Jump to content
Българският форум за музиканти

Diy Jimi Hendrix Fuzz Face


Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)
Колеги,ИМА логика да се стабилизира напрежението на батерията.Това осигурява еднакво изкривяване на сигнала.Американците НИКОГА няма да сложат елекролитен кондензатор на 6V,ако напрежението е 9V.Съжалявам,че нямам данни за ценера ,а едва ли е мислено за външно захранване-ще вкара голям брум.Нека ако може да вземе отношение PARNI VALJAK.

 

А Руснаците?

Кое точно усигурява еднакво(и в какъв смисъл еднакво) изкривяване на сигнала.

 

Аз не мисля, че при тази консумация(под 1мА консумация във всеки момент) би имало озезаемо падане на напрежението на батерията в отрицателната полувълна на колектора на Q2, така или иначе.

Ако ценера наистина е 9.1V, най-вероятно е имано предвид външно захранване.

Иначе да стабилизираш напрежение от батерия за някакъв фъз, консумиращ под 1мА ми се струва безмислено.

Резисторът 470R(който ограничава зарядните токове и максималния ток) и дори кондензатора също нямат много голям смисъл, ако ефекта ще се ползва само с батерия. Може би диод срещу обръщане на батерията би бил по-смислен избор.

Инче съм убеден за този случай, че ако го пуснем със RC веригата и без нея(направо колекторните резистори в батерията), няма да чуете никаква разлика.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 34
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

http://www.geofex.com/Article_Folders/fuzzface/fftech1.gif

http://www.geofex.com/Article_Folders/fuzzface/fftech5.gif

http://www.geofex.com/Article_Folders/fuzzface/fftech6.gif

http://www.geofex.com/Article_Folders/fuzzface/fftech2.gif

http://www.geofex.com/Article_Folders/fuzzface/fftech3.gif

http://www.geofex.com/Article_Folders/fuzzface/fftech4.gif

 

И като помисля, ценера е сложен да пази от обръщане на батерията, защото провежда в права посока.

При обръщане на батерията през него ще протекат около 18мА.

 

Статия: http://www.geofex.com/Article_Folders/fuzzface/fftech.htm

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен просто схемата е сгрешена както много други такива в интернет и вероятно е трябвало да бъде 16 вместо 6 или нещо такова.

Каквато и да е причината това нас не ни касае ,просто нека човека сложи кондензатор за 16-25 волта.Също ме притеснява,че над буксата за захранване на снимката пише AC/DC и май не е зради групата...Освен ако не е добавен изправител( и стабилизатор) не включвай ефекта към променлив ток. :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Хубаво е вс пак да си поиграете да погледнете схемите, които постнах по-горе.

Няма нищо мистериозно в това захранване, освен 6-волтовият кондензатор, който очевидно е грешка.

 

Авторът бих посъветвал да си преработи схемата за PNP германиеви транзистори(която също съм постнал горе в няколко варианта).

Ако не знае защо, да прочете статията от горния ми пост и ще му стане ясно.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като се поразрових видях,че на ориг.педал има DC Jack за външно захранване,от което следва:

Ценера е вероятно 9,1 V и служи за стабилизация на външно DC захранване.

Кондензатора е вероятно на 16V.Успех на майсторите!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ценера е вероятно 9,1 V и служи за стабилизация на външно DC захранване.

И за шунтиране на схемата при обръщане на захранващото напрежение.

 

Всичко е ясно. Рокозавъра, обаче, най-добре да изпълни оригиналният FuzzFace с германиеви PNP транзистори.

JH-2 е копие, което звучи различно(и по-зле) според доста от ползвателите на въпросните ефекти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

с ценер или без ценер се тая. мое мнение е да се разкара тоя ценер, че те като цяло са си шуми елементи.

Тия ефекти с по 1-3 транзистора си бачкат сумати време с 1 батерия. Не знам дали има малоумник, който може да набута конектора за 9 волтова батерия на обратно, но ако има, то защитата с диод е за него :slap:

Аз лично бих предпочел варианта с шотки последователно на плюса. Щото при обръщане на + и - и подаване на голям ток тоя диод ще замирише и ще стане мазало по платката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Космическите елементи вече са при rockozaurus !!!

Момчето ще се бори да сглоби уникалния проект, но няма да си дава зор, че има и други ангажименти.

Сега ще разбере дали е лесно да си специалист по електроника :) . Като го гледам има надежда, но още е много млад и ще трябва доста да се потруди.

Да му пожелаем успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

омфг хора като ви слушам се чуствам като кравар в космическа совалка 0.о как ги учите,разбирате и помните тея неща?Би ми било яко да човъркам и да си правя разни нещица,ама едва ли ще излезе нещо :)

ПС Евтим го признавам..тоя човек е компетентен по всякакви въпроси.. :girl_cray2:

Редактирано от Shred
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ПС Евтим го признавам..тоя човек е компетентен по всякакви въпроси.. :)

 

E, чак пък всякакви... да кажем, по някои въпроси...

Той Parni_Valjak е цар в електрониката, от който съм научил доста неща, но дава съвети и информация само на който му е симпатичен и знае как да попита.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен, че е компетентен винаги е страшно отзивчив и е способен да изсипе тонове информация за да помогне.Аз лично ги н'еам тез нерви!Аплодисменти.

Темата малко отиде към :offtopic-001: , ама карай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мале, мале ... пак станах "един съвременен герой..." :offtopic-001:

 

Реших да отделя зърното от плявата и да дам едно рамо на rockozaurus, а и на други дето ги интересува този модел ефект. Има много модификации и разни фирми са го произвеждали ( Sola Sound, VOX, Fender, ...). Разлики има малко и те са главно в стойностите на елементите. Това означава, че може да се ползва една платка за да се експериментират различните "модове". Ето 3 картинки, които са достатъчни за направата на устройството. Да се поправя - необходими! Защото освен тях трябва и нещо друго... с него вече ще е достатъчно :D .

VOX tone bender

voxtonebenderschematic.gif

voxbenderlayout.gif

voxbenderpcb.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте :)

 

Транзисторите са сменени със SFT352 - Ge

 

Този резултат е задоволителен според мен,но ще си експериментирам с още 1 -2 вида транзистори.

sample

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.