Jump to content
Българският форум за музиканти

Хармония и Полифония


Recommended Posts

Здраве желаем <_< . От доста време като отида в муз. книжарница все нямат учебник по хармония. Кажете,моля, къде в дебрите на интернет мога да прочета на български за хармонията, полифонията и т.н, написано от добър автор, на човешки език ? Пък предлагам това, в някоя друга тема, да си го обсъдим. Как да се самообучим, доколкото можем ;) . До скоро. Мерси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи един от най-добрите учебници по хармония

според мен е на Парашкев Хаджиев той е доста старо

издание и до ден днешен от него се изучава хармония

в муз. училище в Пловдив дори и в Академията.

По книжарниците незнам дали го има, но в библиотеките

би трябвалол :ph34r:

Но първо според мен трябва добре да прочетеш и осмислиш

учебника "Елементарна теория на музиката" без значение кой го е писал

и тогава се заеми с Хармонията това е съвет :blink:

не случайно хармонията жаргонно се казва математиката в музиката :D

 

 

P.S. От скоро си мисля дали да сканирам всички по извесни учебници по музика /елементарна теория, хармония, полифония, солфежници и др./

и да ги кача, мисля че ще бъдат полезни на много хора, а аз

имам доста понеже едно време докато учех в музикалното уч. учебниците

бяха доста ефтини и си ги купувах. Като остана по свободен трябва

да се заема. /кажете ми ако някой ги е сканирал или ги има в нета за да

си спестя труда/ :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля, че има свестен учебник, свързан с музиката и написан на български език. На каквото съм попадал- все е било супер суха и еднообразна теория. Самото сравнение, което колегата каза с музиката и математиката е отвратително, но вярно за системата, по която се учи музика в Б-я

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз съм за идеята сканиране качване. С каквото мога ще помагам а именно със сканиране (то нали е най времеемката част) . Така можем да синхронизираме нещата и ще стане по- лесно и по- бързо...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен специално Хармония на Парашкев Хаджиев

е доста добър учебник незнам дали сте го разглеждали

внимателно, но аз 5 години съм учил от него и съм научил

доста може и да е от учителя, който ми е преподавал но на мен ми

харесва това е мое мнение :blink:

Друк е въпроса, че наистина е суха теория, но някой ако ти

го обясни ти става доста ясно :ph34r:

А по въпроса за българските учебници по муз.

можеби имаме едни от най-добрите учебници по солфеж,

това съм го чувал и от френски и от руски преподаватели,

а както знаем тяхната класическа музикална школа /най-вече Руската/

е образец :D

От мои съученици които заминаха за Щтатите и Англия да учат више

казаха, че до втори курс едвам правят двугласни диктовки по солфеж,

а ние в българия това го правим за кандидатстване в муз. училище :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

f1_sound, да не те засягам ако си с такова образование ама не вярвам да си конкуренция на някой, завършил западно или американско училище по изкуствата. Може би на теория ще си по-добър, но там залягат на КРАЙНИЯ продукт :ph34r:

 

Ясно е, че тука сме всезнаещи, ама в света се иска да си МОЖЕЩ :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И в България имаме много талантливи и добри музиканти

и това е факт и си мисля, че по много показатели можем да им

се опънем на запад, това че живеем в държавата България

е отделен въпрос. Относно моето образование аз съм

завършил музикална педагогика и е нормално да съм по-добре с

теорията :ph34r: и мога да ти кажа без да прозвучи нафукано аз

просто съм абсулютис, за мен не е проблем да чуя тон и да

ти кажа кой е затова заговорих са солфежа, защото за мен

една такава диктовка /солфежна/ не е проблем било то

1, 2, 3, 4 гласна и тази дарба съм е доразвил именно в

"лошата" музикална образователна система, но съм

съгласен, че преди 10 год. образованието беше друго,

защото сега муз. училища са се превърнали в училища с

усилено изучаване на музика

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не знам преди как е било. Просто сега виждам какви келеши излизат от тия училища- важното е да е научил, че акорда бил от минимум 3 тона. Оттам нататък, тва, че не може да различи тризвучие от четиризвучие като ги чуе, пак ще си е взел дипломата. В тва е проблемЪТ :ph34r:

 

Пък и таланта и образованието са съвсем различни неща- примери- колкото щеш- тука някой ще се опънат, но да речем Slash от GnR няма никакво музикално образование. Mалмстийн също, поне по мой спомен, като му четох биографията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приятелю с теб говорим за различни сфери в музиката,

специално за класическата музика не може да бъдеш добър

без да имаш нужните знания, теоретична подготовка.

А както знаем класиката е основен стълб за израстването

на един музикант и точно Малмстийн го доказва, понеже

по-голямата част от творчеството му се опира на класика.

Не искам да обидя феновете на Слаш или теб,

защото аз съм никой спрямо него

но ако му направиш един

музикален анализ на творчеството

ще видиш че нещтата са доста опростени от към музикална

форма и структура чисто теоретично, но въпреки това

звучът супер и проблема според мен е там, че точно поради

липсата му на муз. образование не може да се говори за по-

задълбочено творчество, чисто от теоретична гледна точка, но

мисля че ще се съгласиш с мен, че при други китаристи и не само

с муз. теоретично образование нещтата стоят друго яче :ph34r:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За класиката ясну :) Там не се бъркам. Но като каза класиката, не виждам какво му е толкова важното да се изучава толкова задълбочено ИСТОРИЯ на музиката- верно е интересно да се знае тва-онова, но само в България се слага на един кюп с основните знания, които те правят професионалист

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук съм съгласен за историята на муз. но

за жалост като всяка образователна система и

нашата има минуси :)

И приятелю ще приключа с това, че българия е

имала има и ще има добри музиканти, които са

на световно ниво и никога няма да се примиря с

твърдения, че западняците повече могат от другите,

просто ние живеем на Балканите ;)

 

7thString Беше ми приятно да си поговарим :)

Успехи :D /започва ефира и трябва да застъпвам смяна/

Редактирано от f1_sound
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твърде много приказки, цял офтопик се получи...

Не че f1_sound не е прав, дори напротив - съгласен съм с почти всичко, казано от него на място. За класиката - о, да, та това е именно музиката, изградена на най-много правила и норми. Но западните учебници не са по-лоши. Дори често пъти напротив - по-модернизирани и достъпно обяснени. Вземи учебниците на Бъркли, например. Дори там се разглеждат неща, които тук са по-слабо засегнати, и под повече ъгли погледнати. Общо взето, не ми е харесвало това, че се остава впечатлението, че муз. теорията трябва да се зубри, а не да се разбира. И че не е логична. Може би проблемът иде от това, че стандартната програма малко засяга природата на музиката, акустиката... А при нас сякаш липсва развитие на програмата...

Аз съм самоук. Което, предполагам, не значи по-зле подготвен, некадърен теоретично и пр. Защото от 5-6 години насам имам голям интерес именно към музикална теория, нови подходи, които сам да обмислям, и т.н. И съм се самообучавал по няколко часа дневно, особено в началото. Мисля така: Който не е учил примерно хармония и полифония по класиката, почти нищо не е учил! Беше казано: "Първо научете правилата, после ги нарушавайте!". И вярвам, че красотата на музиката е именно в нейната простота, както Чайковски твърди. Другото са замазки. Който го може, може да го направи просто и с малко. И именно тогава блясва гения. Останалите търсят новости и трупане на хармонични куриози...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твърде много приказки, цял офтопик се получи...

Не че f1_sound не е прав, дори напротив - съгласен съм с почти всичко, казано от него на място. За класиката - о, да, та това е именно музиката, изградена на най-много правила и норми. Но западните учебници не са по-лоши. Дори често пъти напротив - по-модернизирани и достъпно обяснени. Вземи учебниците на Бъркли, например. Дори там се разглеждат неща, които тук са по-слабо засегнати, и под повече ъгли погледнати. Общо взето, не ми е харесвало това, че се остава впечатлението, че муз. теорията трябва да се зубри, а не да се разбира. И че не е логична. Може би проблемът иде от това, че стандартната програма малко засяга природата на музиката, акустиката... А при нас сякаш липсва развитие на програмата...

Аз съм самоук. Което, предполагам, не значи по-зле подготвен, некадърен теоретично и пр. Защото от 5-6 години насам имам голям интерес именно към музикална теория, нови подходи, които сам да обмислям, и т.н. И съм се самообучавал по няколко часа дневно, особено в началото. Мисля така: Който не е учил примерно хармония и полифония по класиката, почти нищо не е учил! Беше казано: "Първо научете правилата, после ги нарушавайте!". И вярвам, че красотата на музиката е именно в нейната простота, както Чайковски твърди. Другото са замазки. Който го може, може да го направи просто и с малко. И именно тогава блясва гения. Останалите търсят новости и трупане на хармонични куриози...

Много вярно твърдение :)

Според мен основния проблем на българските музикални учебни заведения е неразбирането на теорията. Вярно е, че математиката има жестока връзка със звука- все пак това са вълни, а те са физично явление. Според мен не можеш да претендираш, че знаеш какво е двугласие, тригласие, акорд, интервал, ако не знаеш какво е интерференция м/у 2 вълни, честотна и амплитудна модулация и т.н. Не можеш да претендираш, че си наясно с флажолетите, ако не знаеш същността на трептенето на едно тяло и теория на хармониците(Ред на фурие :D ) и да не знаеш, че интервала октава е точно двойна разлика в честотата на трептене. Точно за това западните учебници са на по-високо ниво- те имат за цел да те НАУЧАТ за какво става дума, докато нашите имат за цел да ти помогнат като ходиш при НЯКОЙ, който да те научи. Имам примерно едно учебниче- теория на хармонията, на някъв професор от консерваторията- ми, че аз там не видях едно обяснение, което да не включва екзотични италиански думички- чакай бе мой, не защитаваш професорското си звание, а пишеш учебник за хора, които не са имали понятие от едно нещо и искат да го разберат на човешки език :D Та това е идеята- сносно написания учебник по каквото и да било, би трябвало във всеки един момент да можеш да го отвориш, да прочетеш уводните глави и оттам нататък, да можеш спокойно да го прочетеш И РАЗБЕРЕШ сам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много навътре навлязохте! :D Не, че не е вярно ...това за вълните, честотата, амплитудата и т.н. /и аз съм "задълбавала" някога във висшата математика и физика/, но...да не вземете да откажете тези, които са се запознали с музикалния софтуер преди да се запознаят с теорията на музиката?

Или пък да се замислят дали да не почнат първо от физиката?! :think: :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aбе хора, какви ги говорите, направете си тема! Тука въпросът е съвсем друг!

 

На мен ми се струва, че, за съжаление, учебник, който да разглежда тези въпроси от китарна, приложна перспектива, на български език, няма. :headbang: Споменатият учебник на П. Хаджиев, и учебникът на Христов по полифония съвсем нямат китарата предвид, и затова материалът от тях трябва доста да бъде обработван, и да бъдат въвеждани нови неща, за да се приложи на практика.

 

Това обработване е направено от доста хора в България - за съжаление само в собствените им глави. Затова, аз призовавам за следното (ще направя и нова тема):

 

[Фанфари :headbang:]

 

Хайде да се съберем и да напишем заедно учебник за теорията и ПРАКТИЧЕСКОТО й приложение в китарата. Фокусът да бъде върху това как се прилагат нещата. Защото съм убеден, че едно такова нещо би било много ясно разбираемо и полезно за начинаещите, а и не само. Аз я имам тая идея от известно време - да напиша нещо, което да обяснява основните неща просто, кратко и визуално, като дава връзките между звукореди и хармония и т.н., което мисля, че е най-важното. Така че - аз започвам, и ще качвам по интернет, за да може да се обсъжда и редактира. Ако иска някой да се включи - не съм труден за намиране (е, сега малко по-труден, щото се напих и си загубих телефона в събота :headbang: ).

 

Туй то.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.