесина, която в зависимост от мястото (контитнент, географски пояс), където расте е различна по цвят структура, мехнични свойства и т.н., но Gibson не изпозват Sonokeling Rosewood, въпреки, че Indian Rosewood и Sonokeling Rosewood принадлежат към DALBERGIA LATIFOLIA.

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ми е дали някога в БГ се е използвал brasillian rosewood (dalbergia nigra) в производството на инструменти - от някоя от фабриките или самостоятелните лютиери?

Никола Минев използва Brazillian Rosewood за неговите китари. Той е човека, който познава много-добре този материал.

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^^ Мисля, че Диката работи в момента с 'Brasilian rosewood' по един проект.

 

Несъмнено има и други.

Редактирано от docc
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, на неговия (Никола Минев) сайт пишеше Amazon Rosewood (Dalbergia Spruceana), което не е Dalbergia Nigra (т.е. Brazilian rosewood).

 

btw малко допълване на класификацията на рода Dalbergia

Brazilain Rosewood: Dalbergia Nigra

Cocobolo: Dalbergia Retusa

Madagascar Rosewood: Dabergia baroni

African Blackwood: Dalbergia melanoxylon

Asian Rosewood: Dalbergia Bariensis

Honduras Rosewood: Dalbergia Stevensonii

Camatillo (Mexican Kingwood): Dalbergia congestiflora

Kingwood: Dalbergia Cearensis

Indian Rosewood: Dalbergia Latifolia

Amazon Rosewood: Dalbergia Spruceana

 

^ благодаря. Предполагам само fretboard? Aз повече се интересувам всъщност от това дали е използван за акустични инструменти в БГ.

За електрически китари (fretboards особено) материал има повече, вкл. и brazilian rosewood може да се намери :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Скоро разговарях с него...не ми се струва, да не съм чул правилно. Както и да е, може и да греша.

 

К. Димитров

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О, значи по-скорошна информация ..... не знам сайта разбира се, доколко скоро е актуализиран, цитирам информация от там.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mалкото "противоречие", което ми направи впечатление е това, че цитирайки ботаническото име на дадена дървесина или общо приетият й жаргон, и автоматичното й прилагане към дадена употреба, без да се споменат характерните специфики, които спомена по-горе, е малко двусмислено.

Имам предвид DALBERGIA LATIFOLIA е дървесина, която в зависимост от мястото (контитнент, географски пояс), където расте е различна по цвят структура, мехнични свойства и т.н., но Gibson не изпозват Sonokeling Rosewood, въпреки, че Indian Rosewood и Sonokeling Rosewood принадлежат към DALBERGIA LATIFOLIA.

 

К. Димитров

 

Всъщност в този случай може би трябва да говорим за необходимост от уточняване при даване и приемане на поръчката, а не за изразено противоречие. Явно доставката не покрива стандарта поръчителя, но това би могло да се случи и с материал от друг район (и с друго популярно наименование - напр. 'Indian Rosewood' от Шри Ланка).

 

'Sonokeling Rosewood' е само различно наименование на DALBERGIA LATIFOLIA!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Amazon Rosewood (Dalbergia Spruceana) се използва доста, като висикокачествена алтернатива на D.Nigra. Някои (популярно) дори разглеждат двата вида, като едно и също растение, развиващо се в отличаващи се условия (D.Nigra - в горите във вътршността). Степента на еднаквост на "анатомичните характеристики" е толкова голяма, че Dalbergia Spruceana е обект на специално внимание, поради възможностите за спекулации и документална подмяна с квотната D.Nigra. (различията се установяват най-вече по водната флуоресценция, а плътността и етаноловата флуоресценция са много сходни).

 

Б.Матев във Варна има две много добри заготовки за класическа китара от Amazon Rosewood.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^^ благодаря за връзката към обявата. Честно казано не прилича на китарите (и заготовките) от Brazilian Rosewood, които съм виждал. Но е твърде възможно да е от снимките.

 

^Чудя се защо никой (лютиер) не прави акустични/western китари в БГ или аз съм в грешка?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боян изработва.

Ето напромер моята! Тъкмо и по темата - solid Indian Rosewood back & sides!

 

63824878421121487851252413780Tm8bdXw9uEX7HGF2I8ue.JPG

 

128588881812203702421252413858DQd2ZHt2Z40QN1wdPwTH.JPG

 

А не ми се вярва да няма и други майстори!

Редактирано от docc
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Arghhh .... e хубава работа ....и аз си стоя в неведение и си приказвам с разни хамериканци (изключително забележителни лютиери и пичове между другото :godbless: ) ....

Ще съм благодарен ако разкажеш повече за инструмента, параметри, степента на доволство, звук/семпли - може и на ЛС :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.