Jump to content
Българският форум за музиканти

Полезни упражнения за Sweep Picking


Crimson

Recommended Posts

Напоследък много се кефя на този вид picking и от скоро почнах да го упражнявам сериозно!!Може ли да ме насочите към някои полезни упражнения или поне няккави идеи??

Мерси много :unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Джон Петручи показваше на видеото си едни такива:

 

E-------8-5-------------6-9-------------10-
B-----7-----6---------7-----8---------9----
G---6---------7-----8---------7-----8------
D-5-------------8-9-------------6-7--------  ...... и т.н. надолу по грифа 
A--------------------------------------------
E--------------------------------------------

също:

E-------------12h15p12-------------------------13h16p13----------------
B----------13-----------13-------------------14------------14-------------
G-------12----------------12--------------13------------------13----------
D----14----------------------14--------15------------------------15-------
A-15----------------------------15---16-----------------------------16----
E-----------------------------------12-----------------------------------13-  ... и т.н.

:unsure: :guitar:

 

може да пробваш да разменяш някои пръсти и така. Като се свирят бавно нямат голяма идея, затова по-добре се научи да ги свириш бързо :unsure:

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Джон Петручи показваше на видеото си едни такива:

 

E-------8-5-------------6-9-------------10-
B-----7-----6---------7-----8---------9----
G---6---------7-----8---------7-----8------
D-5-------------8-9-------------6-7--------  ...... и т.н. надолу по грифа 
A--------------------------------------------
E--------------------------------------------

също:

E-------------12h15p12-------------------------13h16p13----------------
B----------13-----------13-------------------14------------14-------------
G-------12----------------12--------------13------------------13----------
D----14----------------------14--------15------------------------15-------
A-15----------------------------15---16-----------------------------16----
E-----------------------------------12-----------------------------------13-  ... и т.н.

:D :guitar:

 

може да пробваш да разменяш някои пръсти и така. Като се свирят бавно нямат голяма идея, затова по-добре се научи да ги свириш бързо ;)

Тъкмо за това се бях сетил :P Упражнението е наистина полезно, особено после- като разгрявка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, ще си позволя да изкажа по-различно мнение :D

 

Според мен по-добре е да свириш арпежи - те са това, което най-много се свири с тоя sweep, и ще ти е най-полезно ако свириш именно тях. Аз понеже искам да ги науча максимално за кратко време, и съм си измислил система :P

 

Акордите (арпежите), които се използват най-много са мажорен, минорен, умален и увеличен. Всеки от тия има 3 объщения - квинт, секст и квартсекст акорди (5, 6 и 6/4). Разликата е в подреждането на степените им:

 

5 - 1ва, 3та, 5та

6 - 3та, 5та, 1ва

6/4 - 5та, 1ва, 3та

 

Хубавото е, че 3те обръщения са едно и също нещо (на практика има само 1 обръщение) при умаления и увеличения, това намалява броя комбинации ;)

 

Та значи, основата са ти арпежите на 3 струни, по всички струни. Ето ти примерно таб за тези на 1,2 и 3та струна:

 

C Маj 6/4 (основният тон е C на 2ра струна, 13то прагче):

 

   d  d  d   u  u  u        
E-------15-12------ 
B----13-------13---       
G-12-------------12      

или

    d  d  d   u  p   u  u
Е--------12-15-12------
B-----13-----------13--- 
G--12-----------------12-

 

Разбира се, може да се конструират много такива форми, като се използват допълнителни удари или легатиране, за да се добавят нови тонове. Важното е да не се наруши принципа на sweep-a - на струната, на която обръщаш посоката, трябва да имаш ЧЕТЕН брой удари, а на останалите (на които продължаваш в същата посока) - НЕЧЕТЕН.

 

Ето пример за Cmaj 6(осн. тон е C на 1ва стр., 8мо) :

 

    d d d u u u
Е------8-8------------- 
B----8-----8-----------
G--9---------9-----------

 

или

 

    d d d   u u u
Е------12-8------------- 
B----8------8------------
G--9----------9-----------

 

където е добавена 3та степен на 1ва струна.

 

Cmaj 5 (осн. тон на 3та струна, 3то):

 

    d d d u u u
Е------3-3------------- 
B----5-----5------------
G--5-------- 5-----------

 

Пак подчертавам, че в sweep секвенциите може да се добавят много тонове или да се променят съществуващите, при което с един и същи пикинг и сходни тонове в лявата ръка се получават неща, които звучат много различно, и пространството за екстериментиране (особено като се вкара и легато) е много голямо.

 

Арпежите на 3 струни са основните, защото от тях (и от тези на 2 разбира се) се получават всичките по-големи форми. Пример:

 

Cmaj на 5 струни:

 

    d d d d d u u u u u
Е-----------3-3-------------
B--------5------5---------
G-----5-----------5-------
D---5---------------5----
A-3--------------------7

 

Този е получен от Cmaj 5 на 2 струни (от 5та струна) и Cmaj 5 на 3 струни (от 3та струна).

 

И така нататък, надявам се да схващате принципа. Трябваше да обясня и за тия на 1 и 2 струни, ама щеше да стане твърде дълго ;)

 

Айде стърганье, и ако искате повече инфо - питайте ;) Квото знам, ше кажа. А ше е добре да се обадят и спецовете, де!

Редактирано от Glacierise
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скромността краси човека! :D:P;)

Кви спецове, бе?

 

Добре си го казал, трябва да се свирят акорди, като се групират на по няколко струни, та докато се обхване целия диапазон.

 

На Петручи упражненията са excellent като цяло, но при sweep-a е могъл да наблегне малко повече върху приложението му, а не само върху техническата част, т.е. начина на изпълнение.

 

Аре!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След като свършиш с гореописаните упражнения можеш да се тестваш с песента на Radiohead-Street spirit. Знам че звучи смешно да я слагам сред подобни китаристи но трябжа да кажа че разхождането по целия гриф си го има и ако я свириш 2 пъти по-бързо си е добро упражнение.А пък ако свалиш и в дроп става още по-тежка работата...То зависи и колко си напред с техниката де...Ама както и да е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не може да се разкъсва техниката на sweep от това, което ще свириш с нея. така че според мен, трябва да си наясно какво се свири, или по-скоро КАКВО ИСКАШ ДА СВИРИШ със sweep първо. Нещата които съм постнал целят да изяснят точно това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Crimson - е, не бързай със суиип пикинга. Аз още не съм се захванал сериозно с него. Прави първо упражненийца за обикновен пикинг като:

 

 

 

 

|-9-6--------|6---------|------------|-----------|------------|-----------|----------------

|------9-6---|--9-6-----|9-6--------|6----------|-----------|-----------|-----------------

|-----------8-|------8-6-|----8-6----|-8-6-----|8-6--------|6----------|-----------------

|-------------|-----------|---------8--|-----8-6-|----8-6----|--8-6-----|8-6--------------

|-------------|-----------|-------------|---------|---------8--|------8-6-|----8-6----------

|-------------|-----------|-------------|---------|-------------|----------|---------9-6-----

 

Упражняваш с Алтернит Пикинг, и в двете посоки(веднъж започваш с нагоре, веднъж с надолу, и редуваш нагоре-надолу). Може да се каже че се справяш наистина добре, когато достигнеш скорости около 130-140 БПМ на такт(това горе са тактови черти).

 

Дясната ти ръка трябва точно да цели с перото струните, и да прави минимално движение. Трябва да не усещаш напрежение никъде в ръката. За препоръчване е да не си опираш кутрето на китарата, както и да не движиш цялата си ръка като се качваш нагоре по струните. Трябва да е опряна на едно място.

За препоръчване е без дисторшън.

Не блъскай по грифа с лявата ръка.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо да не бърза със суийповете? Двете техники нямат нищо общо помежду си (освен тва че и двете са вид пикинг) . :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След като свършиш с гореописаните упражнения можеш да се тестваш с песента на Radiohead-Street spirit. Знам че звучи смешно да я слагам сред подобни китаристи но трябжа да кажа че разхождането по целия гриф си го има и ако я свириш 2 пъти по-бързо си е добро упражнение.А пък ако свалиш и в дроп става още по-тежка работата...То зависи и колко си напред с техниката де...Ама както и да е.

 

 

Мдаа, това парче е много простичко и същевременно много красиво, като го свирихме с бившата ми група по клубовете беше страхотно а и за упражнение да се свири също става :) а ако се свали с 2 тона става хипер яко както е казал колегата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно упражнение:

 

http://z28.zupload.com/download.php?file=g...e&filepath=6765

 

На пръв поглед е малко дълго, но всъщност са само 2 арпежа, завъртени насам-натам :) (дано не съм ги оплескал, че нещо ми се спи...)

 

един съвет: не бързай със скоростта :violin:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е за пръв път виждам такова нещо :bravo:

Табулатура в Excel !!!

 

имам предложение към всички, които искат да сложат някакви уроци или табулатури. Предлагам ви ако нямате къде да ги сложите да ми пишете ПМ и веднага ви ги слагам на сайта. Раздела от сайта, касаещ табулатурите е готов! Тъкмо ще го потестваме малко. Докато стане готов дизайна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

имам предложение към всички, които искат да сложат някакви уроци или табулатури. Предлагам ви ако нямате къде да ги сложите да ми пишете ПМ и веднага ви ги слагам на сайта. Раздела от сайта, касаещ табулатурите е готов! Тъкмо ще го потестваме малко. Докато стане готов дизайна.

Проблемът е в какъв вид да ги пращаме към теб. Сори за ексела, но ме мързеше да ги редя на ръка и набързо спретнах горния файл - мързелът е голяма движеща сила! :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.