Jump to content
Българският форум за музиканти

Настройка на ХР / Vista за звукозапис


fLiSk

Recommended Posts

Проблемите с Глиста са заради липсата на драйвери за някои железа и най-вече в странно до недъгаво работещия софт. Доста има работещ, но доста има и неработещ! Ако ще е само за аудио и нет - ОК. Но някои секретни софтчета, които ползвах в Уин ерата си просто отказваха да работят с Глиста. Тей че според зависи. :blush:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен няма такъв неработещ софтуер. Може би защото не използвам пиратски софтуер, а легалните софтуери имат официална поддръжка, съответно ако имат някакъв проблем под Vista, хората пускат ъпдейти.

 

Близо 9 месеца работя само с Vista. До скоро ползвах Vista Ultimate 32bit, сега съм с Vista Business 64bit (точно на едно двуядрено лаптопче на HP - 6710b, Core2 Duo @2.5 GHz, 4 GB RAM). Под "работя" имам в предвид върша си работата по цял ден (понякога и нощ) - пиша софтуер, документи, рисувам графики, диаграми и т.н. - на машината ми постоянно работи MS SQL Server, Oracle, Apache Tomcat и т.н. До момента не съм имал проблем с нито един софтуер заради това, че ползвам Vista.

 

Единственият софтуер който съм виждал да не работи под Vista е H2O версията на Cubase SX3, но там причината е в крака, който се инсталира като драйвер за да симулира донгъла. Легалната версия на Cubase бачка на Vista, даже имаше тестове, които показваха, че Cubase работи по-добре под напълно неоптимизирана Vista (чиста инсталация без никакви промени), отколкото под оптимизирано Windows XP - бях пускал тук линк към статията, ама май никой не прояви интерес.

 

От към драйвери, на лаптопа абсолютно всичко работи под Vista без никакви грижи, на десктоп машината гадовете от Asus отказват да предоставят драйвер за MIDI порта на вградената звукова карта (която и без това не ползвам), всичко останало бачка също безгрижно. От към периферия - тук се търкалят три принтера и два скенера - всички работят под Vista. RME и EMU отдавна имат драйвери за Vista, M-Audio преди няколко месеца изкараха драйвери за PCI картите от Delta серията, иначе имаха за Firewire и USB картите още в началото на годината.

 

Никой не убеждавам да ползва Vista вместо XP, но ако компютърът идва с преинсталирана Vista би било разумно първо да се пробва дали създава някакви проблеми, а не да се маха защото виждаш ли "всички казват, че Vista е по-зле". Драйвери за Win XP 64bit също не се намират за абсолютно всичко, даже в момента има повече драйвери за Vista 64 отколкото за Win XP 64, а да сложиш 32 битово XP на машина с над 4 GB RAM е меко казано безмислено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Искам да повторя съвета по-отгоре. За бога, не и Виста !

 

От един месец съм в рая на проблемите. Рестартиращи се програми (включително легалния Cubase LE който ми дойде със хардуера, засичане, кракнатите неща не вървят, VST Plug-in ите едва едва подкарват от 10ти опит, рестартират се рандъмли докато си свириш в реално време, софтуера на саунд картата и той не се оправя добре с Vista явно...

 

Абе не и Шиста! След още един два Service Packs може би, но засега, трънки.

Редактирано от fLiSk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да разбера тия дето оплюват.Вече започвам да си мисля че не в софтуера, а в хардуера е проблемът.Имах един комп който купих на фаталната дата 11.09.Бяхме в един приятел за да ми инсталира ОРИГИНАЛЕН ХП и гледахме как падат небостъргачите (сигурно това го урочаса :greenball: )тоя комп имаше собствено мнение по върпоса ВИНАГИ...за хардурер и за софтуер>няма оригинално ХП няма хакнато.Квот сложиш не върви.Да не говорим че хардуерно беше болница!От както взех новата конфигурация всичко върви без проблеми.После изчаках да пуснат драйвери за Виста и сега като погледна ХП ми се повръща.Толкова е тромава тая ОС...Самият факт че Виста е оптимизирана за двуядрен процесор а ХП не е достатъчен не мислите ли?Сонар 7 работи в пъти по-добре.

 

И така малко дълго се получи, но мисълта ми е че всичките проблеми се дължат по-скоро на не добра конфигурация и биене между компонентите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз определено не желая да се връщам назад към XP. Всичко си бачка перфектно на Vista при мен, може би просто Samplitude е добре проектиран и макар че върви с донгъл (което допълнително натоварва системата, макар и малко) всичко си е перфектно.

 

Съветът ми беше първо да пробваш и да видиш дали има проблеми и тогава да даунгрейваш към XP, а не да махнеш Vista-та без да си пробвал. Щом си пробвал и имаш проблеми с Vista, които ги няма с XP - работата е ясна - ползваш XP.

 

Провери ли дали има ъпдейти на Cubase LE и дали въобще поддържа Vista според Steinberg? За кракнатият софтуер няма да коментирам - особено ако ползва онзи симулатор на донгъла от H2O.

 

Колкото до хардуера - напълно съм съгласен - има комбинации които са меко казано болнави. На жена ми PC-то е светъл пример за това - от време на време машината тотално отказва да запали - тръгва и черен екран - няма POST, няма нищо - единственото което я оправя е ресетване на биоса (махане на батерията и даване на късо на съответните пинове).

 

Моята машина за музициране, на която Vista-та работи е от балканската война - първият двуядрен процесор на AMD (x2 3800+), но пък паметта е маркова - Corsair XMS (CAS 2.0), дъното е най-скъпото което можеше да се намери по него време, захранването е желязно (Fortron 400 Bluestorm), дисковете също са добри (основният е на 10 000 оборота) и независимо че е на доста годинки системата, все още се държи мега добре, като на Vista е дори по-кефеща. Като добавим и една супер стабилна и кефеща звукова карта RME 9632 (и тя от балканската война, ама дет се вика - дърта, ама лачена) и става просто желозебетон. Не съм имал нито един проблем с тази машина (да чукна на дърво) - нито със хардуер, нито със софтуер.

 

Пак казвам - никой не убеждавам, просто ми се струва лоша идея да се кара на хорски приказки и човек да не проверява за себе си - като машината идва с по-новата операционна система - пробвай народе - може да върви по-добре, може и да създава проблеми, но поне пробвай. Аз лично не бих си загубил един месец в проби - достатъчно ми е да пусна Samplitude-a, да заредя някой проект с 30 - 40 трака и да пробвам дали плейва/записва добре при буфери от 32 или 64 семпъла. Ако не се представя добре - преинсталация на операционната система и готово - цялата работа е няколко часа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.