Jump to content
Българският форум за музиканти

Постановка за мощни акорди


Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Квинтакорд, Секстакорд и Квартсекстакорд са обръщения на мажорното тризвучие

Ако имаме тризвучие До мажор

 

Квинтакорд - ДО, МИ, СОЛ

Секстакорд - МИ, СОЛ, ДО

Квартсекстакорд - СОЛ, ДО, МИ

 

Няма да изпадам в подробности откъде им идват имената, едва ли на някой му трябват ;) Но това са понятия от класичеката теория, според която, акорд е едновременното прозвучаване на 3 или повече тона, които са или биха могли да бъдат подредени по терци ( съжалявам за евентуални неточности, за последен път съм се занимавал с класика преди 15тина години в музикалната академия :P ) Определението е неточно, както винаги в серизоно морално остарялата теория, която се учи в музикалните учебни заведения из БГ

 

Иначе същите нямат общо с тъй наречениете в темата Акорди на Силата ;)

 

Без да съм чел за това, чисто от практиката предполагам, че същте идват от факта, че овърдрайвите (особено с повече гейн) не се понасят много с акордите, като изключим октавите квинтите и квартите( свързано е с реда на обертоновете/октава-квинта-квара и тн). Така, че ако искаме да свирим акорди на китара с дист и същите да звучат консонантно (трептенията да не се бият едни с други с други така да се каже) , се налага да изпускаме терцивия тон от тризвучието, в следствие на което ни остават само основният и квинтовият.

 

Реално погледнато, като звучене, типичните "петици" не могат да бъдат наречени даже и интервали, защото когато се свирят с достатъчно драйв ( а случая обикновенно е такъв) квинтата, бидейки втора в обертоновата редица, започва да звучи не като отделен тон, а по скоро подслива основия тон, същото се отнася и до добавения октава по горе основен тон

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 51
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

МИ, СОЛ, ДО не е ли септакорд? ;)

 

иии, апелирам за употребата на термина като: "Мощни акорди" :P

Редактирано от Kalmar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами ако ми кажеш къде има септа в него? :P ДО, МИ, СОЛ, СИбемол в случая, па според класическата ,тъй наречена, теория

 

Септакорд е четиризвучие, а горепосочените са тризвучия

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Правилно! Моя грешка, нещо съм забравил да броя! :P

 

Ше требе па да прелистим елементарната ;)

Редактирано от Kalmar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По добре недей, най много да научиш някоя мъдрост, която повече ще пречи, отколкото да помага. Елементарната теория, която се среща из България, е класически профилирана и изключително непълна, а доста често и откровенно неверна от съвременна гледна точка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.