Jump to content
Българският форум за музиканти

Мистериите (или истериите) около лампите за лампова китарна и студийна техника.


Recommended Posts

Колеги реших да посъбера вашите мнения относно лампите с които всеки от нас, (който ползва лампова техника ) се налага да се сдобива за да поддържа техниката си - било то китарен или басов усилвател, лампови предусилватели и различни процесори, компресори и.т.н. Има ли разлика според вас между марковите лампи които се предлагат на пазара от 5 до 100$ примерно на марки като Ruby tubes, JJ, Groove Tubes, Electro Harmonix, Sovtek и.т.н. и лампите които си намираме в магазини и складове за електроника или от стари уреди, правени преди години в бившият СССР, Чехия, Германия и.т.н. за по 1, 5 или 10лв примерно.

 

Факт е че марки като Mesa Boogie, Fender, Groove tubes, и.т.н. са изкупили производството изключително за себе си на старите заводи в Русия (примерно) и просто ги тестват, комплектоват и изхвърлят голямата част от тях като брак, а на останалата слагат най различни щампи - всъщност лампите са едни и същи. Може ли според вас да се постигне различен тон от различните марки лампи? Както и какво определя цената на една лампа - марката или качеството?

 

Като начало от практическият ми ( защото теоретически почти нямам) опит мога да кажа за себе си, че съм ползвал, Меsa Boogie, Sovtek, Ruby tubes, Electro Harmonix, Tesla, и лампи на които не пише нищо, както и такива на които пише сделано в СССР( ще ги наричам условно немаркови), разликата в тона я има, но не в полза на някоя марка, а просто в "цвета" на тона - едни имат повече топли (меки ) среди, други повече презънс във високите, някои марки се кълнат в безкрайният състейн на ламбетата си, но такъв според мен няма, това зависи от съвкупност от неща и по скоро е маркетингова стратегия. Немарковите ламбета, които могат да се намерят за по 2-3 лева в магазини по електроника не са никак лоши и ако не дрънчат или микрофонират си звучат перфектно ( ако са точният за вас модел или подходящ заместител). Според мен купувайки скъпи маркови лампи, човек си осигурява тествани в това отношение за дефекти ламбета, но вземайки ги и слагайки ги в усилвател изведнъж започва да чува космически звуци и да ги превъзнася, а всъщност според мен получава просто оптималният за работата на ампа си режим - в което е всъщност смисъла на цялата работа било то за 200 или за 20лв. Давам един съвсем случайно подбран линк с произволни подбрани лампи от един от най известните сайтове за купуване на лампи в интернет:

 

Лампи за 10 и лампи за 300-500$ бройката или чифта.

 

Мненията на всички от вас за мен са важни - на специалистите в тази област най вече, но и на хората с богат практически опит - за радост във форума и от двата типа има много ценни колеги от които човек винаги може да научи много. Молбата ми е да не превръщаме само темата в спорове и караници, а просто да дадем мнение от което ще има полза за всички, благодаря на всеки предварително за проявеното разбиране!

Редактирано от Telerig
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Темата е много добра, поздравления

 

Аз не разбирам нищо от техническата страна на въпроса и пиша от чисто музикантско-консуматорска гледна точка

 

Извън задължителните неща , като например лампите да не правят микрофонии и да не издават странни вибриращи звуци при свирене, останалите им качества са наисти приложими според случая. Тоест лампите наистина си имат характерен тон и гейн, на някои подобен, а при някои наистина доста различен. И според това което търсим като звук от дадена уредба и в даден случай можем да експериментираме с различни марки и различно качествени лампи.

 

Съдейки от практическия опит (нямам никакъв теоретичен такъв) , в ампове с изразени високи ( Фендер примерно), особено що се отнася до чистия канал, руските лампи, маркирани със Совтек без специални селекции и тн. или пък фабричните евтини такива ( най често са евтини) водят до доста стерилен и изцъклен звук , който лично аз мразя. В началото, когато си купих първия ми Енгл, не бях много щаслив от чистия му канал, лампите имат щампа ENGL Selected, мисля че са руски и са едни от най неприятните,които съм чувал :) , подмених лампите му с Tube Amp Doctor (TAD) и останах много, много доволен от саунда, и до ден днешен използвам само такива в контекста, макар че съм го пробвал и JJ i s GT и разни други измежду които някои по стари екзотични такива. Та препоръчвам на всички , с подобни ампове да пробвап при възможност с TAD, при това не са скъпи и изпадат и в Ebay.

 

Иначе при Меса, най добри резултати ми дават JJ, крайните лампи са по светли като саунд и това ме кефи в контеkста на Меса, които са общо взето от към меката страна на саунда ( чист канал) при ламповите ампове. Имам 2 Меси , и двете са с JJ. Също така избягвам хай-гейн предусилвателните лампи, защото не ми харесва как замазват лиид каналите на амповете, но това си е лично мое предпочитание, въпрос на вкус.

 

На Fender Super Champa си смених лампите с GT, най вече защото едната от фабричните Fender 6V6 (руска) дрънчеше на ЛА и си замина за кофата без време :hysterical: . Ссмених само крайните лампи. Преампната лампа в този амп не е особено важна и без друго

 

Що се отнася до Руските лампи от едно време ( с руски маркировки ), лично аз бих препоръчал на хора , които не са наистина в час да не се бъзикат с тях. Един път бях сложил в Меса приампа ми такива ( имам справочник и проверих няколко пъти, коя руска маркировка отговаря на 12AX7 или ECC83 и Месата почти успя да се развали от прегряване, защото се оказа, че лампите имат много по висока консумация от нормалното. Преампа започна да мирише за щастие и го спрях преди да стане нещо. А и звука им не е с нищо забележителен. Така, че не съм убеден, че спестяване си струва в случая.

Но разбира се и това е въпрос на вкус и лични предпочитания

 

Почти нямам опит със скъпи и екзотични лампи, нямам откъде да си ги набявам, а и ми идват малко скъпички. Надявам се ако някой има опит с такива , да сподели

 

Поздравление още веднъж за темата, надявам се да стане интересна и полезна

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

kolio_k ,относно замяната на ЕСС 83 и 12АХ7 -няма как да стане директно.Цитираните лампи са с отопление 12,6V,а руските 6Н2П или 6Н3П,които най-вероятно си ползвал се отопляват с 6,3V.Именно заради това-по-ниското съпротивление на отоплението-токът за подгрев се е е покачил неколкократно и трафът е взел да грее.Замяната става,но трябва намеса на човек,който знае какво да направи.Друг е въпросът,че тези лампи е трябвало да изгорят преди да напече трафът,но понеже са руски :) Дуракоустойчивост му викаме из нашите среди....Всеобщо прието мнение е ,че 12АХ7 и ЕСС83 са китарджийски лампи,а руските имали по-мек звук и били за слушане на музика.Аз съм се замислял как тогава руска лампа с мекия си звук ще възпроиведе едно китарно изпълнение,сътворено с китарджийска ламБа с много хай-гейн,ама никой не ми е отговорил досега.За мен всичко е въпрос на вкус и личен избор.Истината е тази,че сега лампи се печатат в Русия и Китай.Всички изброени висши марки вероятно са премаркирани руски-от старите или пък сега произведени по поръчка и спесификации на фирмите.За китайските отзивите са отвратителни.

Редактирано от ditronix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи понеже музикантите сме си компетентни повече в музиката :greenangel: бих искал да попитам по ламерски тези колеги които разбират от електроника все пак кое прави една ламба да струва 400$ ако не е музейна рядкост от войната примерно, а произведена в наши дни - все пак би трябвало да е нещо в технологията...си мисля. Значи в този линк на тази лампа пише Siemensобявена е като Mullard, а на кутията и пише третирана с Black Sabel система...прави впечатление, че по тая система има и други третирани лампи с различни маркировки и са много пъти по скъпи от другите...

 

клик

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само искам да допълня, че без да съм изцяло сигурен сигурен, ТАД лампите са китайски и аз специално ги предпочитам като саунд и издръжливост пред всички руски, които съм пробвал.

 

Колкото случая с руските лампи и загряването, сигурно е точно така, но някой ми беше казал навремето, че няма проблем и аз затова ги бях сложил. Като не разбирам, така е

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз отскоро свиря с лампова въшка, така че няма какво да споделя.. Но искам да попитам, имам ей тука една руска лампа с означение 6П14П, която трябва да се явява на EL84 и искам да я разменя с електрохармоникса, която е в момента, да видя каква е разликата. Та всичко наред ли ще е? Да не стане някой фал нещо.. :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз отскоро свиря с лампова въшка, така че няма какво да споделя.. Но искам да попитам, имам ей тука една руска лампа с означение 6П14П, която трябва да се явява на EL84 и искам да я разменя с електрохармоникса, която е в момента, да видя каква е разликата. Та всичко наред ли ще е? Да не стане някой фал нещо.. :godbless:

Ми по-принцип,би трябвало да тръгне без проблем с 6П14П,навсякаде кадето съм чувал да се замества ЕЛ84 се замества с 6П14П,така че би трябвало да няма проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз отскоро свиря с лампова въшка, така че няма какво да споделя.. Но искам да попитам, имам ей тука една руска лампа с означение 6П14П, която трябва да се явява на EL84 и искам да я разменя с електрохармоникса, която е в момента, да видя каква е разликата. Та всичко наред ли ще е? Да не стане някой фал нещо.. :godbless:

Ми по-принцип,би трябвало да тръгне без проблем с 6П14П,навсякаде кадето съм чувал да се замества ЕЛ84 се замества с 6П14П,така че би трябвало да няма проблем.

 

 

Да ще тръгне за тръгването заместител е на ЕЛ84 но е добре всичките ти крайни ламби не само да са еднакви, но и да са мачнати...тоест да са тествани като характеристики и работа по часове да не е едната нова а другата на 2 години примерно - но аз не съм спец. все пак нека ме поправи някой ако греша. 6П15П също стават съм чувал, но са по слаби като ватове и са краен вариант -ако си намериш всички да са такива, но не се препоръчват все пак...поне това знам без да съм спец пак казвам... тса затова си намери някой който разбира да ти провери лампите и да ти сложи такива каквито трябва най добре...другото е ако си на зор и няма кой само за момента...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Това ясно за мачнатите двойки, тройки, и колкото лампи иска животното :wub: Просто въшката е 5 вата и е с една крайна и една предусилвателна :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

6П14П заменя директно EL84.Нищо няма да се наруши,всеобщо мнение е обаче,че руската свирела "кресливо".6П15П също може да се опита.Не съм съвсем сигурен,трябва да сравня характеристиките,за да преценя дали може да ползва за заместител.Като разположение на краката обаче е същата.Колкото до големите пари за някои лампи-тези големи пари ги прави големият имидж и разбира се,по-качествената изработка.защото е всеизвестно че при производството на лампи дори от една и съща партида толерансите могат да са главозамайващи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^факт за това с партидите.

Аз просто се надявам, че тези на които ще попадна ще бъдат добри :godbless: Сега включително пробвам (JJ) KT77, но мисля, че ще се върна към EL34. Просто, за моят вкус най-добрата ламба си остава.

Tube Amp Doctor са най-различни, има пребрандирани китайски, руски - 'секви (доколкото ми е писал пича там :wub: ).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично за мен разликата в звука не оправдава разликата в цените,особено що се отнася до най-скъпите.

Между различните типове лампи си има разлика....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.