Jump to content
Българският форум за музиканти

речник за китариста


rockozaurus

Recommended Posts

Значи, обръщам се към "вълчата порода" на форума.

Има много хора като мен, които не са съвсем на ясно какво точно "батковците" искат да кажат когато обсъждат някоя тема, защото там е бъкано с неразбираеми изрази от типа: лоу енд, хай-гейн, стринг ритейнъри, флойд роуз, сетъп, състейн итн. Напъваме си ''сивото", ама йок("душа го иска, тело го не може").

Идеята ми е следната: един или повече хора да напишат речник- наръчник за начинаещи(и напреднали), който ще съдържа обяснения на такива думи, изрази, наименования.... От какви части е сглобена една китара и подобни. След това да се качи във "важни теми" и там да си я ползва всеки, когато му затрябва. Навити? Мерси предварително.

Редактирано от rockozaurus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 38
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

+1 ЗА ;) И аз докато ги науча тези термини видях много зор така че мисля че наистина ще е полезно да се направи един Речник което ще улесни разбирането на по новите :)

Редактирано от krismana
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се бях замислял, хах :happy:. В случая аз ти говорих за тия термини, а не за всичко като цяло, но си прав донякъде. Ама не се притеснявай, изразих мнение, от което едва ли ще зависи нещо.

 

П.П. Ти актива не го гледай и аз съм неразбирач :).

 

Еми да дадем някакво начало на темата освен?

 

Състен - Продължителноста на тона(най - общо казано). Зависи много от конструкцията на китарата - дали е bolt-ot(грифа е закрепен с болтове за тялото), дали е set neck(грифа е залепен за тялото) или пък neck trough(грифа минава през тялото). Най - добре за състейна е нек тру. Другото нещо от значение за състейна е бриджа(онова под адаптерите, което ти държи струните ;)). Има различни видове бридж, като например string through(струните минават през тялото, което всъщност прави много добър състейна и резонанса), tune-o-matic или пък там може да има тремоло някакво.

 

Хай гейн - Жица. К'во повече да се каже? Регулираш там от gain врътката и го правиш по - жица или по - малко жица. Лесно е.

 

Сетъп - Нещата, които се правят върху китарата с цел тя да стане по удобна. Примерно вдигане и сваляне на струните, регулиране на тръс рода и тн.

 

Флойд роуз - Вид тремоло. Една ръчка има там буташ я напред на зад и тя или отпуска или оптяга струните(най - просто казано).

 

 

И така на татък. Задавай конкрени въпроси и съм сигурен, че ще има някакви големи батковци, които ще обяснят за к'во иде реч.

 

'Айде успехи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обаче никой не го ползва тоя сърч...

http://forum.muzikant.org/index.php?showto...8&hl=речник

 

Доколкото виждам, в тази тема се обяснява само повърхностно за частите на китарата и нищо повече...

А също така е и недоразвита и май никой не е писал скоро в нея...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е, думите са доста и никой няма просто да седне и да си изсмуче от пръстите всяка една, която знае. По-добре питай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото виждам, в тази тема се обяснява само повърхностно за частите на китарата и нищо повече...

А също така е и недоразвита и май никой не е писал скоро в нея...

 

 

Добре, бе, симпатяга, защо, като правиш такива предложения, не се напънеш малко и не напишеш това, което знаеш, не го предложиш за обсъждане и т.н.

 

И аз искам да се направи тема, която да накара всички новаци да спрат да питат за глупости и даже не веднъж участвах в създаването на такива теми, обаче успехът не беше много голям. Тука всеки е "човекът с главно Ч", ако ще да свири от вчера, или още да не е почнал, и е много убеден, че трябва да занимава всички с неговите уникални проблеми и въпроси, които едва ли някога са се въртели в главата на китаристите откакто има китара и естествено го мързи да чете, затова направо пита.

 

Освен това, форума е отворен, в него влизат много хора, въртят се реклами, трупат се посещения, администратора е доволен. Ако целта беше всичко да бъде описано кратко и ясно, да няма излишни спорове и сеири, то форума щеше да бъде с одобряване на мненията и нямаше да има по 450 гости вечно, които да гледат как другите се карат.

 

За тези, които наистина искат да научат има интернет и литература, която повечето хора толкова много ненавиждат.

Освен това, винаги можеш да прочетеш и да попиташ само за нещата, които наистина са неясни. Можеш да попиташ и по начин, по който ще ти отговорят и няма да се заядат......

Тук по-скоро е местенце за събиране на музиканти и не-точно-музиканти, разговори на музикални теми, приятелства, вражди, фукни, въпроси, проекти.

Ако беше една голяма книга с информация, повечето от съществуващите посетители едва ли щяха да я посещават особено често.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:greenball:

 

Затова все по-рядко виждате истинските таланти и ценни хора да пишат в раздел китари. 

 

Няма какво да допълна. Просто това си е специфично за този тип раздели и форуми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1.Извинявам се че отварям глупави и безполезни теми и че не разбирам нищо

2.Заклевам се че няма да лазя по нервите на големите специалисти и няма да им преча да си развиват колосалните теми(примерно за дървото)

3.Претполагам че ще се насоча към форума "бг мама" ,защото май е по интересно

 

П.П. Както каза големият мъдрец:като не ти харесва програмата, смени я. Щрак! :greenball:

П.П.2 Давам път на истинските таланти и ценни хора

Редактирано от rockozaurus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами почни.

И аз предлагам да започнат масово да се произвеждат електрически автомобили от утре и всички сгради в столицата да се ремонтират и топлоизолират.

 

Обаче, сещаш се, че всяко предложение си остава само предложение, ако предложилият го не положи прилично количество труд за постигането на целта.

Иначе се получава:

"Направете ми тема, където да мога да си чета, щото не разборам".

 

Е, тук на никого не се плаща да си играе да пише и това се случва само по добра воля, когато има свободно време.

 

Плюс това, забелязал си, че много от хубавите теми потъват, защото както ти обясних горе, за много хора е по-голям приоритет да питат "каква китара да си купя з 200 лв", отколкото да прочетат нещо.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Нужно ли е всички да се заяждате и да му се нахвърляте? Според мен идеята е добра.

Редактирано от Stoyansky
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.