Jump to content
Българският форум за музиканти

Търся съвет


Recommended Posts

Първо, извинявам се за глупавия въпрос. Съвсем начинаещ съм, както вече съм споменавал, и имам един проблем, към който не съм сигурен как да подходя.

 

Проблема е че при ритъм, в който има поредица от 8-ни на фус или райд и някоя 16-на на касата, ми се налага да забавя адски много в началото докато си координирам дясната ръка и десния крак (така че да не удрям излишно чинела и/или да не закъснявам с касата). Разбира се след няколко опита постепенно "запомням" правилния ред на ръцете и краката. Това което ме притеснява е че тази процедура е повтаря всеки път като опитам нов подобен ритъм. Освен това имам чувството че така заучените ритми ги свиря прекалено механично. От друга страна ако не удрям чинела, си хващам ритъма безпроблемно, още като го чуя (т.е. когато не се налага да правя нещо ралзично с дясната ръка и десния крак).

 

Интересува ме, дали има някаква техника, за да не ми се налага да разучавам толкова бавно всеки нов ритъм (чувствам се като дебил секи път като го правя!), и съответно да мога да импровизирам свободно, използвайки 16-ни на касата? А ако това си идва с времето и практиката, за да се достигне до този етап, какви са най-удачните упражнения?

 

Всякакви идеи и преопръки са добре дошли! Благодря предварително!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам същите проблеми, май трябва да тренираме повече. Ще се радвам ако чуя някакви съвети от по-можещите!

 

На мен за подобна координация ми казаха едно интересно упражнение с 4-те крайника, което може да се прави и без сет. С трите крайника се "свирят" 4-ни ноти, а с четвъртият - 8-ни ноти. След примерно 4 такта сменяш крайника за 8-ните и така...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен не ми стана съвсем ясно какви са ви точно проблемите,но до колкото разбирам идват от "координацията".

Това е основен проблем на почти всички барабанисти - не се шашкайте :)

 

Какво е най-добре да правите ? - Упражнения :)

Взимате "Стик контрол"-а и почвате да я свирите,като си тактувате с краката (фус и каса)...измислете си упражнения ! Всичко свирете бавно,за да може мозъка ви да има време да "усмисли" ставащото.

 

Свирене му е цаката ;) Няма някаква "тайна", с която за 2 дена да се преодолее този проблем !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо, извинявам се за глупавия въпрос. Съвсем начинаещ съм, както вече съм споменавал, и имам един проблем, към който не съм сигурен как да подходя.

 

Проблема е че при ритъм, в който има поредица от 8-ни на фус или райд и някоя 16-на на касата, ми се налага да забавя адски много в началото докато си координирам дясната ръка и десния крак (така че да не удрям излишно чинела и/или да не закъснявам с касата). Разбира се след няколко опита постепенно "запомням" правилния ред на ръцете и краката. Това което ме притеснява е че тази процедура е повтаря всеки път като опитам нов подобен ритъм. Освен това имам чувството че така заучените ритми ги свиря прекалено механично. От друга страна ако не удрям чинела, си хващам ритъма безпроблемно, още като го чуя (т.е. когато не се налага да правя нещо ралзично с дясната ръка и десния крак).

 

Интересува ме, дали има някаква техника, за да не ми се налага да разучавам толкова бавно всеки нов ритъм (чувствам се като дебил секи път като го правя!), и съответно да мога да импровизирам свободно, използвайки 16-ни на касата? А ако това си идва с времето и практиката, за да се достигне до този етап, какви са най-удачните упражнения?

 

Всякакви идеи и преопръки са добре дошли! Благодря предварително!!

 

Има такива момети в които дадения пасаж който свириш изисква движения противоположни на логическото движение и за мен единственото решение на този проблем е да вземеш пасажа и да го свириш бавно, докъто движенията на ръцете и краката не се координират в бавното темпо и после започни да забързваш. Няма нищо странно в това, което питаш, то просто е част от свиренето...

 

Например, точно сега като взех да пиша този отговор в winamp-a започна Ailien hip hop на Virgil Donati и се сетих, че като го учих аз имах точно подобен проблем. В патерн-а на краката има един момент в който правиш 3 удара и респективно спираш с десния крак, а в края на следващата фраза са 4 удара и спираш на левия крак. Не звучи кой знае колко сложно, но е гадно от гледна точна на това, че в един момент се стараеш да не ритнеш с левия крак, а в следващия трябва да ритнеш с него ... Всичко е в упражняването : )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами това значи че нямаш достатъчно техника още,трябва да се упражняваш по дълго време.

 

Няма нищо "притесняващо"така е със всеки ритъм и технически елемент който виждаш за първи път ако си свирил повечко години ще свикнеш с някой неща които се повтарят постоянно.

 

Моя съвет е винаги когато виждаш нещо кофти в ритъма да свириш в по-бавно темпо цялото пърче.Ако пак има проблем още по бавно и тн. смисъла е да неспираш и същевемено да изсвириш правилния ритъм.:hysterical:

 

Пък и не се шашкай осмини срещу шестнайстини е само началото я си представи ако фуса ти върви на 3 а касата на 5! :lol:

 

Ще има да свириш с години докато постигнеш перфектна кординация. :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за съветите и идеите! Добре е да знам че съм на прав път и не пропускам нещо важно... а над техниката ще се работи доста, няма как :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо, извинявам се за глупавия въпрос. Съвсем начинаещ съм, както вече съм споменавал, и имам един проблем, към който не съм сигурен как да подходя.

 

Проблема е че при ритъм, в който има поредица от 8-ни на фус или райд и някоя 16-на на касата, ми се налага да забавя адски много в началото докато си координирам дясната ръка и десния крак (така че да не удрям излишно чинела и/или да не закъснявам с касата). Разбира се след няколко опита постепенно "запомням" правилния ред на ръцете и краката. Това което ме притеснява е че тази процедура е повтаря всеки път като опитам нов подобен ритъм. Освен това имам чувството че така заучените ритми ги свиря прекалено механично. От друга страна ако не удрям чинела, си хващам ритъма безпроблемно, още като го чуя (т.е. когато не се налага да правя нещо ралзично с дясната ръка и десния крак).

 

Интересува ме, дали има някаква техника, за да не ми се налага да разучавам толкова бавно всеки нов ритъм (чувствам се като дебил секи път като го правя!), и съответно да мога да импровизирам свободно, използвайки 16-ни на касата? А ако това си идва с времето и практиката, за да се достигне до този етап, какви са най-удачните упражнения?

 

Всякакви идеи и преопръки са добре дошли! Благодря предварително!!

Това означава ли, че имаш и проблем когато свириш 4-тини на фус и 8-ни на каса :) Абсолютно същото е но два пъти по бавно....Ета ти един трик за по нататък в свиренето. Същото можеш да го ползваш и за тактуването или броенето, ако темпото ти е много бързо просто брой 2 пъти по бавно за да не ти се схване крака или чейнето :) както и обратното. Лример: в темпо 60 много по ритмично и лесно ще ти е ако броиш (тактуваш) в темпо 120. Надявем се да съм ти бил полезен....

Упражнявай се много и в бавно темпо, това е тайната както колегите по горе споменаха. Успех....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mоже би не се изразих правилно - нямам проблем ако навсякъде върви поредица от съответно 4-ни, 8-ни, или 16-ни. Проблема идва когато да речем на фуса вървят 8-ни, на барабанчето 4-ни, на касата 4-ни + 1-2 16-ни разхвърляни тук-там :) Просто губя всякаква връзка между крайниците, при тези 1-2 ноти - объркват и движението на ръцете ми :girl_cray2: Някакъв ужас е!! С броене и огромно забавяне, всичко се подрежда, разбира се.

 

Чудех се, при по-простички ритми винаги си броя с фуса, но в горния случай просто не мога (сякаш мозъка ми отказва да го възприеме :music336: ) и трябва да запаметя цялото движение механично. Това ме притесняваше основно - дали не го правя по грешен начин (защото за разлика от по-простите ритми, тук нещата просто спират да ми звучат логично).

 

Както и да е :) предполагам наистина с времето и упражненията всичко ще си дйде на мястото!

 

Отново благодаря за съветите!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

В случай, че някой друг новак като мен има подобен проблем, случайно открих метод за доста лесно напредване. С малко упражнения на няколко прости ритми, започнах лесно да сглобявам и по-сложни и свободно да си измислям в движение... вместо да свиря механично заучени поредности.

 

Номера е следния - вземате един обикновен ритъм с 8-ни на фуса, бас на 1 и 3, и барабанче на 2 и 4, и към това добавяте само една 16-на - точно преди барабанчето на 4. Свиква се много бързо. След това могат да се добавят още 1-2 8-ни на баса, да се премести 16-ната на друго място, и накрая да се добави втора, и трета...

 

Може да звучи малко глупаво, но за мен се оказа страшно практично, защото за 2 часа усвоих комбинации които мога да ползвам съвсем свободно, и които се явяват градивни елементи на иначе доста по-сложни за разучаване ритми.

 

Ако някой се интересува, мога да пратя файлчето за GuitarPro, което си направих с 20 комбинации за упражнения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дай го насам това файлче :)

 

И аз имам същия проблем, но го отдавам на сумарните 3 часа свирене за изминалата близо година откакто си взех барабани.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.