Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Публикувано

На доста адаптери определена струна(обикновено 3-та)звучи доста по-силно, и това прави проблеми при чисто свиренйе. Как според вас е най-добре да се разполагат магнитите(винтчетата). А, сетих се и друго - дали трябва като сложим прагчета на китарката да ги запилим с голяма равна фина пила отгоре за да ги изравним или не. Още нещо :) - как се разлепя фингърборд?

Отговорено
На доста адаптери определена струна(обикновено 3-та)звучи доста по-силно, и това прави проблеми при чисто свиренйе. Как според вас е най-добре да се разполагат магнитите(винтчетата). А, сетих се и друго - дали трябва като сложим прагчета на китарката да ги запилим с голяма равна фина пила отгоре за да ги изравним или не. Още нещо :godbless: - как се разлепя фингърборд?

1. Е така, че да ти звучи равномерно например, само дето на мен не ми звучи така например

2. НИКОГА АМА НИКОГА НЕ ПИЛИ ПРАГЧЕТАТА С ГОЛЯМА РАВНА ПИЛА ОЩЕ ПОВЕЧЕ, ЗА ДА ГИ ЗАРАВНЯВАШ. Не случайно си имат "коронка". За повече информация - google on "fret crown", че нямам време да го изпиша сега. Ако до утре няма някой обяснил ще го изпиша:)

Отговорено
На доста адаптери определена струна(обикновено 3-та)звучи доста по-силно, и това прави проблеми при чисто свиренйе. Как според вас е най-добре да се разполагат магнитите(винтчетата). А, сетих се и друго - дали трябва като сложим прагчета на китарката да ги запилим с голяма равна фина пила отгоре за да ги изравним или не. Още нещо :) - как се разлепя фингърборд?

осите на магнитите се настройват индивидуално- и аз търсих из интернет някакви "насоки", ама навсякъде това казват- слушаш, въртиш, слушаш, въртиш............ и евентуално след накой друг час ще ти хареса звука :)

 

За разлепянето на грифа... потърси в интернет- като прочетеш за какво става въпрос ще си го избиеш от главата :) При мен поне така стана

Отговорено

Това дето ти звучат по-силно някои струни е от самите струни, не е от адаптерите. Настройването наистина става с въртене и слушане.

 

За прагчетата има специални пили. Има и различни видове прагчета - по-тънки, по-масивни, по-високи... Твоите какви са и до какво дережде искаш да ги докараш?

Зависи и какъв ти е радиуса на фингърборда.

Ако е с еднакъв радиус по продължение на целия фингърборд, прагчетата първо се зашкурват със специално блокче, за да се изравнят. После почва crowning-а и накрая се полират.

 

Отлепянето на фингърборд от грифа в домашни условия го правят с парна ютия. Ето тук е обяснен процесът:

http://projectguitar.com/tut/removal.htm

Отговорено
А, сетих се и друго - дали трябва като сложим прагчета на китарката да ги запилим с голяма равна фина пила отгоре за да ги изравним или не.

Общо взето винаги се налага. Дори самият фингърборд да е перфектно нивелиран и праговете да са сменени много старателно. Но с пила... само ако е много фина и наистина равна. Аз лично използвам дебело стъкло (много равно)- продават се като 'рафтове' за етажерки :rolleyes: с шкурка (300 някъде) залепена с каноколит за него. След като се уверя, че праговете са изравнени - crown-ване (връщане на облата форма на прагчето) с малка триъгълна пила, на която ъглите са затъпени и заоблени, за да не наранят дървото( въпреки това се облепва самия фборд с хартиена лепенка). Принципно има специални пили за тази цел с вдлъбната обла форма. След crowning- шкурка 500, после 1500.

Ако фбордът обаче е много крив и няма възможност да се нивелира добре (поради това, че е тънък или други причини) номерът със стъклото не работи. Тогава може да се използва нещо по-късо за 'основа' на шкурката- алуминиево блокче или профил някакъв с равна повърхност.

Но ако ситуацията позволява- фборда трбва да се нивелира много добре, за да се намали нуждата от пилене на самите прагове.

Общо взето, методът се припокрива с показаното тук, и продължението тук :happy:

 

Още нещо полезно

Отговорено

На една стара кремонка и бях сменял прагчетата, и накрая ги запилих отгоре с една голяма пила без дръжка. С първите струни малко чегърташе, ама с вторите вече беше добре. Иначе стана много вярна и изглежда ефектно(сменянето). Тези прагчета, дето ги дават на лента, обаче май са доста меки. Тези дънлоп твърди ли са?

Отговорено

Аз съм използвал 2 вида дънлоп, и двата бяха нормално твърди

на сайта на дънлоп има подробна таблица с всички размери и твърдостта. Повечето популярни модели са 18% N/S HARD, които както казах са нормално твърди.

След пилата обаче трябва още работа- освен стъргането при bending, ако праговете не се крауннат (и полират след това), ще има проблем с интонацията при горните прагове и малко повече дръчнане на струните по праговете.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.