Jump to content
Българският форум за музиканти

Някой може ли да изкаже мнение?


devoliana

Recommended Posts

Само да вметна , че струните за класическа китара нямат размер (попринцип) , а относно Стага , пробвай го сам и ако ти е удобен и звучи добре го взимай , аз така направих с първата си китара и съм доволен (до колкото е възможно) от избора си...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 40
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

На мен парите не са ми проблем разполагам с 400/500лв за китара.Отностно това дали правя разлика между различните видове китари-да правя наясно съм по този въпрос.Навремето имах една китара Кремона"роза" ма беше в потресаващо състояние реставрирах си я ,но не мина много време преди пак да стане на части,затова сега си търся нова.Не съм свирила почти и пръстите ми са много нежни,а с перце нито ми е удобно нито ме радва как звучи,затова за момента се ориентирам към китари (с наелонови струни и полу закраглен гриф)това е причината да гледам тази китара ,а и ми я препоръчаха,а отделно смятам да си взема Stagg SW201 но за по-нататък като свикна малко ,а и неговите струни са метални,а грифа по тънак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Лично според мен, правиш грешка по този начин. Ако смяташ да си взимаш в бъдеще китара с метални струни(като този стаг, който показа), а сега имаш средствата, по - добре направо сега я вземи. Според мен, няма смисъл да свикваш на класическа и после да свикваш на western.

 

Това беше моя съвет. Успех! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В такъв случай едноличен отговор на твоя въпрос не може да се даде. При тези китари няма общовалидни правила, а по-скоро конкретни бройки. Ако имаш доверие на слуха си, отиди и си избери сама, ако ли не - намери някой, на когото можеш да разчиташ. За нещастие правилото за класическите китари, което изказа Евтим е напълно реално - просто е малко по-трудно да се сдобиеш с такава, която да е задоволителна за теб дълго време срещу малко пари. Но съм сигурен, че с известно подбиране ще стане работата, помисли си много добре какво търсиш като звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали ?

 

На акустичните/класическите китари имаш едно нещо наречено "резонаторен отвор", ако не си чувал :). Та точно колко ще ти продължи отзвучаването на акорда е в доста голяма степен зависимо от резонанса, който се получава. Ако нямаш добър резонанс (свирил съм на такива китари) независимо какви струни имаш - найлонови, метални - same shit. Евтините китари не правят разлика по типа на струните. Както и скъпите. Да не говорим, че съм чувал по концерти (класически) как скъпи и именити найлонки звучат по-зле от моята "noname" за 120 лева.

 

Хайде да си говорим и за "tension-a" ? Да си забелязал случайно при пренапрежение как отзвучаването ти намалява ? И как на акустичка с метални струни ти поставяш 9-ки, а аз на класическата 12-ки (примерно)? Защо така ? За какъв "еднакъв диаметър" си говорим с тебе ?

 

 

Хайде да не поставяме абсолютизма като принцип.

 

 

Изказванията ти по темата са половинчати и не съвсем компетентни. Хайде да не занимаваме целия форум със нашите спорове. Ако искаш да говорим по темата, може да се видим и да говорим, не да се крием зад никове и да си приказваме глупости. Неведнъж съм споменавал, че съм писал софтуери за изчисление на един куп неща по китарата, интонации, напрежения, различни типове струни и т.н., така че за твое огромно съжаление изобщо не съм толкова бос в теротетичната част, колкото се опитваш да ме изкараш. А твоите обяснения намирам за доста "научнопопулярни" - разглеждаш си някакъв случай и правиш заключения на базата на него. Аз мисля че няма спор, че найлоновата струна при еднакви други условия отзвучава по-малко време. За спектъра на хармонициите и също едва ли може да се спори много. Останалото са напразни философии и разтягания на локуми. Ако свириш на класическа китара, може да донесеш една да я сравним с моята "кремона-Лилия", да видим на коя струните отзвучават повече....

 

Въпросите за напрежението, които поставяш са абсолютно безмислени без да е налице конкретен контекст, диаметър на струната, напрежение, мензура и др. По твоята логика щом като се увеличава напрежението, отзвучаването намалява, то тогава трябва като отпуснем струната, тя да отзвучава безкрайно дълго. А знаеш ли при определена струна, дадена мензура и идеални условия как да изчислиш напрежението, при което струната има максимално дълъг тон - съмнявам се да си запознат с теорията зад това...

 

Говорим си за еднакъв диаметър, защото ти спориш за масата на струните -> виж в каталога колко тежи единица дължина 0.009 стоманена струна и после виж колко тежи единица дължина 0.012 неоплетена найлонова струна - май по-малко, а?

А ако найлоновата беше 0.009 и тя? Май щеше да е доста по лека...

Иначе си прав - найлоновата струна се разтяга много и нейния диаметър като се опъне няма много общо с диаметъра и отпусната. При стоманата тези изменения са минимални заради(по спомен)хиляди пъти по-големия модул на еластичност на стоманата.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Всичките тези неща знам, че ги знаеш. Само че на практика отзвучаването не е характеристика само на струната. Това искам да ти кажа. И не е въпросът за научно-популярния момент в изказването ми - на теория не ме търси. Но СЪМ СВИРИЛ на акустички с метални струни, които отзвучават по-зле и от баба ми. Така че говоря от личен опит.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, и аз говоря от личен опит. В случая под евтини китари с метални струни имам предвид евтини стаг и фендер, докато под евтини класически китари имам предид стаг, евтини фендер с пиезо, мартинез, валенсия и т.н.

Специално НА МЕН, металните ми звучат по-добре, по-звънко и с по-дълъг състейн. Затова и ги препоръчвам, когато купувача не знае какво иска и няма да се насочва към класическа музика.

Може някой ден да се разходим да пробваме емпирично, ако ти е интересно и ти се намира някой друг свободен час.

 

Едит: към евтините метални слагам и моята Кремона-Лилия, която не бих заменил за нищо от гореспоменатите.

Едит2: По принцип съм свирил малко на класически китари, обаче съм чувал няколко майсторски класически китари, които ми звучат доста звънко и приятно. Затова и казвам, че може би евтините уестърн китари са по-приемливо решение - колкото и относително да е това, те ми звучат приятно, докато МАСАТА класически евтини китари ми звучат като лейки с жици, ако може така да се изразя. Ще се радвам на записче на твоята класическа, ако имаш как да я запишеш.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ С най-голямо удоволствие :(

 

@devoliana - добре се ориентираш, като гледам ситуацията. Но пак зависи - ако свириш много, то по-добре найлонова - повече щади пръстите. Ако е просто за купони и кефа - което ти харесва като звук. Задължително пробваш или молиш да ти бъде изпробвана, или пък си водиш някого с тебе в магазина, да я пробва. Аз лично не харесвам акустичните с метални струни заради твърде звънливия тон, предпочитам доста по-мекия такъв на класическата китара( но не глух!!! ). А щом не си зле финансово, то погледни модела на Stagg - C538/C548 -> C538 е 3/4 големина, т.е. - една идея по-малък и с по-тесен гриф.

 

Общо взето - пробваш всичко в магазина, докато не се увериш, че купуваш това, което най-много ти харесва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен парите не са ми проблем разполагам с 400/500лв за китара.Отностно това дали правя разлика между различните видове китари-да правя наясно съм по този въпрос.Навремето имах една китара Кремона"роза" ма беше в потресаващо състояние реставрирах си я ,но не мина много време преди пак да стане на части,затова сега си търся нова.Не съм свирила почти и пръстите ми са много нежни,а с перце нито ми е удобно нито ме радва как звучи,затова за момента се ориентирам към китари (с наелонови струни и полу закраглен гриф)това е причината да гледам тази китара ,а и ми я препоръчаха,а отделно смятам да си взема Stagg SW201 но за по-нататък като свикна малко ,а и неговите струни са метални,а грифа по тънак.

 

като седят така нещата (финансово).. огледай и други неща ...

на съм пипал проста така ми попадна Ценова листа КОРТ .... има различни модели метални/найлонови - "фурнировани"/масивни ... (не вярвам някои да каже че принципно масива не е ПО-ДОБРИЯ вариант за акустична) горе-долу в този ценови диапазон ...

виж също така Ямаха...- уж по-добри но и по- скъпи (и тях не съм пробвал)

 

пробваи и Фендер ... тези марки си ми познати на нашия пазар (освен Стаг) ... така че УСПЕХ !!!!! вярвам че ВСИЧКИ тук ще се радват да се кефиш на НоватаСиКитара !!! :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

По принцип китарката е добре. Имам такава от година и половина и не смятам да я сменям.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.