Jump to content
Българският форум за музиканти

Предусилвателче


Recommended Posts

:wall:

Както писах в темата за правени адаптери, мисля да правя активни. Не мога да намеря схеми на предусилватели в нета, и се питам дали ще свършат работа

обикновени JFET буустъри, дали да е с операционни усилватели, и колко голямо усилване трябва да има. Дали да е след превключвателя за адаптери, или да си има по един за всяка бобинка. :wall: Мисля да го захранжам през кабела, де, не с батерия. Дайте акъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 32
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Хм :think: Не бъркаш ли малко понятията, едно е активна електроника, съвсем друго е активни адаптери. Я някой да уточни, ама не мисля че като поставиш след пасивни адаптери активна електроника, те стават активни адаптери :curse:

Редактирано от fracture
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да си дам и аз некомпетентното мнение :headbang:

 

В EMG слагат JFET усилватели, ама мисля, че за целия адаптер има един усилвател. В нета някъде даже гледах схема как да си преработиш обикновен адаптер в активен с такъв усилвател, ама не помня адреса :headbang: Ако го мерна някъде отново, ще го постна.

 

А има и разни модове, които можеш да си сложиш в китарата, които може да включват операционни усилватели, но като цяло в самите адаптери не мисля, че е нужен такъв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали да е след превключвателя за адаптери, или да си има по един за всяка бобинка.

В никакъв случай не слагай два предусилвателя на един хъмбъкър, за всяка бобина, просто е почти невъзможно да ги докараш с еднакви коефициенти на усилване. Пък и то като се замисля няма смисъл от два ;) А иначе не е лошо за всеки адаптер с отделен, за да можеш да им правиш корекцийки :bravo:

 

Едно не мога да си обясня от електрическа гледна точка. Много хора казват, че ще им се изгуби тона, ако сложиш предусилвател. Но сигнала така или иначе предстои да бъде усилен, минавайки през DI Box примерно. Дали ще е 5 метра по-рано или по-късно, мисля че значение има само за това колко шумове ще влязат през това време в сигнала. Самоче предусилвателя трябва да е доста качествен. Ако може клас А :D за найстина добър сигнал, но пък ще трябва външно захранване и охлаждане на транзисторите :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако питаш мен използвай обикновенни Jfet бустер примерно с J201 екстра е за ползване за бустер на адаптери. има високо входно и ниско изходно съпротивление.

ЕМГ имат операционни в тях. Най-вероятно те са с Jfet транзистори, но определено според мен е по-добро решението само с 1 транзистор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали да е след превключвателя за адаптери, или да си има по един за всяка бобинка.

В никакъв случай не слагай два предусилвателя на един хъмбъкър, за всяка бобина, просто е почти невъзможно да ги докараш с еднакви коефициенти на усилване. Пък и то като се замисля няма смисъл от два :) А иначе не е лошо за всеки адаптер с отделен, за да можеш да им правиш корекцийки :)

 

Едно не мога да си обясня от електрическа гледна точка. Много хора казват, че ще им се изгуби тона, ако сложиш предусилвател. Но сигнала така или иначе предстои да бъде усилен, минавайки през DI Box примерно. Дали ще е 5 метра по-рано или по-късно, мисля че значение има само за това колко шумове ще влязат през това време в сигнала. Самоче предусилвателя трябва да е доста качествен. Ако може клас А :) за найстина добър сигнал, но пък ще трябва външно захранване и охлаждане на транзисторите :)

Не мисля, че се загубва тона, а по-скоро динамиката на звука, защото сигнала от активната електроника така или иначе е в пъти по-силен от този на пасивната и на входа на усилвателя се появява натурална компресия- свириш слабо- чува се силно; свириш силно- пак се чува силно...

 

Ако навлезем съсвем научно, при тая натурална компресия, в зависимост от силата й, се губят някои определени места от спектъра, а при наличие и на баси се появяват изкривявания, но тва е "чуваемо" на екрана на осцилоскопа :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те за това на някои усилватели слагат 2 входа: за ниско и за високо ниво.

Така, че няма как да се получи изкривяване.

Хубавото на активната електроника е, че по кабела от китарата до кубето ти минава нискоомен сигнал, при което не се яде от високите честоти, защото филтъра който се образува с паразитният капацитет на кабела става почти незабележим, отколкото ако имаш изход 500 килооома от пасивни адаптери. А и като имаш и ниво на китарата, това е напълно досатъчно да си регулираш звука, хем така ще можеш да си регулираш кривоча на кубето директно от китарата само с потенциометъра за усилване :)

 

Аз сега свиря на баса ми с едни активни МЕК адаптери, и мога да кажа, че наистина не е хич зле :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не изразявам мнение :) Просто предполагам, защо някои са недоволни от активната електроника. Иначе и аз съм свирил на бас с активни адаптери и си е доста яко... може би феновете на чистия звук при китарата се чувстват ощетени... знам ли

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е тя компресията така или иначе ще се появи, независимо дали още в китарата от активния адаптер или в последствие в някакъв друг вид усилвател. Друго си е да фанеш кухарката :) просто няма кво да те спре :)

 

Вече наистина започвам да се замислям и аз да си спретна едно предусилвателче :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бъркаш ли малко понятията, едно е активна електроника, съвсем друго е активни адаптери. Я някой да уточни, ама не мисля че като поставиш след пасивни адаптери активна електроника, те стават активни адаптери 

 

Видях, че никои не е отговорил на коуегата - басист. Активните адаптери са точно това - адаптер с вграден предусилвател.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря Разбойник, аз пък се си мислех че има и още нещо, но понеже така или иначе си има захранване, монтират и някаква електроника.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря Разбойник, аз пък се си мислех че има и още нещо, но понеже така или иначе си има захранване, монтират и някаква електроника.

Има- батерия, дето захранва усилвателя :)

 

Вън от кръга на шегата, активната електроника е сичко, което черпи ток за да работи- включително и активните адаптери. Примери за активна електроника: активни еквалайзери, филтри и други "аксесоари", вградени в китарата, може и безжични устройства да се включат, ако са вградени. Виждал съм и вграден процесор в китара, тъй, че и той минава за активна електроника.

 

За разликата- пасивната електроника са потенциометри, пасивни филтри, Volume педали, щракалки и други, дето не ползват ток...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези J201 откъде да си ги намеря и колко струват. По принцип използвам BF245A, но напоследък трудно намирам JFET транзистори.

/off някой знае ли как се управлява постъпков електродвигател?

С такъв от стар CDROM може да се добави на машинката за навиване на адаптери подвижна платформичка, която равномерно да навива жицата.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря Разбойник, аз пък се си мислех че има и още нещо, но понеже така или иначе си има захранване, монтират и някаква електроника.

Има- батерия, дето захранва усилвателя :rolleyes:

 

Вън от кръга на шегата, активната електроника е сичко, което черпи ток за да работи- включително и активните адаптери. Примери за активна електроника: активни еквалайзери, филтри и други "аксесоари", вградени в китарата, може и безжични устройства да се включат, ако са вградени. Виждал съм и вграден процесор в китара, тъй, че и той минава за активна електроника.

 

За разликата- пасивната електроника са потенциометри, пасивни филтри, Volume педали, щракалки и други, дето не ползват ток...

@7thString - имам активна електроника в моя бас, но това не прави адаптерите му активни. Благодаря все пак за обяснението. Имах съвсем друга представа, ще се помъча да обясня, тези които са на ти с физиката, да ме поправят за термините. Та - да кажем около магнита има намотка и върху нея друга. Ако на едната се подаде напрежение, то доколкото си спомням, това ще допринесе за увеличаване ... силата на магнитното поле (имаше си точен термин :wall: ) и оттам и чувствителността на системата, та като се дрънка по струните, разглеждано спрямо другата намотка - ще си е както при "обикновените" адаптери. А намотката, на която ще се подава напрежение, може да е с много по-малък брой навивки.

Ами това е в общи линии (е, не електромагнитни :rolleyes: ), ако нещо греша, има хора - по-разбиращи от мен, да ме поправят.

Редактирано от fracture
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.