Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Здравейте.

Първо поздравления за качествената работа :thumbs_up:

Следя темата с интерес и нямам търпение да видя крайния резултат.

 

Сега малко по същество, относно монтирането на TOM бриджа.

Интересува ме как точно се определя мястото за монтирането му?

 

По принцип знам че се монтира като се измери мензурата на съответния инструмент (удвоеното разстояние от нъта до 12-та позиция) и това разстояние определя къде да се позиционира бриджа под първа струна. Понеже за по-добра интонация ТОМ бриджовете се монтират под ъгъл и разстоянието от нъта до бриджа под 6-та струна става по-голямо.

Но до колкото успях да прочета, по разни форуми, се оставя и едно допълнително разстояние от 3-4 милиметра между нъта и бриджа под 1-ва струна за да се получи още по-добро интониране.

Дано да сум успял да го обясня достатъчно ясно :greenangel:

 

Според мен е по-добре да се постви стоп бара, след което да се монтират струните и да се сложи бриджа върху някаква подложка, така че да се докара подходящата височина на струните. След което да се настрои и интонира китарата, като има възможност да се мести бриджа по дължина на струните, докъто му се намери най-подходящото място. И чак тога ва да се бележи и да се пробиват отворите за бриджа.

 

Това е нещо което сериозно ме интересуваше преди време, но все още искам да почерпя инфо от извора :spam:

 

Поздрави,

Христо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен е по-добре да се постви стоп бара, след което да се монтират струните и да се сложи бриджа върху някаква подложка, така че да се докара подходящата височина на струните. След което да се настрои и интонира китарата, като има възможност да се мести бриджа по дължина на струните, докъто му се намери най-подходящото място. И чак тога ва да се бележи и да се пробиват отворите за бриджа.

 

Това е нещо което сериозно ме интересуваше преди време, но все още искам да почерпя инфо от извора :punk_guitar:

 

Поздрави,

Христо

 

Защо е нужно да се мести мести бриджа по дължината на струните? Той така или иначе се регулира на височина. Освен това местенето не мисля, че е добра идея, тъй като явно има определени стандарти при определянето на мензурата на китарата.

 

Твоя вариант малко ми звучи като да си паркираш колата някъде и да преместиш гаража отгоре й :thumbs_up:

 

Освен това как ще настроиш и интонираш китарата без магаре, а само със стоптейл от едната страна? По логиката следва дадения тон да се издава от частта от струната, която е от нъта до долното магаре, а не от нъта до стоптейла. От долното магаре до стоптейла е съвсем отделен сегмент от струната, който има различен тон от "дългата" й част. Един вид искаш да намериш дължината на отсечката АB след като знаеш само разстоянието между А и С.

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега май не съм го обяснил достатъчно яно, но и ти гледам си чел през ред :punk_guitar:

Бриджа се поставя на китарата, но не се монтира със вложките и винтовете за настройване на височината му, а под него се поставя подложка с необходимата височина за да може хем да си докараш нужната височина на струните (екшъна дет се вика), хем да може да преместиваш бриджа по дължина на струните, докъто се намери най-оптималното място за неговото монтиране, така че да имаш възможно по-добра интонация.

Все пак чакам мнението на автора. Той най-добре ще каже как го прави (ако желае де) :thumbs_up:

Редактирано от HRS
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ HRS

Смята се. Към удвоеното разстояние от нъта до 12 праг прибавяш 3мм откъм 1-ва струна и 6-7мм откъм 6 -та.Иначе по твоя начин, който си дал за пример, ако попаднеш на кофти струна, рискуваш да се излъжеш и след смяна на струните китарата ще е супер грешна и деинтонирана.

 

П.П.:

Вземи ме да ти стана чирак.

Не ти трябва.Много яде и много пие - не можеш да му смогнеш. :hysterical:

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързия и компетентен отговор :hysterical:

Въобще не бях се бях сетил че може наистина да се попадне на кофти струни :slap:

Явно е по-добре да се кара по традиционния метод за монтиране на бриджа.

Но наистина тези 3мм горница, са от особено значение, а почти никъде не ги споменават.

 

Ще следя довършителната работа с интерес :rockon:

Редактирано от HRS
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добро утро! -_-

 

@рахата : И този вариант се обсъжда. За сега идеята е само метални рамки за адаптерите, но и това не е сигурно. Утре ще имам среща с клиента и ще решим на място.

 

@Yo The Real : Семпли - ще помоля клиента да направи. Аз не мога. Нямам условия и не съм правил никога такива. Затова и в сайта ми няма семпли ;)

 

@Mefistofel82 : Сакън! Никакви самоубийства! С кой ще пия бира, като дойда в Габрово?

 

@IgniteAll : :recourse:

 

@Vrnko : :recourse::recourse:

 

@HRS : Богдан (Краси) е прав. Долу горе такива са размерите на ТОМ струнника. Аз лично за себе си съм си свикнал с един размер и си го ползвам. Иначе в някой от сайтовете на Стюмак или в Томан беше не си спомням, имаше дадени схеми и разстоянията на всички стунници. Ако се поровиш малко ще ги намериш.

 

@the_5th : Като нищо и това да направим, ама сетне да не съжаляваш :D .

 

@Telerig : Адаш! Ако можех да правя китари така, както ти свириш на китара....не ми се мисли направо! :surprise:

П.П. Пратката е получена и супер полезна! Благодаря :cheers2:

 

Остават снимки само на лакираната и матирана китара, и финалните ще са, когато е сглобена. Май това ще е края на проекта, освен ако нещо не се обърка...

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адаш, нещата се объркаха като видяхме какво си сътворил/за съфорумниците аз съм човека с китарата/.Дано не ни се сърдиш,но блясъка ще подхожда повече на китарата.Това мнение беше изградено в 3 часов дебат с опонента до като се приберем/ти го видя днеска/.

Момчета,това нещо което е направил Адаша няма нищо общо със снимките.Днес видях китарата и онемях хем не е готова още,имайте в предвид ,че съм виждал и чувал доста скъпи китари .Аз не съм китарист,но ще кажа като художник ,че това ще е УНИКАТ.Нищо немога да кажа обаче за звукът,като стане готова ще ви пусна семпли на мила моя мамо,щото само това знам а вие ше кажете дали е добра.Ако има мераклий може да дойдат да я пробват професионално.

Не мислех да участвам в дебата ,но не се здържах и ви казвам че този мъж е ЧОВЕК,защото хора сме много ама ЧОВЕЦИТЕ са малко,а той е един от тях.

А по темата:това ми е било мечта да имам такава китара и се радвам,че Адаша я сбъдна и изкам да ВИ помоля за съвет какви адаптери да сложа.Това е голям проблем.Също къде да поръчам рамки за адаптерите ама железни като струнника.

Поздрави и чакам съвети и мнения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ти един метален ринг в тази обява. За друг не знам, но все ще се намери...и дано отговарят размерите. :)

ПП Не знам дали забеляза, че Серго Х по- горе предложи 57-ци. хм...ако имаш възможност, опитай ги!

 

Да му се сложи двойка "57ци" и чуй кво става!!!
Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря,но старите рамки са по широки и новите трябва да са по поръчка

 

Приятели,повтарям,че не съм професионален музикант и това ми е хоби.Извинявам се , но ако имате търпение и нерви ми обеснете като на абориген какви са тия адаптери 57ци ,къде да ги намеря и да ли са подходящи за тая китара,щото адаптери много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Е то за тя пари направо ще си земе един Antiquity Humbucker set на Seymour Duncan, които (според мен са по-арни)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.