Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Здравейте на всички!

Преди няколк одена си купих един дудук.Имам желание да се науча да свиря на него, но не знам откъде да започна.Трябва ми и информация за дудука.Ако някой може да даде полезни практични съвети за свирене с дудук, уроци или инфо за дудука ще съм му много благодарен!

Предварително благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва първо да се запушат добре всички дупки. лявата ръка отгоре /по-близо до устата/, а дясната - отдолу. ако има дупка от долната стртана на дудука - също трябва да се запуши. така се получава най-ниския тон. посредством отпушване на дупките отдолу нагоре се получава гама във възходяща посока.

 

 

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

дудука тва е най-якия инструмент на който съм свирила някога не може да се сравнява с нищо друго......Жалко че е малко разпространен и малко хора свирят на този духов инструмент.Пожеламвам ти усмех в новото начинание и знай че никога няма да съжаляваш ако наистина се научиш да свириш на Дудук...Успехи!!! :girl_witch: :girl_witch: :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Вчера си купих и аз дудук, мъча да изкарам нещо но звучи дпста фалшиво, има ли някаква цака при изкарването на верния звук или просто духаш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А аз духам и нищо не става, не мога да изкарам звук и съм сигурна, че проблемът не е в дудука...Как се свири на това чудо?? Освен, че трябва да запуша дупките?? :)

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Здравейте. За свирене на дудук преди всичко трябва упоритост. Аз имам такъв от РЕ и свири много вярно. Тоновете вървят подред, като най ниския се възпроизвежда със запушване на 7-те отвора и леко надуване. позицията на ръцете е такава, каквато е описана по-горе (лява ръка по-близо до устата [използват се: палец, показалец, среден и безимен], след нея дясна[използват се: показалец, среден, безимен]). Дудука е с две октави, като втората се възпроизвежда чрез така нареченото пренадуване. По-сложно е положението с полутоновете, но за тях който има въпроси да ми пише на e-mail: jhon1n2y@abv.bg. Ако някой се интересува от закупуване на дудук, гайда или кавал да ми пише.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте на всички любители на БЪЛГАРСКОТО.

Както писах по-горе мога да ви снабдя със въпросния инструмент, а вече разполагам и със школа за него и за блокфлейта. Освен това за всички които се интересуват мога да доставя : кавали, гайди, двоянки, дудуци, Кавал-дудук. Пишете ми на e-mail:- jhon1n2@abv.bg.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 10 months later...

Дудукът е чудесен народен инструмент, сравнително лесен за овладяване, което го прави подходящ и за деца. Винаги съм мислил, че един музикант е добре да владее някакъв фолклорен инструмент, затова аз самият свиря на дудук. За удоволствие. А и е удобен за носене - винаги го мушвам в раницата , когато пътувам.

 

Успех на всички, пленени от българския фолклор!

 

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе за какъв дудук говорите Вие? Български или т.н. Армейски? Защото има мъничка разлика...

Искаш да кажеш Арменски, нали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Ето едно показно соло на арменски дудук при това изпълнено от не арменец.

 

Ако някой постне запис на български дудук ще бъде супер интересно да го чуем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.