Jump to content
Българският форум за музиканти

Volume Pedal -> Expression Pedal


Fenix

Recommended Posts

Здрасти!

Мисля пак малко да тормозя хората с мойте незнания. След няколко часови ровичкания из гугъла и какво ли още не попаднах на няколко интересни работи, които не са ми много ясни.

 

Основно - разликата между Volume Pedal и Expression Pedal. Т.е. разбрах, че всичките педали, които имат някакъв ход на движениe (с други думи -потенциометър, който се движи с крак - Wah, Volume, etc.) са Expression педали.

Попаднах на един куп хора, които казват, че реално, всеки волюм педал е един вид експрешън педал (в другия смисъл на думата), с който могат да се контролират ефекти, които имат вход за експрешън педал (примерно на зуум някои от мултипроцесорите)

 

Та исках да попитам хората, които са по-добре технически с цялата работа, дали това е вярно.

попаднах на следните сайтове: един обясняваше

You can use your Ernie Ball volume pedal as an expression pedal. In my case I use a mono volume pedal and a Digitech RP100.

You just have to connect the output of the volume pedal to the expression pedal input. It works very well :

 

а тук директно си обясняват как може да се ползва който и да е волюм педал като експрешън педал за зуум 505 и да се ползва за Wah и всичките му тем подобни.

complete_system.gif

 

С други думи, имам един пасивен Volume pedal с два входа и два изхода. Чудех се теоретично би ли било възможно по въпросната схема (т.е. просто пъхам един кабел в изхода и един във входа на волюма и ги свързвам) да го ползвам със примерно Boss PS-5?

BOSS%20PS-5.jpg

 

т.е. експрешън педалите, просто една верига с един потенциометър ли са? И ако да, защо има толкова различни, скъпи и некви с обърнат поляритет :)

 

абе с две думи, нищо не разбирам от тия неща... човек се учи докато е жив

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

всеки волюм педал е един вид експрешън педал? -

 

да, обаче обратното не е вярно в никакъв случай

 

т.е. експрешън педалите, просто една верига с един потенциометър ли са?
повечето, май са такива

 

 

И ако да, защо има толкова различни, скъпи и некви с обърнат поляритет

това някой ще трябва да го изясни

 

 

Чудех се теоретично, би ли било възможно по въпросната схема (т.е. просто пъхам един кабел в изхода и един във входа на волюма и ги свързвам) да го ползвам със примерно Boss PS-5?

 

зережи теоретично, пробвай емпирично.

поне за случая важи - от опит глава не боли.

тоест няма да повредиш боса.

доколко ще си доволен, може да разбереш като вземеш на заем

един бос ев5 ( експрешън ) и сравниш с ърнито.

разликата е, че на бос експрешъна може да нагласяш хода на педала,

докато с волюма - не.

тоест с фабричният бос, ще е по прецизно и ще можеш да си го нагласиш по вкус.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз конкретен отговор не мога да дам по простата причина, че не ползвам нито волюм педали, да не говорим за процове.

Обаче ми е много интересно какво ще излезе в крайна сметка и ще следя темата с интерес! :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Oooo, задължително ще пробвам! Дори ще ми се отдаде възможност :lol:

 

просто ми е любопитно и исках да питам дали става и някой дали го е правил, защото знам, че с тия камиончета, ако не друго много добре се наподобявало Ditigetch Whammy, a на мен ще ми попадне нещо подобно за почти без пари и бих искал да видя какво ще стане :no:

 

Единствения проблем е, че не съм си при техниката и ще мога да пробвам най-рано май към началото на ноември и затова ми е любопитно и питам, че не ми се чака :thumbs_up: Иначе не се притеснявайте, каквото и да казват, ще пробвам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ще ми попадне нещо подобно за почти без пари

 

Eх д**б* тази крива нива - все без пари се търси........

 

Всеки аналогов потенциометър може да се изнесе отвън като експрешън педал ако схемотехниката позволява това.

 

Обикновено тва е строго специфично за всяко изделие. - Трябва волюм педала да има в себе си потенциометър от същия вид (линеен ;логаритмичен;обратнологаритмичен) и със същата стойност !

 

След тва е необходима и веща намеса от специалист - за да се модне изделието - извеждане на куплунг за експрешън педала както и премахване на стандартния потенциомър докато е включен експрешъна.

 

п.с. Алтернатива.

Ето едно механично решение което точно преди малко ми прати един приятел :

http://www.toneinprogress.com/

 

pedal.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

че какво лошо има, не съм търсил, просто ми попадна. Нямам 170 евро за Digitech Whammy в момента, ако ги имах, щях да ги дам с удоволствие. Но в момента трябва да избирам между да ползвам ако това стане или да не ползвам изобщо...

 

Обикновено тва е строго специфично за всяко изделие. - Трябва волюм педала да има в себе си потенциометър от същия вид (линеен ;логаритмичен;обратнологаритмичен) и със същата стойност !
та обратно на въпроса - т.е. от потенциометъра ли зависи най-вече?

 

 

а относно това

След тва е необходима и веща намеса от специалист - за да се модне изделието - извеждане на куплунг за експрешън педала както и премахване на стандартния потенциомър докато е включен експрешъна.

 

в случая ефекта си има изход за експрешън педал или ти имаш нещо друго предвид?

 

10х

 

 

едит:

всеки волюм педал е един вид експрешън педал? -

 

да, обаче обратното не е вярно в никакъв случай

аз обратното и не твърдя :godbless:

Редактирано от Fenix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж схемата на препоръчания от Boss педал - какъв потенциометър има, после виж какъв е на волюм педала и така.

При нужда може да се смени и настрои пота да работи в удобен за теб диапазон, но свестните потенциометри са малко кът в България...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в случая ефекта си има изход за експрешън педал или ти имаш нещо друго предвид?

 

Мдам видях аз ама след като пуснах горния пост се порових петъчно следобедно и разбрах хавата.Сорка.

 

Трябва да разбереш тоя потенциометър каква стойност е и какъв вид, след което да се провери дали в налични ти волюм педал може де се постави такъв.

Ако пасват нещата значи печелиш!

Виж намери някой който го има и го помоли да го отвори и да каже какъв е.

 

Трябва просто да се постави пота във волюма и да се запоят правилно кабелчетата до жака му.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аха, мерси :)

аз да си призная малко говоря наизуст

 

Волюма ми е от най-мизерните - на Проел. Потенциометъра е на една платка запоен. Истината е, че не е при мен тука иначе щях просто да помоля някой.

 

А за потенциометъра, най-добре ще е да помоля някой който има Boss EV-5, да отвори и да види. Щото се управлява с него по принцип.

бе ще го видиме, много интересно ми стана :)

 

мерси на всички

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй. Порових се малко и установих следните неща.

 

Една тема същата като моята казват, че май на ЕВ/5 е 25к, но не казват какъв е.

I just rewired a Zoom volume/expression pedal for a Boss unit that specs the EV-5. It uses a 50K pot, and I had to add a 22K resistor to correct the throw. I believe the EV-5 is 25K, and it is wired opposite to every other expression pedal for my gear. The wiper of the pot goes to the tip of the TRS connector on an EV-5. It took me way too long to figure this out. Anything 10-50K will work for most EFX.

 

Get the EB model spec'd for active use. You can use an insert cable to patch into a volume pedal, but that will typically cost more than buying a dedicated expression pedal, unless you already own the insert cable. You can buy a TRS jack and rewire the volume pedal, that's what I would do.

 

----Charlie Escher

 

а на моя волюм е 20к

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.