Jump to content
Българският форум за музиканти

Китарен кабинет...


Recommended Posts

Здравейте китарджии и кабинет-майстори! :)

Тъй като ми се струва ,че няма да продам говорителите от тази обява ,ми хрумна да

направя експериментален китарен кабинет с тях.

До тук добре ,но нямам никакъв опит с такъв вид кабинети ,ако изобщо има и какво изобщо ще се получи или изобщо ще се получи ли. :thx:

Някакви мнения за предимствата и недостатъците в този случай ще са ми от полза и добре дошли.

И така ,разполагам с въпросните говорители ,които са eminence 10'' и 12'' и около 100 децибела.

Тъй като Галин в момента има доста работа ,предполагам oldman може да удари едно рамо по изработката на кабинета.

Но това после.Първо искам да чуя мнения и обяснения по въпроса за да съм подготвен предварително какво да очаквам .

Нека тези, които предполагат да не се включват ако обичат.Аз също предполагам но не мога да се самоизключа от темата. :greenangel:

Условно ще го нарека ,хибрид-кабинет.Може това да ви се стори глупава тема, но ще ми е интересно да направя такъв

изрод и да му чуя качествата и недостатъците.

:help: plz!

 

Ако има вече такава тема моля дайте линк, аз нищо не открих по въпроса, и изтрийте темата ми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята е да се сложат двата говорителя в един кабинет т.е. да стане хибрид.

Правя го за спорта ...пък каквото стане ...ще е интересно за всички.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Експерименти винаги може да се правят, но резултатът би бил добър само, ако се съобразят някои основни положения от електроакустиката.

Смисълът на комбинирането на повече от един високоговорител е в това да се получи нещо, което не може само с един -

1. Повишаване на мощност и звуково налягане

2. Разширяване на честотната характеристика, съответно подобряване на преходната характеристика - т.е. реакцията на високоговорителя на импулсен сигнал.

За решаване на точка 1. се правят кабинети 2х, 4х, 8х, 9х, 10х с еднакви високоговорители.

За решаване на т.2. се правят многолентови системи, в които отделните високоговорители покриват отделни честотни области, за да се допълнят там, където не ги бива.

За конкретната комбинация 10" с 12", няма да се изпълни нито едно от представените по-горе изисквания. Може разбира се да се ползват заедно свързани към един или два усилвателя, но ефектът няма да е така качествен, като друга комбинация. Високоговорителите се различават в степен, която почти не разширява честотната характеристика, не подобрява импулсната характеристика, и ще повиши мощността/звуковото налягане неравномерно в използваемата честотна област. А това няма да е добър резултат.

Поставянето им в едно тяло ще предопредели една специфична, бих казл "куца" система. В този случай изборът се ограничава само до open back вариант, понеже closed enclosure и bass-reflex не са подходящи за комплектуване в един обем на различни високоговорители.

 

Предложението на oldman е най-разумно от акустична и производствена гледни точки. Моето мнение е абсолютно същото.

Ако се разширят условията - например да се добавят още високоговорители, отговарящи на посочените по-горе изисквания, би могло да се направят две хубави озвучителни тела.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не съм убеден в положителния резултат -- твърде различни са - омаж,размер,мощност -- само по марката си приличат :icon_shithappens: -- при всички положения, единият ще се товари повече

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смисълът на комбинирането на повече от един високоговорител е в това да се получи нещо, което не може само с един

Аболютно ,това предполагах!

Бих искал да го направя но с различни говорители ,даже си мисля и за един 8'. :thumbs_up:

Трябва да разбера ...иначе как да кажа ,че съм пробвал. :rolleyes:

Ако нищо не стане ,предния панел лесно се сменя за 1 говорител ...просто още една дъска.

 

Знам ,че съм глупав и напорист но ми се иска да го направя ,освен ако не ме откажете с още аргументи.

THX на Валяка... :icon_shithappens: за красноречието.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Струва ми се, че вероятността резултата да е положителен е доста голяма, двата говорителя имат различни характеристики и въпроса е дали ще се допълват добре, да си паснат един вид :icon_shithappens: Примерно Marshall TSLC 212 е с два различни говорителя, само дето и двата са 12" но все пак са различни, м/у другото ако някой е свирил с такъв нека сподели мнение, доста се изкушавам да си поръчам един.

 

Аз не твое място бих го направил без да му мисля много, в крайна сметка не можеш да загубиш кой знае какво...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Често се комбинира Vintage 30 с Greenback или с GT75 без да се търси по-голяма мощност или каквото и да било друго освен промяна в звука. Лично аз не съм пробвал, но съм чел добри отзиви и вероятно има някаква полза да се прави това. Не оспорвам аргументите, които сте изброили, но китарната апаратура, често нарушава всякакви закони на конвенционалната аудио техника, за да постигне желания звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... китарната апаратура, често нарушава всякакви закони на конвенционалната аудио техника, за да постигне желания звук.

Съгласен съм, че често и най-невероятните звуци представляват определен интерес. Съмнението ми е, че вероятността да се уцели нещо уникално с един експеримент неподкрепен от логика е малко вероятно. Не пречи да се експериментира, дано резултатът да се хареса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

EAmechaniX, освен кутия, колоната трябва да има и връзки - имай предвид електронна схема.

На снимките, които си дал ясно се вижда, че единия говорител е 4 ома, а другия 8.

Както и да ги връзваш двата говорителя няма да е особено изгодно. Ако са паралелно ще се товари повече 4 омовия и 8 омовия ще се чува по-слабо. Ако са последователно обратното.

Остава естествено възможността да се ползват 2 усилвателя. Ако се сложи резистор последователно на 4 омовия за да стане цялото 8 ома пак ще имаш загуби, които не са в твоя полза.

 

+1 за мнението, че най-добре е да се направят 2 колони.

 

Иначе относно подобна идея, която имаш ти съм виждал при старите вермони. Мисля, че бяха 15ка + 12ка или нещо подобно (то май техните размери нямаха нищо общо с инчовите стандарти). Нямам идея и не съм отварял такава колона, за да ти кажа дали ползват пасивен филтър, или говорителите са вързани заедно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаше някой от старите фендери 15+10" или 12+8" (не помня), но предполагам че Фендер не е бил особено кадърен инжинер, изчисляващ всичко - схемите са копирани от справочниците и не са спазвани никакви правила за намаляне на шума и тн, така че може и на експеримент да са го докарали да звучи.

 

При положение, че са с различни съпротивления обаче няма как да стане- освен към два различни ампа да се закачат или към различни изводи на трафа.

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1 за мнението, че най-добре е да се направят 2 колони.

Това го забрави - или една или николко.

Може да си прав ,но все си мисля ,че трябва да има и друг начин.

Докато не пробвам ,няма да разбера ...нали ?

 

Продължавайте с мненията ...ако не направя кабинет от говорителите ....поне ще разбера нещо и ще си навра малко инфо в кухата лейка. :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има идея - ако искаш да пробваш, какво ще се получи и да има разумен резултат,

трябва да се набуташ за още един 10 инчов говорител, ( пак да е на 4 ома)

тогава ще имаш колона с 2х10 и 1х12.

Омически ще изглежда така - при последователно свързване - имаш 16 ома

двете 10-ки свързани последователно и запарелени на 12-ката - ти дават 4 ома

 

какъвто усилвател имаш - свързваш според него.

(има Маршал с 3 спийкъра, но и 3-те са десятки.)

комбинацията, която ти предлагам, ако се получи успешна, ще я кръстиш на мое име.

 

може и да я направиш с 2 отделни бокса (2х10 и 1х12), като всеки бокс ще ти е по 8 ома.

така даже има по смисъл.

и ще имаш и от двата типа звук.

аз бих избрал вариант 2

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж сега, разбирам желанието да видиш какво става когато хвърлиш яйце във вентилатор, но няма да е друго освен голямо мазало...

Ако поне 100 ватовия беше 4 ома, а 50 ватовия - 8 ома, можеше да се свържат поне така, че да не се повредят.

В настоящия случай обаче, като ги свържеш, 100ватовия ще получава половината от мощността която ще получава 50 ватовия.

Има два варианта:

- или получаваш 50вата/10" + 25вата/12" = 75 вата общо и ти се разминават фойерверките, но нямаш файда от полза,

- или цепиш 100 вата на 100 ватовия + 200 вата на 50 ватовия =300 вата, и получаваш светлинно и пушечно шоу като на Олипиадата.

Освен това усилвателя трябва да осигурява споменатите мощности при импеданс 2.67 ома. Такъв усилвател е специфичен, мисля че някои стари лампови модели на Ampeg имаха подобна възможност. А, ако натовариш транзисторен усилвател, който няма възможност за работа на такъв нисък импеданс, ще имаш двойно светлинно шоу и сериозни илюминации...

Ако продължаваш да настояваш с хвърлянето на яйцето, поне запиши случката на видео със стерео звук, за да се порадваме заедно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:thumbs_up: Ей тоя път направо ме размаза и си на ---ей толкова да ме откажеш.

То е ясно ,че електрониката ми куца от всекъде .Тъй като доста описателно ми разказа за това как мога да светна като ел крушка посред бял ден ,взех нещо да се притеснявам дори като си включвам усилвателя да свиря . :)

Ей, да не ми се случи нещо ,че с тия токове много мъй страх! ;)

 

Малко офф.

Хирург към пациент върху операционна маса:

- Всичко ще е наред!Въпреки ,че раната на главата ви е много сериозна

мисля,че ще избегнем ампутацията!

 

Горе-долу така се чувствам сега.... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.