Jump to content
Българският форум за музиканти

Свирене по слух


Recommended Posts

Свиря на китара от 10 години вече и не съм ползвал уроци и ноти,съвета ми е да пробваш да вадиш песни без да гледаш пощни материали :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Което си е транскрибиране....помощни материали могат да бъдат програми за аудио едит ползвайки темпо-редуцираща опция,което не е срамно,а написвайки даден пасаж дава възможност за анализирането му,като за вбъдеще е доста вероятно да разпознаваш други пазажи със подобно тоново/ритмическо съдържание.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато разучавам дадена песен по слух първо намирам всички възможни варианти на песента и live версиите на оригиналния изпълнител. После търся всички варианти на песента в youtubе, където в повечето клипове се виждат различните постановки на различните изпълнители. Поне за мен най-важно е да се схване "идеята" на мелодията. После забавям темпото в WMP и използвам за разучаване всички налични изтеглени "оръжия". Смея да твърдя, че в повечето случаи (поне при мен) успеваемостта на изпълнението 1/1 е 96% като едновременно с това създавам и собствено звучене.

 

Това беше сложния начин, ама адски се кефя на целия процес :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

слушаш парчето няколко стотин пъти докато ти се набие в главата удряш единични тонове докато не разбереш в коя тоналност си (строиш и едно мажорно или минорно тризвучие лесно се разбира) и ако не стане почваш да упражняваш интервали до кварта мисля че е достатъчно малките и големите при китарите няма хиджас тъйче ще ти е лесно няма и стари ладове всичко е в кръговете

 

Поздрави :thumbs_up:

Редактирано от Shadravanski
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Благодаря ви за съветите !!! :hysterical:

А да попитам какво точно представлява транскрибирането ?;)

Редактирано от nemo_
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Свиренето по слух е много добро нещо.Но! Добре (даже почти задължително) е да се ходи на солфеж.Аз лично никога не съм ходил, което си е грешка от моя страна....

Но като цяло съм забелязал такава тенденция : добър слухар=циганин, лош слухар=не циганин (нищо лично и етническо, просто факт) :rulez: Това е генът, който искам от тях ромите...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,искам да ми дадете съвети какви упражнения да правя,за да развия свиренето по слух . :greenball:

Благодаря ви предварително !!! :metalist:

 

Развитието на слуха става в ранна възраст и основно това качество е вродено. Та ако хич те няма в тая работа, по-добре не си губи времето. Кой -знае ква файда няма да има. Ако се справяш горе-долу добре, би могла да подобриш слуха си, особено ако не си на 100 години.

П. Владигеров на времето питал: "како работят родителите ти?" И ако кажеш че са зъботехници приметно, той казвал : "Ей за тва си глух" :thumbs_up:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,искам да ми дадете съвети какви упражнения да правя,за да развия свиренето по слух . :greenball:

Благодаря ви предварително !!! :metalist:

 

Развитието на слуха става в ранна възраст и основно това качество е вродено. Та ако хич те няма в тая работа, по-добре не си губи времето. Кой -знае ква файда няма да има. Ако се справяш горе-долу добре, би могла да подобриш слуха си, особено ако не си на 100 години.

П. Владигеров на времето питал: "како работят родителите ти?" И ако кажеш че са зъботехници приметно, той казвал : "Ей за тва си глух" :thumbs_up:)

 

Виж този сажт например. Има и по добри.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Какво точно представлява транскрибирането?

транскрибиране = вадене

 

(тази дума мисля, че kitaratapesho се опитва да я внедри в БГ, защото от друг БГ музикант не съм я чувал) :greenball:

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

(тази дума мисля, че kitaratapesho се опитва да я внедри в БГ, защото от друг БГ музикант не съм я чувал) ;)

 

Да де, и то просто защото:

 

1. Българските музиканти не транскрибират

 

2. Българските музиканти не ходят/са ходили на уроци по солфеж, теория, ритмика

 

 

От 1. и 2. => Българския музикант свири винаги от сърце......каквото и да значи това......

 

 

Думата си я има, и се използва доста, но просто от хората, които се занимават с това. Съжалявам, че при форум от 10 000 потребителя думата "транскрибирам" е непозната...

 

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.