Jump to content
Българският форум за музиканти

Quilted Maple Top Vs. Flamed Maple Top


preIbanez

Recommended Posts

...освеен очевидната разлика във визията между quilted maple top и flamed maple top...има ли разлика в звуковата характаристика която придават тези покрития на прилежащите им китари...при еднакви други условия(дърво & форма на тялото,тремоло и т.н.)

Редактирано от preIbanez
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То,две еднакви китари от една серия имат различен звук, камо ли различни дървета.Все пак това са дървета един вид но от различен сорт.

Както при всяко нещо и тук имаме различно качество на дървото ,респективно и във формата , и в големината на фигурките.

От това следва и разликата в цените на материала.Колкото по високо качество ,токова по скъп материал.

Както във визуално отношение така и в звуково ,трябва да има разлика.Но по прицип, тези типове мейпъл се използват

с цел ,красота.

А причината да се използва такъв материал/мейпъл вече е друга и е за друга тема.

 

Моите 5 кинта...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...а бе и аз бих предположил естетичеси съображения...ама да попитам все пак...по моему и двата вида изглеждат убийствено в подходящата разцветка...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото знам, за "top" обикновенно се използва доста тънък пласт дърво, който почти не(ако изобщо) влияе на тона на основното дърво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Струва ми се, че имаш предвид фурнир. Топа до колкото знам може да е около 10-тина мм, което би влияло на звука, според мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип яворовия(maple) топ прави звука на долното дърво(обикновено махагон, елша и др.) по-бистър.

Разлика в звука при различните шарки не знам дали има, но предполагам че е минимална тогава, когато двете дървета са достатъчно твърди и тежки(не е някакъв рехав материал).

 

Топа не е фурнир и обикновено е 1+ см дебел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Top-ът може да е и повече от 10 мм, особено за китари с обла горна част на тялото, където е нужно да се издълбае до желаната форма, но да не се стигне до основата от различно дърво и да се запази визията. Иначе фурнирът е друго нещо, той е много дънък и, особено за китара с обла горна част, трябва да е доста по-тънък от милиметър, като след това няма мегдан за пребоядисване на китарата, защото този фурнир може много лесно да се повреди при шкуренето на старата боя.

 

Аз лично мисля, че разликата е единствено естетическа, като аз предпочитам quilted типа, с по-големи форми, като този бас, например:

 

MTD535green.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно ! Подкрепям мнението на колегите. Разликата е основно и почти само от естетическа гледна точка. ( демек за красота )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.