Jump to content
Българският форум за музиканти

Изгорял Boss Ds-1


Recommended Posts

Здравейте! Значи работата е следната: един мой познат си купи тоя дисторшън (Boss DS-1) и се опита да го закачи към китайски адаптер. Дотук добре. Само че, човека не беше погледнал куплунга на адаптера, който е бил с разменени + и -, и така си го изгори. Аз го отворих, разгледах за изгорели компоненти и най-очевидно беше че един електролитен кондензатор беше заминал (слава Богу не беше протекъл), и диода, УЖ спиращ тока при неправилно връзване, беше разкъсан на две. Смених ги. Ефект - никакъв. Смених още 4 транзистора, в които се съмнявах, пак - нищо. Тоя ефект има една интегрална схема и няколко транзистора (в които се съмнявам), другото са резистори, диоди, кондензатори.... Когато питах в електричарския магазин ест. нямаше такава ИС.

Засега ефекта изкарва само "clean" звук от китарата, но щом се натисне педалът лампата светва, но не се чува абсолютно нищо от колоните.

 

Моля ако някой има представа от схемата или е имал опит в подобна ситуация, да ме посъветва кой елемент би изгорял в случая.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Клипинг диодите да не са си заминали при обратния поляритет заедно със защитния? А колкото до интегралката - разбирам, че босс имат кофти качеството да ползват непласирани в бг части. Това може би донякъде обяснява защо не си намерил интегралката в магазина :) Каква е все пак?

 

Поздрави,

Влад

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смени всички полупроводници и електролитни филтриращи кондензатори и ще тръгне.

Иначе колкто и да питаш, за електроника става дума, не играем на сляпа баба... отговорът от разстояние е невъзможен.

 

Намери интегралката и смени всички части, в което се съмняваш. Ако не знаеш в какво да се съмняваш, извади частоте и ги тествай. Препоръчвам да смениш всички полупроводници и електролитни кондензатори. Щом предпазния диод е изгорял, значи на много места в схемата се е появило обратно напрежение, което е повредило много активни компоненти.

 

Ако не ти се занимава - дайте го ня някой да го оправи.

Измерии напрежението на китайския адаптер, да не се окаже много високо...

За следващия път може да се сложи един подбран според консумацията резистор на пътя на захранването, че да ограничава обратния ток в такива ситуации.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.... Смених ги. Ефект - никакъв. Смених още 4 транзистора, в които се съмнявах, пак - нищо. Тоя ефект има една интегрална схема и няколко транзистора (в които се съмнявам), другото са резистори, диоди, кондензатори.... ...

Твърде погрешна е тактиката която е възприета. След толкова ровене по ефекта, най-много от него вече да не стане нищо.

Защо не потърсите компетентен човек, който да свърши работата чисто и правилно? От написаното до тук се вижда, че диагностиката явно не е силна страна. Предполагам, че и практическото боравене с такъв тип електроника не е от най-високо ниво. Като краен резултат ще се получи разорана печатна платка, елементи с различни толеранси и качества, и звук, който надали ще е същия, като на оригинала.

Но какво пък, винаги може да се купи още един ефект. Само дето идеята да се мине тънко, ще се превърне в минаване бая дебело. Въпрос на избор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен трябва да провериш за изправност всички елементи, които имат пряка връзка към маса, особено полупроводниковите. Почти съм сигурен, че има още някой електролитен кондензатор, който да е прекъснал. Ако интегралата няма нужда от други елементи, които да и определят режима и е вързана директно към захранването най - вероятно е заминала и тя (не че и в другия случай е невъзможно). Аз бих тръгнал по пътя на захранването, от къде е минал ток и какви поразии би могъл да направи. Желая ти успех, също и ще потърся някаква допълнителна информация, та дано да успея да ти помогна повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом имаш чист канал значи, че първия и последния транзистор са ти здрави, коет значи, че не е било нужно да ги пипаш ако си ги пипал тях.

Операционния най-вероятно е изправен с 8 крачета в една линия. Спокойно можеш да го замениш с какъвто имаш под ръка, като спазиш пиновете. Toй може би да е дал фира. Най-лесно се вижда с осцилоскоп и генератор - Можеш да ползваш софтуер и подходящи сонди за тази цел.

 

Още по-лесно е да го оправи някой дето това му е работата както каза Parni_Valjak :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Мерси за отговорите. Значи интегралната схема е NJM3404AL, точно както я описва Nikifena: изправена с 8 крачета. С електроника се занимавам като любител и не твърдя че имам големи познания. Относно звука, не ме интересува че ще се различава кой знае колко от оригиналния. (не се занимаваме професионално с музика, въпроса е да тръгне :) ) Ами ще се пробвам да заменя съмнителните елементи, ако пак нищо не стане, ще търся някой, който по-разбира :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да те питам, така любителски като си правиш диагностичните замервания - нали знаеш, че любителски или не замерване с мултицет на запоен на схема елемент е глупаво? При осцилоскопа не знам как седят нещата, но подозирам, че ситуацията е болезнено сходна...

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да те питам, така любителски като си правиш диагностичните замервания - нали знаеш, че любителски или не замерване с мултицет на запоен на схема елемент е глупаво? При осцилоскопа не знам как седят нещата, но подозирам, че ситуацията е болезнено сходна...

 

Поздрави,

Влад

 

 

Знам. Първо разпоявам, замервам, и връщам обратно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък ги мислех за вечни тия ефекти. Да пре..ш ДС -1 има 2 варианта.

Или да си супер карък или да го навреш в трифазен (да не прозвучи грубо ама ...)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смених интегралката с друга: LM358N. Тръгна! :D Крачетата са разположени 2*4, но за щастие първите 4 съвпадат с тези на оригиналната, а до останалите прекарвах жички...

 

Искрено съм благодарен на хората, които се отзоваха :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.