Jump to content
Българският форум за музиканти

Размерът на звездите


Dread

Recommended Posts

Здравейте съфорумници, търсих подобна тема, но така и не успях да издиря. Интересно ми е дали имате информация за размера струни на китарните величия. Лесно може да се осведомим за китарите или гиъра им, но лично аз срещам трудности, когато въпросът опира до дебелината на струните. Мерси предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лесно се търси ако напишеш в Google "<<<име на китарист>>> string gauge", но често трябва да се разровиш, защото излизат много линкове към форуми и др. За да не съм съвсем офтопик, ето размерите на струните, които ползва Джон Петручи (един недолюбван от мен китарист):

 

JP's String Gauges

 

Bari Bb - 12,16,22p,34,46,64

Bari A - 13,17,24p,36,48,66

Seven - 9,11,16,24,32,42,56

Main - 9,11,16,24,32,42

Drop D - 9,11,16,24,32,46

Eb - 9,11,18,26,34,44

D - 10,13,17,26,36,46

C- 11,14,18,30,40,50

12 String - 9/9 11/11 9/22w 13/26 20p/40 30/50

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубава тема. :dance: Yngwie Malmsteen-08,11,14,22,32,46-в ми бемол.Пича си показва струните в един урок.Тънките струни са ниски, а дебелите са малко по високи.(обърна си китарката да се види) :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но повечето големи китаристи препоръчват да се научим да свирим първо на дебели струни,пръстите стават по прецизни и после на тънките е лесно

 

( а бе хора защо толкова трудно ми зарежда страниците на тоя форум ,с другите нямам проблеми!?!? )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Джон Фрушанте от Red Hot Chili Peppers свири с D'Addario EXL110 (10-46). Ерик Клептън също свири с десетки, само че Ernie Ball Regular Slinky. А чичо ни Джеф Бек също ползва Ernie Ball, само че Hybrid Slinky (9-46). Стиви Рей Вон е свирил с GHS Nickel Rockers (нещо от рода 13-56). Дейвид Гилмор си има някакви си негови комплекти на GHS... Това са тези, за които се сещам в момента.

Редактирано от Йети
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бай Кърк от Металика свири със Слинкитата на Ърни Бол (9-46)

А аз свиря с Ърни Бол Skinny Top Heavy Bottom в следствие, на което флойдът ми ме намрази :thumbup:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Стиви Рей Вон е ползвал 12ки през повечето време. Искал е да свири с 13 заради още по-изразения тон, но след като минава на тях няколко поредни концерта пръстите му кървят и го болят (при неговото свирене, мога да си представя какво е с 13ки) и китарния му техник го разубеждава да се върне към 12ките. Поне така бях чел историята някъде.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно общото мнение не е такова, но според моите уши при свирене с кривоч, по-дебелите струни вадят хубавия тон, докато по-тънките имат повече състейн.Разбира се когато се ползва дисторшън педал или процесор за изкривяването, състейнът при дебелите се завръща.

Стигнал съм до този извод, защото с десетки и транзисторен кривоч рифовете ми звучат доста по-рехаво отколкото с деветки.Новите банди мачкат със единайсетки, но не забравяйте че освен якият сет, показалецът винаги държи квартата, а който е по в час знае какво имам предвид.

И все пак най важен е тонът, като дължина и палитреност, затова трябва да се налазват корабните въжета.

:thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:thumbs_up:

 

Ние че влязохме у офтопико влязохме, но да, състейна понамалява, но не толкова драстично колкото му се струва на човек в началото. Трябва да си оставиш малко време, за да свикнат пръстите с по-голямото напрежение, а после, по-здрави пръсти=повечко състейн. Иначе да, по-малко криви звука, но мен ме кефи такъв "стегнат" дист, та тая точка е до вкус :girl_cray2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Стиви Рей Вон е ползвал 12ки през повечето време. Искал е да свири с 13 заради още по-изразения тон, но след като минава на тях няколко поредни концерта пръстите му кървят и го болят (при неговото свирене, мога да си представя какво е с 13ки) и китарния му техник го разубеждава да се върне към 12ките. Поне така бях чел историята някъде.

 

 

Доколокото в последно време доста изчетох по темата за струните на бачо Стиви Рей, през повечето време е ползвал 13-ки. Дори на моменти бил стигал 18-ки, но това вече малко ми звучи като научна фантастика, въпреки, че го открих на няколко места. А че е имал проблеми с пръстите, това е така и наистина е понамалил дебелината малко преди да загине, но определено не след два концерта. Преди това за да поправя щетите от струните си е лепял върховете на пръстите с лепило. Симпатяга :music:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:music:

 

Използвал е медицински канаколит предполагам (дали правилно го написах...), това е често срещано и при басистите, които свирят с повечко слап, запълват вдлъбнатините, които остават по пръстите с медицинско лепило (такова ползват в болниците за рани, които не могат да се шият).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо такова ще да е. Води се Super Glue и е било разработено за първа помощ при ранени войници във виетнамската война.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.