Jump to content
Българският форум за музиканти

Кутийки за ефекти


Recommended Posts

Здравейте. Решил съм да правя ефекти за китари, но не знам откъде да намеря подходящи кутийки за тях или как и с какви материали да си ги правя сам. Дайте съвет. Предварително благодаря :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаш няколко варианта. Аз лично бих ти препоръчал варианта с кутийка от Електронинвест. Те продават алуминиеви кутийки с размери подобни на DIY ефектите. Цената е малко под 10 лева за кутия. Същата фирма има пласмасови кутии, а алтернатива е да си направиш сам кутиите. Ако нямаш опит и връзки във фирмите занимаващи се с това ще ти е трудно. Другата алтернатива е полу готови кутийки от интернет. Доста сайтове предлагат разпробити кутийки, но според мен не си заслужава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Kато човек, който от много време прави ефекти бих ти дал няколко съвета:

 

1. Кутията е последният етап от изпълнението на ефекта. Тя е важна част, но само кутия нищо не прави.

 

2. Повечето платки от нета не са добри. Проектирани са най-често от любители, като понякога това са сред първите им платки.

Някои от тях въобще не са тествани, преди да се публикуват. Има и такива с грешки.

Потенциометрите често трябва да се свързват с жици, което увеличава в десетки пъти шанса да имаш осцилации.

Захранванията и земите често не са прекарани добре, което води и до проблеми с брума. Научи се на основните принципи за правене на платки, позициониране на компоненти, полагане на писти(особено захранващи), типове заземяване и т.н. Също научи някой софтуер за платки и си проектирай свои. Винаги предвиждай къде ще са ти потенциометрите/ключовете/буксите така, че да имаш минимален брой жици, и то много къси.

При възможност е добре всичко(освен може би ключа за настъпване, който да е свързан с много къси жици)да е монтирано направо на платката.

Понякога се налага платката да мине през 1-2 ревизии, преди да се стигне до окончателен и задоволителен вариант.

 

3. Схемите често са сгрешени, понякога и умишлено. Запознай се с основни неща като начин на работа на биполярния и полевия транзистор, какво е повторител на напрежение, усилвател на напрежение, усилвател на мощност, входно съпротивление, изходно съпротивление, импеданс, инвертиращ усилвател, неинвертиращ усилвател и т.н. Изобщо така ще ти е по-лесно да виждаш грешките.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ем, аз като ги науча всичките тези работи (за което сигурно и висше ще ми трябва), няма да ми се налага да гледам много и схеми даже :punk_guitar: С тази тема имах предвид, че като е на гола платка дадена схема и бързо се прецаква :music336:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Kато човек, който от много време прави ефекти бих ти дал няколко съвета:

А ти от каде знаеш,че той не е на ясно с това което си написал???

Човека е задал конкретен въпрос ,не е питал"какво да науча за да си правя ......"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не стига, че граматността ти куца, пък се заяждаш. Ако прочетеш темата, ще видиш, че човека пита от какви материали да си прави ефектите. Вярно, че може да се отнася до кутиите, но е малко вероятно. И какво помогна на темата? С нищо.

 

Иначе наистина, обиколи по магазините за електроника и все ще намериш хубави кутии за ефектите ти :punk_guitar: За предпочитане е да са от някакъв метал. Аз бих ти препоръчал Hammond 1590B, най-клишираните, но пък почти всички ефекти се правят, за да се поберат там. Въпроса е къде ще намериш такива в България...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.. Аз лично бих ти препоръчал варианта с кутийка от Електронинвест...

 

Човека ви каза, защо не го слушате ? Предлагаха и Hammond кутийки по едно време. :)

 

http://www.electroninvest.eu/

http://www.electroninvest.com/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
А ти от каде знаеш,че той не е на ясно с това което си написал???

Човека е задал конкретен въпрос ,не е питал"какво да науча за да си правя ......"

 

1. Преди да пиша му отговориха на конкретния въпрос.

2. Понеже съм му чел постове, имам поне бегла представа с кое е наясно.

3. Аз съм минал по неговия път преди има-няма 10 години, затова не мисля, че зле да го предупредя за евентуалните проблеми, с които може да се сблъска, без да е необходимо да направи първите си 10-20 ефекта, докато започне да ги забелязва сам. Ако смяташ, че съвети относно размишления за правилно позициониране на компоненти и полагане на писти са лош съвет, дай по-добри съвети ти!

4. Относно съветите за ограмотяване, човек сам решава дали иска да е любител, който харчи пари за да си прави ефекти, по-лоши и значително по-зле проектирани от Behringer, които често изглеждат и по-зле, или пък иска да понаучи някои неща, за да може да си прави качествени ефекти и дори евентуално да ги продава успешно.

Въпреки, че този факт очевидно поражда негодувание в много хора в този форум и извън него, човек няма как да знае нещо, без да го е научил.

Разбира се, това не пречи опитите да продължават.

 

 

ПС:

И за да дам и по-DIY съвет на автора: недей да правиш кълбета от жици в кутията - при hi-gain ефекти това гарантира осцилации.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво разбираш под "кълбета от жици"?

Аз например усуквам трите жици, които отиват към всеки потенциометър-това грешка ли е?

Чел съм, че за захранващите проводници даже е препоръчително, но за останалите?!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ако имаш усилване и жиците от преди усилвателя се намират в близост до жиците след него, много е вероятно от изходните жици да се индуцира сигнал във входните и да получиш осцилация или "електрическа микрофония", един вид...

При ефекти с големи усилвания от сорта на 60+ децибела, усукването на жици е немислимо, ако се гони правилна работа на ефекта(ако не се ползва като генератор, а като ефект). При проектирането на платки, това се получава понякога дори заради близост на компоненти от входните и изходните вериги.

 

Вие видели ли сте на някой педал от тези които се продават из магазините, потенциометрите да са навързани с жици?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами на метал- зона (МТ-2) например. Вярно, че потенциометрите са монтирани на платка, но връзката между двете платки е с лентов кабел (около 12-16 жици не помня точно).

Разликата е, че не са усукани по тройки, а си вървят всички успоредно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами сигурен съм, че точно с МТ-2 ако не се внимава с жиците, има здраво да пищи, особено когато гейна е към максимума.

Ако имаш предвид оригиналното МТ-2, там потенциометрите не са с жици, а кабелите би трябвало или да са лентов кабел, или да са подредени така, че да не осцилира. Също така съм сигурен, че жицитен не са 10+ сантиметра дълги, както и че не стават на топка като затвориш ефекта.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.