Jump to content
Българският форум за музиканти

акустика на помещението


stratocaster

Recommended Posts

чудех се дали е за тук тази тема, но понеже този проблем касае китаристите предимно......та така, понеже не съм учил за тия работи искам да попитам какви са зависимостите между формата и големината на помещението и това къде примерно ще бъдат разположени озвучителни тела като китарни усилватели, тон-колони и други. забелязвам че когато седя точно срещу амп-а (качил съм го на масата и като седна пред него ми е точно пред лицето) всичко се чува кристално. НО изправя ли се и отида налко настрани от амп-а звука коренно се променя - изчезват средите и баса почва да се усилва. демек ако не съм централно на 0,5 - 1 метър пред говорителя - шит.

 

много бих се радвал ако някой даде съвет за правилното разположение на озвучителните тела в помещението за да се опитам да избегна този неприятен феномен, защото съгласете се не мога постоянно да съм залепен на половин метър от говорителя B)

благодаря :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами то и аз не съм много в час с тия неща, въпреки че съм чел по въпроса. То си е цяла наука. Колкото до кубето е нормазно когато се исместиш от оста на говорителя да затихват високите честоти. също така ниските честоти

А кубето винаги се променя звика като се движиш около него. Ако можеш е хубави да го озвучиш с микрофони, така, че да се чува в колоните(ако говориш за репетиционна). Някъде в други секцията имаше пост за някакъв гид за запис на китари. Не беше лош. Потърси го.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и ако е въсможно да позаглушиш стените на помещението.

да,така е най-добре,както в студията си слагат нещо като дюнапренено уплътнение по стените,за да не се получава това ехо или не знам точно как се казва....

Иначе знам,че има някакво съотношение между озвучителните тела и отразяващите повърхности на стаята(стените,тавана) .....добре да е голямо разстоянието между тях..

този дял от физиката не го обичам много :D:P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е това за заглушаването ще го пропусна :D все пак живея в блок :P не ми правят проблеми но трябва да съм толерантен. по скоро се интересувам дали няма да звучи по-добре ако примерно се обърне кум средата на стаята, ако се постави в ъгъл или нещо такова ;) а пък за озвучаване с микрофони - но мъни - но фъни ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами както казах за съотношението между озвучителното тяло и отразяващата повърхност ,следва да не е близо срещу стената ....мисля ,че е добре да е по-надалеч от срещулежащата стена ...колкото повече е мястото между усилвателя и стената срещу него толкова по-добре....поне аз така си мисля :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е това за заглушаването ще го пропусна :headbang: все пак живея в блок :unsure: не ми правят проблеми но трябва да съм толерантен. по скоро се интересувам дали няма да звучи по-добре ако примерно се обърне кум средата на стаята, ако се постави в ъгъл или нещо такова :unsure: а пък за озвучаване с микрофони - но мъни - но фъни :D

аз със кубе не съм имал домашно съприкосновение, но!! едно време като свирех с едина транзистор Селена( от дядо ми ) го слагах под 45 градуса със пода, подпрян на стената.Такава олелия ставаше зад него че направо изкуфявах :P По принцип обаче акто цяло ефекта и транзистора даваха прекалено много среди и това беше единствения начин да ги приглуша.Ако теб точно средите те кефят.. незнам ;)

 

абе така и така си говорим по темата...навремето имаше колони (сигурно и сега има де) коит оса с говорителите обърнати на вутре,може ли някой да ме светне защо?

;)

Редактирано от jFog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не е по темата ама като говорите за акустика ето идея:

на стените в стаята където свириш да сложиш акустични китари и звука от усилвателя да минава през въпросните не знам как се казват дупку на "кухарките" и да получи онова акустично звучене

 

или ако нямате много много ама много пари за харчене може с 1 китара точно рещу усилвателя ма половин метър от него

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не е по темата ама като говорите за акустика ето идея:

на стените в стаята където свириш да сложиш акустични китари и звука от усилвателя да минава през въпросните не знам как се казват дупку на "кухарките" и да получи онова акустично звучене

тази ''дупка'' се казва резонансов отвор :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Strat, това което се получава с високите и средните честоти е ефект от самия усилвател, а не от помещението. Свързано е с размера на говорителя (колкото е по-голям диаметъра на говорителя, толкова зле се чуват среди и високи когато се встрани от него), с конфигурацията говорители на колоната, както и (в значително по-малка степен) с конструкцията на говорителя - материал на мембраната и пр.

Когато китаристи (и басисти, и всякакви други -исти ;) ) използват на големи сцени с няколко озв. тела с 4 12" говорителя всяко това не е само заради мощността, а и заради разпространението на звука.

Ако ти се чете по въпроса, можеш да погледнеш тук:

 

http://editweb.iglou.com/eminence/eminence...ms02/params.htm

Виж Usable Frequency Range

 

Вкратце, свири си срещу усилвателя, щом така ти харесва.

 

Това,за което говори jFog ми е познато - преди години имах бас комбо Roland, което прилежно облягах на стената (в ъгъл!) , защото иначе нямаше никакви ниски. Неволята учи. ;)

 

на стените в стаята където свириш да сложиш акустични китари и звука от усилвателя да минава през въпросните не знам как се казват дупку на "кухарките" и да получи онова акустично звучене

 

или ако нямате много много ама много пари за харчене може с 1 китара точно рещу усилвателя ма половин метър от него

 

Не знам какво смяташ че ще се получи, но със сигурност няма да е радост за ухото (освен ако не им свалиш струните - тогава ще получиш нещо като звукоизолация с дърво по стените). В много от по-старите църкви има вградени хм, "гърнета" в стените - загледайте се в ъглите, обикновено на около 2-2,5 м над земята. Само че хората, които са ги поставяли са имали идея какво правят . . . .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това вярно си е наука. Аз нищо не вдявам от нея, но преди време имах една брутална Vermona, метър и петдесет висока. Вътре беше с два големи говорителя, всеки по 80 вата, но май оригиналните са били по 50.

Много олелия вдигаше това чудо и забелязах по време на различните местения на мебели и трансформации на стаята, че звукът се променя. Слабо, но все пак може да се чуе с невъоръжено ухо. При по-празна стая беше с по-изразени ниски. При по-претъпкана (сложих фотьойли и канапе) ниските сякаш се чуваха по-слабо и не дънеха толкова силно в гърдите при зверско усилване. :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не е по темата ама като говорите за акустика ето идея:

на стените в стаята където свириш да сложиш акустични китари и звука от усилвателя да минава през въпросните не знам как се казват дупку на "кухарките" и да получи онова акустично звучене

 

или ако нямате много много ама много пари за харчене може с 1 китара точно рещу усилвателя ма половин метър от него

мдам ;) Daron Malakian разправяше, че в Mezmerize така записвали китарите в нек'во интервю...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оп, това не го знаех! Записите са съвсем друга територия. Сещам се за Д. Бауи, които записвал бек вокали в някакъв коридор, на около 5 метра от микрофона и за разни светила на пулта, които твърдят че мастъринг в стая с успоредни стени не можел да се направи......

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.