Jump to content
Българският форум за музиканти

Ефектче Tweak O


Recommended Posts

Направих Ефектче Tweak O по следната схема http://guitar-gear.ru/open_proekt.php?id=5. Вместо потенциометър 100 К ома, сложих 50 К. Ако последователно сложа съпротивление 68 К ома към потенциометър 50 К ще изпълня ли по-точно схемата? Ефектчето тръгна, но ми оряза ниските честоти. С някаква замяна на кондензатори ще може ли това да се оправи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

При този изходен филтър C7 10n и Р7 100K нормално да ти реже ниски, а ако P7 е 50К честотата, от която ти реже филтъра се вдига двойно. Спокойно можеш да минеш и с 50К потенциуметър, но за да имаш същия ефект както на оригиналната схема сложи 20n за C7. Ако и тогава ти реже много ниски сложи един 100n или по-голям. Общо взето може да си го нацелиш на слух - както те кефи.

 

Имай предвид още, че има значение и следващото устройство, в което пускаш ефекта (по-точно входния импеданс на следващото устройство). Иначе RC филтъра C7-Р7 е от първи ред и честотата, от която реже е f=1/(6,28*C7*R7) - при 10n и 100к тази честота е 160 Hz, а при 50K e 320Hz. Ако искаш подробности за филтрите порови в мрежата - в китарните ефекти ги има в изобилие :)

Редактирано от fire_garden
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Вместо потенциометър 100 К ома, сложих 50 К. Ако последователно сложа съпротивление 68 К ома към потенциометър 50 К ще изпълня ли по-точно схемата?

 

Да, но ще имаш регулиране от 0 до около половината сила на звука, или пък от максимална сила до тихо, в зависимост от това от коя страна на потенциометъра сложиш резистора. Най-добре е просто да ползваш 100К.

 

ПС: Отделно, както горе писа fire_garden, потенциометърът участва във high pass филтър. Но пак според мен, щом схемата е разчетена за 100К, може би така е най-добре. В момента не ми се смята, но нека не забравяме, че целият ток се осигурява от един транзистор. Можеш да сложиш и един буфер на изхода, ако наистина ти се занимава, за да избегнеш проблема с нисък входен импеданс на следващото устройство. В най-простия случай този буфер може да е транзистор, вързан по схема общ колектор(повторител на напрежение(voltage follower в нетя)). Добре е съпротивлението в емитера на повторителя да не е твърде малко, както и транзисторът да е с колкото се може по-голямо beta/hFE за постигане на максималко входно съпротивление.

 

Ефектчето тръгна, но ми оряза ниските честоти. С някаква замяна на кондензатори ще може ли това да се оправи?

 

По нищо ли не прилича на семплите, дадени на сайта. Дай семпъл. Сигурен ли си, че четеш стойностите на кондензаторите както трябва?

Примерно ако на един кондензатор пише 223, това какво значи?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При този изходен филтър C7 10n и Р7 100K нормално да ти реже ниски, а ако P7 е 50К честотата, от която ти реже филтъра се вдига двойно. Спокойно можеш да минеш и с 50К потенциуметър, но за да имаш същия ефект както на оригиналната схема сложи 20n за C7. Ако и тогава ти реже много ниски сложи един 100n или по-голям. Общо взето може да си го нацелиш на слух - както те кефи.

 

Имай предвид още, че има значение и следващото устройство, в което пускаш ефекта (по-точно входния импеданс на следващото устройство). Иначе RC филтъра C7-Р7 е от първи ред и честотата, от която реже е f=1/(6,28*C7*R7) - при 10n и 100к тази честота е 160 Hz, а при 50K e 320Hz. Ако искаш подробности за филтрите порови в мрежата - в китарните ефекти ги има в изобилие :)

Пробвах с последователно свързано съпротивление 68 К, ниските се появиха, но отслабна силата на звука сравнено с чиста китара. В кой случай ще имам по силен звук, с 50К потенциометър и 20n (100 n) за C7, или с 100 К потенциометър? Понеже разполагам със слаб усилвател. Семпли нямам, но звучи като в сайта, мисля че за калибъра си е добро.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си взел изхода между резистора и потенциометъра се получава делител на напрежение,който е ексвивалентен на това да завъртиш 100 к потенциометъра до средата(за линеен такъв).Принципно не би трябвало да има голяма ралзика в изходното ниво за двата случая които си споменал.Ако искаш още по-силен изход пробвйа да захраниш схемата с 12В примерно (ако имаш възможност) или да се добави още едно стъпало.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за напътствията. Ефектчето тръгна, ниските се появиха, естествено след като намерих потенциометър 100 К. Мислите ли, че да свиря с Tweak -O и MRX distortion + самоделки са добър вариант за начинаещ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моля за съвет подходящ домашен усилвател за ел. китара Кремона Казанлък - мини комбо с Драйв. Дали някой е правил Little Gem http://www.runoffgroove.com/littlegem.html и заслужава ли си труда? Трябва ми нещо 1-3 W. Има ли подходящи усилватели Хоби кит по магазините за електроника?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ako искаш да звучиш зашеметяващо, нито китарата, нито тези прости схемки са добро решение.

Иначе има тема назад в този раздел, където можеш да видиш(и чуеш, ако още се пазят семплите) реализирани схеми на базата на LM386.

Ако въобще не знаеш какво искаш като звук, по-скоро ще те посъветвам да се запознаеш с основните положения в нета, както и да послушаш семпли на разни апаратури(усилватели, предусилватели, педалчета...)

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен това за да звучиш добре ти трябва хубав кабинет (колона) Личното ми мнение е, че от там трябва да започнеш. Китарните говорители не са Hi-Fi не знам дали знаеш... Другото няма подходящ усливател за кремона... Чесно казано за диапазона от 1-3 вата бих тти препоръчал нещо лампово но предполагам, а и по-това което виждам, че правиш рабирам, че едва ли си готов за това. Хоби кит усилвателите са т***к повечето от тях (ако не всичките) са реализирани с TDA нещо си... Не съм чул добре звучаща ис от тях макар, че в някои бюджетни ампове ги използат. Достатъчно колеги във форума са писали и поствали проекти разтърси се назад. Евтим много правилно ти е казал, първо реши какво искаш като звук, а после търси начин да го постигнеш :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.