Jump to content
Българският форум за музиканти

Акустична, Класическа, Western и др.


Backoo

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Да, съгласен съм със сънчо. В описанието не съм коментирал различните видове дървесина и техните звукови характеристики, но това е доста дълга тема. Няма определен модел, за който да се каже - това е за пръсти или това е за перце. Въпросът е какво ти е удобно и какъв звук предпочиташ. Например ако ще я разнасяш навсякъде - по-добре да е с по-малко тяло, за да е по-удобно. Размерът в случая ще е за сметка на някои звукови качества - като е по-малко тялото, китарата е по-тиха, звукът няма така дълбочина и плътност както при едно джъмбо да речем. Ако разбира се китарата е с електроника и свириш през усилвател, горното няма голямо значение - има по-голямо значение колко е добра електрониката вече, тъй като тя обработва звука. Дървото има значение, но като при електрическите китари - то дава някакви нюанси на звука, но далеч не е решаващо за крайния резултат.

Конкретните китари са доста интересни, доколкото се вижда имат доста плоски фингърбордове (може би без радиус е едната от тях). А що се отнася за главата - тя винаги може да е различна. Има класически китари с ключове и глава като уестърн както и обратния вариант (във видеото). Това са типични фолк китари като тази например: http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hbf200_nt.htm или http://www.thomann.de/gb/lakewood_a_14cp.htm

Забележи на втората нетипичната ширина на грифа - 46 мм, глава като класическа китара, метални струни, гриф без радиус.

Редактирано от gueorgues
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 39
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Toва е по принцип за размерите на тялото. Има достатъчно добри производители, чиито включително и по-малки тела (OM, 000, 00 или вариации на темата), дават изключително добра сила на звука, в повечето случаи надминаваща масовото производство дреднът или джъмбо китари :). За звуковите качества да не говорим :) Всичко е относително и доста субективно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно съм съгласен - когато говорим за Гибсън, Мартин, Лейкууд, Тейлър, Гилд (и още две-три не толкова известни). Но говорим за инструменти от 1000 Евро нагоре. Вижте този Мартин (и цената му после). Сигурно звучи страхотно http://www.thomann.de/gb/martin_guitars_ooo_42s.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
А струнника отзад може би предпазва горната дъска от натиск и деформации.

Какви ли са предимствата и недостатъците на струнника?

По отношение на струните забелязах, че Еликсир nanoweb са по-щадящи за ноктите ми при пръстово свирене, т.е. не ги "изяждат", защото са по-хлъзгави. Не съм пробвал Еликсир polyweb. Сега съм с едни скъпи(30лв) Ротосаунд nexus, но са по-зле от Еликсир, по-груби са и не се хлъзгат като Еликсира. Препоръчайте някои други марки елитни струни. Държа да са възможно най-меки при една и съща дебелина(от 10ки нагоре) сравнени с други модели. Не ме интересува издръжливостта им във времето или звука, а мекотата и хлъзгавостта им.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Говоря по-скоро за малки/средни лютиерски работилници. Лоудън, Макилрой, Бруук, а не масовите производства. Останалите от типа на Петрос, Райън, Грийнфилд, Хамблин, Бенету, Бараник, Уулсън въобще не ги броя да ти кажа :) Те са друг клас. Там започват от където този Мартин свършва :) 000-45 се смята за върх'ъ' разбийш ли на Мартин. Старите вървят по няколко десетки хиляди. Има и един лютиер T.J.Thompson, който се е специализирал в производството на сходни 'pre-war' Мартини с чудесни материали. Като за китара чакаш 6-8 години (просто до тогава е зает), а и цифрата е доста висока.

 

Полиуеб на мен са ми много глухи и не звучат добре. Наноуеба по-скоро бива за акустични.

Силно препоръчвам DR Sunbeam :) Страхотни струни. Има още няколко марки, които ми харесват, но не се намират тук. Като Wyres например.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, разбира се - бутиковите производства няма какво да ги споменаваме - там нещата са страшни (откъм цифри). Но масовите качествени акустични китари са в диапазона 1000- 4000 евро. Просто за другите трябва да съм си навил на масрафа. Много пари са (не че 2-3 хиляди евро са малко де).

 

За струните - аз традиционно ползвам ърни бол (Ernie Ball) за уестърн и електрическа китара. Не експериментирам много в тази насока. За електрическа 10-ки за акустична 11 или 12 (в момента 11 на един евтин Фендър).

За фламенко китарата - La bella Flamenco, червен найлон - страхотни струни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Полиуеб на мен са ми много глухи и не звучат добре.

Както казах по-горе не ме интересува издръжливостта им във времето или звука, а мекотата и хлъзгавостта им. Та тези, които ти препоръчваш отговарят ли на мойте изисквания? Вярно ли е, че Еликсир полиуеб скърцат по-малко, което ще рече, че са по-хлъзгави, като за мойте изисквания? Освен това фосфорбронз по-меки ли са, или разликата е само в звука? Еликсир вече(не знам от кога) имат и наноуеб с фосфорбронз. Пробвал ли ги е някой?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз не забелязвам разлика в опъна между изброените Еликсири (12-53 размер) дотук - на свирене поне.

На мен всички Еликсири са ми еднакво лъзгави и не скърцат. Полиуеба просто не ми звучат добре. Вероятно скърца по-малко - не съм забелязал.

Фосфор бронза има по-мек звук, 80/20 там или какво водят нормалния бронз е по-звънлив.

 

DR Sunbeam - няма да ти покрият изискванията по отношение на хлъзгавина, но са по-меки, защото са round-core (т.е. на навитите струни им е кръгла сърцевината).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
Отговорено (Редактирано)
Мен ме интересуват какви са тези цигански пера от метал и защо се използват за цигански джаз при акустични китари? По-виртуозно ли се свири с тяхна помощ, или има други причини за употребата им. Предполагам, че увреждат струните много бързо. Тези
дали свирят с такива пера или с пластмасови?

Някой колега да знае нещо по моя въпрос? :godbless:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Материалът от видеото е ацетал, както си пише под самото видео (полиоксиметилен ако трябва да сме точни, http://en.wikipedia.org/wiki/Polyoxymethylene_plastic , с търговско наименование на Дюпон - Делрин, което е материал използван за перца от много производители) - просто този на видеото е по-дебел - нищо екстраординерно накратко. По-горе имах и пост какво се използва от "циганските майстори". Металът дефинитивно не е сред предпочитаните материали за перца от тях, чисто поради звуковите му качества.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.