Jump to content
Българският форум за музиканти

Общи приказки


Recommended Posts

На доста адаптери определена струна(обикновено 3-та)звучи доста по-силно, и това прави проблеми при чисто свиренйе. Как според вас е най-добре да се разполагат магнитите(винтчетата). А, сетих се и друго - дали трябва като сложим прагчета на китарката да ги запилим с голяма равна фина пила отгоре за да ги изравним или не. Още нещо :) - как се разлепя фингърборд?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На доста адаптери определена струна(обикновено 3-та)звучи доста по-силно, и това прави проблеми при чисто свиренйе. Как според вас е най-добре да се разполагат магнитите(винтчетата). А, сетих се и друго - дали трябва като сложим прагчета на китарката да ги запилим с голяма равна фина пила отгоре за да ги изравним или не. Още нещо :godbless: - как се разлепя фингърборд?

1. Е така, че да ти звучи равномерно например, само дето на мен не ми звучи така например

2. НИКОГА АМА НИКОГА НЕ ПИЛИ ПРАГЧЕТАТА С ГОЛЯМА РАВНА ПИЛА ОЩЕ ПОВЕЧЕ, ЗА ДА ГИ ЗАРАВНЯВАШ. Не случайно си имат "коронка". За повече информация - google on "fret crown", че нямам време да го изпиша сега. Ако до утре няма някой обяснил ще го изпиша:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На доста адаптери определена струна(обикновено 3-та)звучи доста по-силно, и това прави проблеми при чисто свиренйе. Как според вас е най-добре да се разполагат магнитите(винтчетата). А, сетих се и друго - дали трябва като сложим прагчета на китарката да ги запилим с голяма равна фина пила отгоре за да ги изравним или не. Още нещо :) - как се разлепя фингърборд?

осите на магнитите се настройват индивидуално- и аз търсих из интернет някакви "насоки", ама навсякъде това казват- слушаш, въртиш, слушаш, въртиш............ и евентуално след накой друг час ще ти хареса звука :)

 

За разлепянето на грифа... потърси в интернет- като прочетеш за какво става въпрос ще си го избиеш от главата :) При мен поне така стана

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това дето ти звучат по-силно някои струни е от самите струни, не е от адаптерите. Настройването наистина става с въртене и слушане.

 

За прагчетата има специални пили. Има и различни видове прагчета - по-тънки, по-масивни, по-високи... Твоите какви са и до какво дережде искаш да ги докараш?

Зависи и какъв ти е радиуса на фингърборда.

Ако е с еднакъв радиус по продължение на целия фингърборд, прагчетата първо се зашкурват със специално блокче, за да се изравнят. После почва crowning-а и накрая се полират.

 

Отлепянето на фингърборд от грифа в домашни условия го правят с парна ютия. Ето тук е обяснен процесът:

http://projectguitar.com/tut/removal.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, сетих се и друго - дали трябва като сложим прагчета на китарката да ги запилим с голяма равна фина пила отгоре за да ги изравним или не.

Общо взето винаги се налага. Дори самият фингърборд да е перфектно нивелиран и праговете да са сменени много старателно. Но с пила... само ако е много фина и наистина равна. Аз лично използвам дебело стъкло (много равно)- продават се като 'рафтове' за етажерки :rolleyes: с шкурка (300 някъде) залепена с каноколит за него. След като се уверя, че праговете са изравнени - crown-ване (връщане на облата форма на прагчето) с малка триъгълна пила, на която ъглите са затъпени и заоблени, за да не наранят дървото( въпреки това се облепва самия фборд с хартиена лепенка). Принципно има специални пили за тази цел с вдлъбната обла форма. След crowning- шкурка 500, после 1500.

Ако фбордът обаче е много крив и няма възможност да се нивелира добре (поради това, че е тънък или други причини) номерът със стъклото не работи. Тогава може да се използва нещо по-късо за 'основа' на шкурката- алуминиево блокче или профил някакъв с равна повърхност.

Но ако ситуацията позволява- фборда трбва да се нивелира много добре, за да се намали нуждата от пилене на самите прагове.

Общо взето, методът се припокрива с показаното тук, и продължението тук :happy:

 

Още нещо полезно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На една стара кремонка и бях сменял прагчетата, и накрая ги запилих отгоре с една голяма пила без дръжка. С първите струни малко чегърташе, ама с вторите вече беше добре. Иначе стана много вярна и изглежда ефектно(сменянето). Тези прагчета, дето ги дават на лента, обаче май са доста меки. Тези дънлоп твърди ли са?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм използвал 2 вида дънлоп, и двата бяха нормално твърди

на сайта на дънлоп има подробна таблица с всички размери и твърдостта. Повечето популярни модели са 18% N/S HARD, които както казах са нормално твърди.

След пилата обаче трябва още работа- освен стъргането при bending, ако праговете не се крауннат (и полират след това), ще има проблем с интонацията при горните прагове и малко повече дръчнане на струните по праговете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.