Jump to content
Българският форум за музиканти

За начинаещи джазмени


Recommended Posts

Готиното на тези графики е, че имат и точните пръстовки - кой пръст къде отива и какво аджеба прави там. Аз съм хващал акорди по безумен начин, и като съм виждал други как го правят много по-лесно, ми е идвало да потъна в земята от срам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На самите пръстовки е написано "от C до F", близко до акъла е, че ако си настройш китарата в Ми бемол или Ре, "C" няма да ти е вече на 3 позиция, примерно. А за хора, които ползват различни строеве от стандартния - там всичко така или иначе е с друга пръстовка, така че, надали някой би за заблудил така лесно, все пак, щом си ползва дадения строй би трябвало да знае кое - къде му е :) .

Интересно, как все ще се намери някой, който да не е доволен...

Явно не си струваше да потрошавам 45 минути да ги сканирам, да ги правя на PDF, да ги ъплоудвам, после да правя темата, и накрая, все пак да има недоволни. Ако искат модовете, да изтрият темата, нека всеки сам се оправя и учи, откъдето намери за добре. Не ми се занимава вече. Взимам си бележка за в бъдеще.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ехеее ти сега ще се разсърдиш и ще отидеш да си плачеш в ъгъла :) (недай си боже)

 

 

Имал си желание, направил си го.

 

 

Дай сега всички да ти се кланяме в знак на благодарност :)

 

На който му вършат работа, да си ги ползва със здраве.

Аз по никакъв начин не изразявм недоволство, а изказвам мнение, като отбелязах че не се възприемам като някакъв капацитет, а дори напротив(т.е. всеки може да прецени за себе си доколко насериозно да ме приема)

 

 

Относно това кое е близко до акъла, понякога чувам в раздел кавъри някой да свири един или полвин тон по високо или по ниско от бекинг трака , който си е намерил. То е ясно че е кълвал от някоя табулатура и хич не му е било близко до акъла.

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво за ъплоуда, файла несъмнено ще бъде полезен на хората, които за обща култура биха искали да поназнайват по няколко по "модерни" акорда.

За хората, които имат по сериозни намерения в областта, бих препоръчал, след наизустяване на стандартните няколко пръстовки, да се занимаят по скоро с принципи за строенето на акорди , по специално на китара (ако са китаристи де). За това специално, общо валидните неща като от типа, че акорд се строи на терци или пък че в акорд A 7 9 имаме тоновете A, C#,E,G,B, няма да помогне особено много, поне що се отнася до строежа и гласоводенето на акордите. Важно е да се разбере , от къде идват типичните китарни пръстовки ( понятия като drop 2, drop 3 ), кои тонове да свирим и кои да пропускаме, принципи на алтероване, слаш акорди, типични гласоводения в прогресии и тн.. Разбира се това иска системни занимания в бластта и далеч не е нужно на всеки, за мераклиите за разширяване на кръгозора, с цел обща култура, файла е супер полезен :)

 

п.п. Пиша всичко това, най вече заради заглавието на темата. Хубаво е начинаещи, но с интереси в областта на джаза, да започват да учат колкото е възможно по системно. Тази музика, за разлика от да речем рок или блус, изисква наистина стабилана теоретична подготовка ( в много отношения ,доста по сериозна от примерно класическата такава ) и от тази гледна точка, всеки с аспирации в областта, е хубаво да започне от рано :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ultramega, един съвет от мен: Прекалено си уверен в правотата на собственото си мнение и преценка за нещата. Ти свирил ли си някога в група, че да знаеш защо даден кавър се свири не в оригиналната тоналност,а в друга?

Сигурно има доста случаи като тези,които ти си посочил, но групите имат певци и някои кавъри просто не могат да се изпеят от тях в оригиналната тоналност и тогава обикновено даденото парче се прави в тоналност съобразена с регистъра на певеца.

Това исках само да отбележа.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Не разбрах какъв е съвета който ми даваш(може би защото всъщност няма такъв).

Нито пък какво общо има това, което отбелязваш с темата. :band2:

 

 

Казах си мнението и то продължава да е такова.

Аз за себе си съм установил- когато опитах да науча акорди с подобни графики резултата не беше задоволяващ.

Реших да прочета тук там и да разбера какво всъщност е логиката в имената и индексите на акордите и всичко тръгна много по добре за мен. И макар заниманията с музика да са ми хоби, предпочитам да съм наясно с тези неща. Все пак всеки си преценява. Аз като си споделям виждането, не съм тръгнал да го налагам на никой.

 

Ае ся , то човек да не посмее да изкаже мнение и веднага става самоуверен многознайко.

 

В никакъв случй нямам мерак да се озова в подписа на Кольо_к с някой бисер , но не е невъзможно:godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.