Jump to content
Българският форум за музиканти

Счупеноо


Recommended Posts

Хубав разговор стана,но вероятно младежа ,чиято е счупената китара вече се е оправил

защото не виждам повече да се е обадил.

Вероятно вече сте разбрали,че съм лютиер. 30 години вече поправям музикални инструменти-класически

и произвеждам лъкове за тях.

Доста пъти са ми носили инструменти лепени с ПВА лепило и от пишман майстори и разлепени под натиска на струните.

Кошмар е да се отстрани това лепило и след това да се ремонтира инструмента.

Още по страшно е, ако нещо е залепено накриво.

За тези инструменти се ползва само туткал!

Но всички счупени лъкове които са минали през мен(а те са стотици)съм ги лепил с каноконлит

по описания в по предния ми пост начин-с предварително наместване и стягане.

Опитвал съм и други лепила ,но това е най подходящото за мен при моите случаи.

От както има българско производство на каноконлит-Е оттогава имам лепени лъкове.

Няма и един случай да се е разлепило или лепилото да се е разградило.

Веднаж се случи да лепя и счупен турски народен инструмент(забравих му името)

на същото място -цялата глава с ключовете беше отделена от грифа.

Използвах същото лепило и издържа,въпреки,че инструмента имаше около 15-20 струни.Вече не помня колко бяха точно.

Така че при внимателно използване на това лепило то си има и своето място при ремонтите на муз.инструменти.

Извинявайте за многословието.

Приятна вечер

 

Не че нещо против теб имам но,майстор лютиер и използването на канаконлит от такъв е все едно магаре да ползва компютър.

Ша ма извиняваш много :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 50
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Pioneer 306c, че каноконолит се ползва, ползва се. В редки случаи и аз бих прибягнал до моментни лепила (не, че съм великият капацитет, който е лепил хиляди китари, лъкове или нещо подобно, нито искам да звуча така, просто споделям малкото си опит в дървообработката и любителското лютиерство). Просто не смятам, че каноконолитът ще държи достатъчно здраво, независимо че поради естеството на консистенцията му ще проникне дълбоко в дървото. :greenangel:

 

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

няма значение,че пича сигурно вече си е оправил китарата-мохабеда е интересен.едва ли нещо ново ще напиша,само моето мнение.

такива неща аз ги лепя с titebond,купувам си го от братята янки-готина консистенция,достатьчно отворено време,здравина предостатьчна.пича едва ли му се занимава с внос на лепила за тоя ремонт,хааа,така че,както писа блусмен-хенкел,идеален за случая.

не ползвам каноконлит ,защото манипулацията с него ,в случая,би отнела повече усилия и с несигурен резултат,което е по -важното.имаите предвид ,че тази китара пак ще падне некои ден,а аз не се доверявам на каноконлит при удар,нито на епоксидна смола.да не говорим,че горепосочените сьщо не се отстраняват лесно при ремонт.а неоспоримото при хенкел и titebond е,че при добро залепяне,дьрвото е малко вероятно да се счупи на сьщото място.с никои не споря-казвам какво мисля.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм яростен защитник на каноконлита, но той има едно неоспоримо качество ,което аз използвам при лъковете-да прониква и в най малките пукнатини.

При лъковете точноста на залепването е в стотни,няма възможност да се дооформя с пила.Също се следи вертикално да е прав и странично извивката .Ако се използват лепила при които първо се маже ,а после намества битката е загубена.Тези лепила ,за които говорите за мойта цел не стават.

Нямам разлепен досега лък въпреки,че мястото на което се чупят е на върха където е 5-6мм.и има огромно напрежение.

Безброй пъти се огъва нагоре надолу.

Не спориме,а споделяме.

Радвам се и че и други майстори се включиха.

Редактирано от lyubohar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм я оправил още китарата .. само съм отпуснал струните и отпуснах тръс рода, и ще чака докато.. когато имам време (и пари) най-вероятно ще я занеса на лютиер, то трябва и да намеря такъв :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пловдив е близо- там има добри майстори.

Ако живееше в София бих ти я оправил даже безплатно

ей така за идеята.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Временно решение на проблема !

http://golqmglupak.hit.bg/%C8%E7%EE%E1%F0%...ED%E8%E5108.jpg

http://golqmglupak.hit.bg/%C8%E7%EE%E1%F0%...ED%E8%E5109.jpg

Хартиено тиксо брааат ;):D:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Временно решение на проблема !

http://golqmglupak.hit.bg/%C8%E7%EE%E1%F0%...ED%E8%E5108.jpg

http://golqmglupak.hit.bg/%C8%E7%EE%E1%F0%...ED%E8%E5109.jpg

Хартиено тиксо брааат :cheers2::D:D

 

 

Абе пич ,за какво се хабихме да даваме акъли като накрая си постъпил както би постъпил и Фред Флинстоун ???????????? :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.